--

Son zamanların metaverse çılgınlığı yanında bir de metaverse dünyası için satıldığı söylenen araziler bulunuyor.

metaverse-nedir

Metaverse arazileri
Gördüğüm haberlere göre bu arazilere talep bir hayli yoğun durumda. Özellikle Türkiye’deki yatırımcılar bu tip arazileri yoğun bir şekilde satın alıyorlar. Biraz göz attığımda ülkemizin önemli sayılabilecek turizm alanları, denize kıyısı olan yerler ve büyük şehirlerdeki birçok değerli sayılabilecek alan çoktan satılmış durumda.

Metaverse arazisi nasıl satın alınır?
Bunları herkes bir şekilde satın alıyor ama nasıl satın alacağız diye düşündüğünüzü hissediyor gibiyim. Bu tip araziler satın alabileceğimiz onlarca farklı arazi satış sitesi var aslında. Bu sitelerin güvenli olup olmadığını bilmediğim için isim vermek istemiyorum ancak internette basit bir araştırma yaparak bu sitelere kolaylıkla ulaşmanız mümkün. Aynı zamanda bu arazileri almış bazı arazi sahipleri çevrimiçi ilan sitelerinde de bu arazilerin satışını yapmak için ilan vermiş durumdalar.

Metaverse arazileri ne işe yarayacak?
Aslında bu konuda halen bir netlik yok gibi bir şey benim anladığım kadarıyla. Birçok yerde bu araziler kullanılarak çeşitli inşaatlar yapılacak, işletmeler ya da evler yapılacak gibi söylentiler dolaşıyor olsa da, bu arazilerin değerlendirilebilmesi için tüm Türkiye’yi hatta tüm Dünya’yı kapsayan bir metaverse evreninin oluşturulması gerekiyor. Şu an için baktığımda her metaverse projesinin kendine özel evreni ve kendi haritası olduğunu görüyorum. Dünya’yı kusursuz bir biçimde sanal dünyaya aktaran bir proje var mı bilmiyorum ancak gelecekte olmaması imkansz değil tabii ki. Yine de bu araziler bahsedildiği gibi değerlenecek mi benim için merak konusu.


Metaverse arazileri değerlenecek mi?
Bu konuda hiç kimsenin net bir şey söylemeyeceği gibi benim de net bir şey söylemem gerçekten çok zor. Herkes bitcoin gibi sanal paralarla karşılaştırarak çok değerleneceğini ve kaçırmamak için acele etmek gerektiğini söylese de bana çok mantıklı gelmiyor. Sanal bir dünya olduğu için sınırsız büyüklükte arazi ve dünya oluşturmak mümkün ve tüm bu araziler tek bir merkezi sisteme bağlı olarak mı çalışacak yoksa proje geliştiren istediği kadar arazi satabilecek mi öncelikle bunu anlamamız gerekiyor.

Diğer bir noktada ise bu araziler bahsedildiği gibi bir metaverse projesinde kullanılacak mı yoksa hayali arsalar bir sanal varlık olarak elimizde duracak mı bunu da halen anlayabilmiş değilim. Birden fazla arazi satışı yapan sitenin olması da beni şüpheye düşürüyor açıkçası ve dolandırılma olaylarına da çok açık bir zemin oluşturuyor. Her geçen gün onlarca farklı metaverse projesi ortaya çıkıyor. Aynı zamanda arazi satış siteleri de açılıyor. Bu siteler kendi uydurdukları sanal arazileri satıyorsa bu araziler ne işe yarayacak merak ediyorum.

Özetle toparlamaya çalışayım
Bu konuda halen bir netlik bulunmuyor, birçok şirket ve büyük markalar bu konuda çalışmalar yapmaya başlamış olsa da hiçbir şirket kesin ve net tarih veremiyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte metaverse konusunun yaygınlaşacağını düşünüyorum ancak bu teknolojiye olan talep bu şekilde devam edecek mi bilmiyorum. Sürekli değişen dünyamızda biz bile sık kullandığımız hizmetleri zaman zaman değiştirebiliyoruz. En basitinden yıllar önce şarkı dinlemek için kullandığımız mp3 çalarlar artık yerini çevrimiçi şarkı dinleme platformlarına bıraktı bile. Bu sanal dünya işi de belli bir süre çok talep görürken bir noktadan sonra şekli değişebilir ya da oluşan talep azalabilir.

Kesinliği net olmayan ve halen belirsiz durumda olan bu projelere kaybetmekten üzülmeyeceğiniz miktarlarla yatırım yapmak en güvenli yol gibi. Bu kadar sık bahsedilen ve herkesin çok yüksek oranda kazanç beklentisi olan bir şeyden gerçekten kazanç elde edilebilir mi ben pek sanmıyorum. Tabii yıllar sonra gerçekten çok fazla değerlenen, inanılmaz bir seviyede kazanç sağlayan sisteme de dönüşebilir. Dediğim gibi net konuşmak gerçekten imkansız olsa da şu an içinde bulunduğumuz durumda ciddi miktarlarda yatırımlar yapmayı ben tehlikeli buluyorum açıkçası. Yine de herkesin fikri bu noktada değişiklik gösterecektir, eminim.


Siz bu araziler konusunda neler düşünüyorsunuz? Bir arazi satın alımı yaptınız mı? Yorumlarınızı bekliyorum. 🙂

Metaverse konusunda daha fazla bilgi edinmek isterseniz şu yazıma da göz atabilirsiniz: Metaverse Nedir? Ne işe yarar?

Bu yazıda 1 yorum var

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir