--

Herkese merhaba arkadaşlar bu yazımda yerli bir proje olan Bitexen ve Exen Coin’den söz edeceğim.

Bitexen Nedir?
Bitexen, bünyesinde başta Exen Coin olmak üzere; Bitcoin, Ripple ve Stellar dijital para birimlerinin alışını ve satışını yapabileceğimiz bir dijital para birimi borsasıdır.

Bitexen Avantajları nelerdir?
Hızlı ve basit yapısıyla anlaması kolay. Mobil uygulaması ile de her yerde dijital para birimi borsasını takip edebiliyorsunuz. Vermiş olduğunuz alış veya satış emirleri uygulanınca anında mobil uygulama üzerinden bildirim alıyorsunuz. Bana oldukça kullanışlı geldi 🙂

Şimdi bu yazıda ben daha çok Exen Coin‘den bahsedeceğim çünkü bu borsa sisteminde ben daha çok onunla uğraşıyorum.

Exen Coin Nedir?
Exen Coin, Bitexen (Bitexen, bundan sonra yazıda “bu sistem” olarak anılacaktır) kurucuları tarafından 15 milyon adet üretilen yeni bir dijital para birimidir. Bu para birimi bu sisteme üye olanlara ücretsiz olarak dağıtılır. Daha sonrasında bu sistem üzerinden farklı dijital para birimlerine çevrilebilir, alımı satımı yapılabilir ya da TL’ye çevrilerek banka hesabına çekilebilir.

Nasıl Exen Coin Kazanılır?
Exen Coin kazanmak için bu sisteme üye olup kimlik onayınızı yapmanız gerekiyor. Kimlik onayıyla ilgili detayları biraz aşağıda anlatacağım. Kayıt olduktan sonra 25 Exen hesabınıza yüklenir -İlk açıldığı sıralarda 100 Exen yükleniyordu.- Daha sonrasında Referans ile kullanıcı getirirseniz hem davet ettiğiniz kullanıcıya hem de size 25 Exen yüklenecektir.

İlk 10 bin kullanıcı 100 exen kazandı daha sonrasında 40 bin kullanıcıya kadar kişi başı 25 Exen verilecek. Kullanıcı sayısı arttıkça Exen miktarı azalacak.

Exen Coin 2019 Ocak itibariyle imha edilmeye başlanacak
Bu dijital para birimi 2019 Ocak itibari belirli periyotlarda geri toplanarak imha edilecek. Bu sayede bu dijital paranın arz miktarı azalacak ve değerlenecek.

Şimdi gelelim kimlik onayına;
Öncelikle bu sistem dijital para birimi borsası olduğu için tüm diğer bitcoin gibi dijital para birimlerinin alım satımını yapan sitelerde de kimlik onayı gerektirmekte. Sisteme kayıt olduktan sonra profilim kısmından ekleyebileceğiniz belgeler ile kimlik onayı yapabilirsiniz. Bu belgeler Kimliğiniz veya E-Devlet üzerinden alabileceğiniz belge olabilir. Adres teyidi için de son 3 ayda gelmiş bir fatura kullanabilirsiniz. 18 yaşından büyük olmanız gerektiğini de belirteyim 🙂

Bu sistemden nasıl kazanç sağlayabilirim?
Bu sistem bir borsa gibi çalıştığı için alım satım yaparak hem borsa bilginizi geliştirebilir hem de kazanç sağlayabilirsiniz. Size kayıt olduğunuzda verilen ücretsiz 25 Exen’in şu anki değeri 11,50 TL etmekte. (Kur: 0,46) Bu Exen Coinleri alım satım yaparak kazanç sağlayabileceğiniz gibi kur düşükken yatırım yaparak alacağınız Exen’ler ile de kazanç sağlayabilirsiniz.

Bu sistemin para çekme ve yatırma limitleri
Bu sistemden para çekmek için minimum 50 TL’niz olması gerekmektedir. 3 TL komisyon ve 0,54 TL vergi kesilmektedir. Yani 53,54 TL’niz olursa tam olarak 50 TL çekebilirsiniz. Para çekimleriniz mesai saatleri içinde olursa 10-15 dakika içinde onaylanarak banka hesabınıza aktarılmaktadır.

Para yatırma ise minimum 100 TL’dir mesai saatleri içerisinde yapacağınız EFT ile 10-15 dakika içerisinde paranız hesabınıza geçecektir. Para yatırma için detayları kullanıcı hesabınızda bulabilirsiniz.

Bitexen Güvenli mi?
Sistemin en endişe verici noktası kimlik onayında çok fazla bilgi istemesi. Ben de ilk başta çok fazla tereddüt etsem de farklı sistemlerden Bitcoin almak istesem yine aynı adımları uygulayacaktım. Riske girerek kimlik onayımı yaptım ve şu ana kadar hiçbir sıkıntı olmadı. Ödemeleri de anında yapıyorlar. Yani sistem güvenli diyebilirim. Tabi yine de herkesin kendi kararı 🙂

Exen Coin Kur Değerleri
Kur değeri gerçekten çok değişken diyebilirim. 2-3 hafta boyunca 0,27-0,32 değerlerinde dolanıyorken dün gece bir hareketlilik ile 0,53’e kadar çıktı. Şu an ben bu satırı yazıyorken kur 0,44 değerinde.

Benim yapmış olduğum yatırım ve ödeme kanıtları:
Kimlik onayımı yaptıktan sonra al satlar ve referans geliri ile exen miktarımı arttırmaya çalıştım. İlk para çekme işlemimi sistemin güvenli olup olmadığını denemek adına 64 TL çekim yaparak gerçekleştirdim. 10-15 dakika içinde hesabıma ulaştı. Daha sonrasında bu paraya 36 TL ekleyerek geri yatırdım ve 0,285 Exen kuru ile toplam 350 Exen aldım. Daha sonra bu exenleri farklı zamanlarda satarak toplamda  270 TL çekim yaptım. 36 TL ise cebimden çıkan miktardı onu çıkardığımızda 234 TL sistemden kazanmış oldum. İlk ödemem 64 TL’yi de eklediğimizde 298 TL gelir elde etmiş oldum. Ödeme kanıtlarını ise aşağıya ekliyorum 🙂

İlk deneme için aldığım ödeme

Son ödeme:

Sonuç olarak sistem güvenli diyebilirim. Şu an hiçbir sorun yok 🙂

Bu sistem hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki linklerden öğrenebilirsiniz:
https://www.bitexen.com/resources/exen-infographic.pdf

Referansımdan kayıt olursanız sevinirim, sadece referansımdan kayıt olanlara daha sonrasında destek vereceğim.
https://www.bitexen.com/?ref=467721

Bu yazıya 6 kişi yorum yapmış

 1. İlker Bıyık Bu yorumu yanıtla

  Selamlar bu yazıyı 2018’de yazmışsınız sanırsam. Hala burayı kullanıyormusunuz? son zamanlarda değeri aşırı yükseldi belki görmüşsünüzdür bu konuda ne düşünüyorsunuz Batuhan bey?

  • SystemHack Bu yorumu yanıtla

   Merhabalar İlker Bey, zaman zaman takip ediyor olsam da aktif bir yatırımcı değildim. Bu sıralar değerlerinin de yükselmesiyle birlikte çok çok ufak bir yatırım yaptım. Bu kadar ani ve hızlı yükselişin sebebi son zamanlarda bitexen’e artan talep ve ilgiden dolayı olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda artık yeni kayıt olan üyeler sanıyorum ki; bir para yatırımı yapmadan içerideki hediye exen coinlerini bozdurup çekemiyorlar. Bu kuraldan da dolayı exen coin alım satımında ciddi bir hacim oluşmuş durumda. Bu yüzden de bir yükseliş hakim. Bu yorumu yazıyorken bitexen tarihinin en iyi yükselişine sahip 24.60 TL seviyesini gördü. Tabi 10 dakika sonra ne olacağını kestiremeyeceğimiz için bunun sonu ne olur diyemiyorum ancak güvenli bir şekilde işlemlerin gerçekleştirildiğini söyleyebilirim 🙂

 2. Cem Ferdi Bu yorumu yanıtla

  Merhaba Batuhan Bey yarın bitexen geri alım ve imha işlemleri gerçekleştirelecekmiş. Kur biraz artmaya başladı dün akşamdan beri çok fazla yükselme olurmu siz ne düşünüyorsunuz?

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Merhabalar, son imha işlemi yılbaşından birkaç gün sonra yapılmıştı ciddi bir kur artışı gerçekleşti. Yarın ki işlemlerde de artış olacağını düşünüyorum ancak bir kesinlik veremem tabii ki. Kur değerini biraz da alım satım yapan kullanıcılar değiştirdiğinden her an her şey olabilir 🙂 Ama şu an yukarı doğru hareket ettiğini görebiliyoruz. Günün en yüksek kur değeri 0,57 şu anlık. Uzun süredir en yüksek kur değeri 0,50’yi geçmiyordu, bakalım yarın neler olacak 🙂

 3. Mert Furkan Bu yorumu yanıtla

  Kripto paralara her ne kadar riskli gözüyle baksam da çok kazanc getirebildigi de bir gercek. Risk almayi sevenler için kesinlikle güzel bir kazanç

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Yorum için teşekkür ederim. Exen Coin’in yeni olması da kazanç oranının biraz daha yüksek ihtimal taşıması anlamına geliyor. Tabii ki ne olacağı hiç belli değil. Sizin de belirttiğiniz gibi risk almayı sevenler için iyi bir yatırım denilebilir 🙂

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)