--

Apple’ın geçtiğimiz yıl çıkardığı fiyatına göre başarılı bir cihaz olan iPhone SE 2020 (2nd Generation) modeli hakkında bir kullanıcı yorumu yapmak istedim.

iPhone se2 kullanıcı yorumu

Kimi kullanıcılar bu cihazdan memnunken, kimi kullanıcılar ise hiç memnun kalmayıp ilk haftalarda cihazlarını satışa çıkarıyorlar. Çok yüksek beklentide bulunmayıp ekonomik sınıf bir iPhone olduğunun bilincinde satın alınırsa gayet güzel bir cihaz olduğunu söyleyebilirim.

Çok detaylı teknik bir inceleme olmayacak. Daha çok genel olarak gündelik kullanımım sonucu aldığım verimden bahsedeceğim. 2020 yılının Ekim ayından beri bu cihazı kullanmaktayım. 5 yıllık 6s kullanımımın ardından ekonomik ve parmak izi okuma özelliğine sahip bir cihaz beklentim dolayısıyla bu cihazı tercih ettim. Genel olarak izlenimlerimden bu yazımda bahsedeceğim.

iPhone SE 2 hakkında genel bir bilgi
iPhone SE 2, Apple’ın 5s kasasıyla çıkarmış olduğu ilk ekonomik modelin devamı niteliğinde olan bir model. Birebir aynı şekilde iPhone 8 kasası kullanılarak üretilen bu modelde bazı donanımlar daha da iyi seviyede diyebilirim. İşlemcisini ele alırsak üzerinde iPhone 11’de de yer alan A13 Bionic işlemci yer alıyor. Ekran teknolojisi ise neredeyse 8 modeli ile aynı. Tek fark 3d touch özelliği artık yeni cihazlarda yer almıyor. Bunun yerine neredeyse aynı işlevi yerine getiren “Haptic Touch” teknolojisi mevcut. Ön panelin komple ekran olmaması sayesinde bir Touch id yani parmak izi okuyucu sensör de mevcut durumda. Bu modelde bellek alanlarında da bir değişiklik yapılarak 256gb seçeneğine de yer verilmiş. iPhone 8’de en fazla 128gb bellek alanına sahip model satın alınabiliyordu.

Kamera
Arka kamera teknik olarak ip8 modeliyle birebir aynı ancak yazılım kısmında durum biraz farklı. Portre modu var! Benim daha önceden 6s kullandığımı göz önünde bulundurduğumuzda ve 6s’in eski bir cihaz olduğunu da düşününce; tabii ki kamera 6s kamerasına göre teknik olarak da daha iyi. Megapiksel cinsinden aynı olsa da diyafram ve görüntü stabilitesi konusunda bir takım geliştirmeler olmuş. Benim izlenimim olarak günlük ışıkta çok ciddi bir fark hissetmesem de gece çekimlerinde biraz daha aydınlık görüntüler çekebildiği yönünde. Gece çekimlerinde doğru ışık açısı kullanırsanız 6s’e göre daha iyi fotoğraflar elde etmenin mümkün olduğunu gördüm. Ön kamera ise belirgin bir biçimde 6s’e göre daha da iyi halde. 7 megapiksele çıkarılmış ve çeşitli portre modu özellikleri eklenmiş ön kamera ile çok daha başarılı fotoğraflar çekmek mümkün hale gelmiş. Bir diğer fark ise ön kamera ile 1080p çözünürlüğünde video çekebiliyoruz. Unutmadan ekleyeyim portre özelliği hem arka, hem de ön kamerada yer alıyor. Bu özellik iPhone 8’de ve kullandığım 6s’te mevcut değil.

Performans
Performans olarak işlemcisi sayesinde oldukça hızlı ve verimli çalışıyor. Günlük kullanımımda hiçbir yavaşlık ya da takılma yaşamadım. Web sayfalarını açarken 6s’ten çok çok daha hızlı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Büyük boyutlu içeriklere sahip web sitelerini bile oldukça hızlı bir şekilde açabiliyor. Telefonda oyun oynama alışkanlığım olmadığı için ağır oyunlarda denemedim ancak teşhir ürünü olarak denediğim iPhone SE 2, birçok ağır oyunun üstesinden rahatlıkla gelebiliyor. Performans olarak tüm gün yoğun oyunlar oynama, çok yüksek çözünürlükte uzun videolar düzenleyip render alma gibi bir beklentiniz yoksa; sosyal medya, internet kullanımında yıllarca sorun yaşamadan kullanabileceğinizi düşünüyorum. Ben de bu cihazı uzun süre boyunca kullanmayı planlıyorum 🙂

Wifi bağlantısı
En çok şikayet edilen konulardan birisi, evet haklılar. Daha önce kullandığım 6s’e göre biraz daha kötü bir wifi çekim mesafesi var. Arada sadece bir duvar bile olmasına rağmen bir kutu düşük wifi çekimi olduğunu gördüğüm oluyor. Yazılımsal sorun mu yoksa donanım olarak biraz daha düşük kalitede bir wifi çipi mi kullanılmış bilmiyorum ancak mesafe olarak biraz zayıf kaldığını söyleyebilirim. Belki kullanılan modem teknolojisine göre çekim durumu farklılık gösteriyordur ancak yıllardır kullandığım modemde her zaman ki mesafelerde bağlantının zaman zaman zayıfladığını fark ediyorum. Çok ciddi bir problem olmasa da diğer telefonlarda çok düşük seviyede wifi sinyali çeken konumlarda telefon kullanıyorsanız, bu cihazda wifi bağlantı problemleri yaşamanız olasıdır. Çözüm olarak wifi sinyal arttırıcı kullanılabilir gibi duruyor.

Batarya
Günlük batarya ömrü beklediğimden kötü diyebilirim. Telefonu kullanmıyorken oldukça uzun dayanabiliyor ancak sosyal medya ağırlıklı yoğun kullanımda gerçekten şarj hızlı tükeniyor. Günlük olarak çok sık telefon görüşmesi yapıyor, sosyal medya kullanıyor ve oyun oynuyorsanız bu cihaz batarya konusunda size yeterli gelmeyecektir. Ben çok fazla kullanmadığım için ihtiyacımı karşılıyor, yaklaşık olarak 1.5 gün boyunca hiç şarj etmiyorum. Yoğun kullandığım günlerde de sabah şarj ettiğimde akşamı çok rahat çıkarıyor. Ancak biraz daha iyi bir batarya performansı bekliyordum açıkçası. Satın aldığımdan beri genellikle 1.5 günde bir şarj etmekteyim. Şu anda batarya sağlığı %94 seviyesinde.

Isınma
Bu telefon biraz ısınmaya yatkın. Kapalı ve serin alanlarda çok olmasa da, açık havada biraz fazla ısınabiliyor. Eğer çok fazla ısınırsa ekran parlaklığı cihazın zarar görmemesi için otomatik olarak kısılıyor. Bu durum dışarıda sık sık yoğun telefon görüşmeleri yapıyorsanız sıkıntı çıkarabilecek nitelikte. Telefonla konuşurken bazen cihazın fazla ısındığını hissediyorum. Dışarıda hücresel veri, bluetooth açıkken ve parlaklık en yüksek seviyedeyken kullanınca, gerçekten fazlaca ısınıyor 🙂 Bu ısınma da ekran parlaklığının kısılmasına sebep oluyor. Biraz soğuyunca problem çözülüyor 🙂

Sonuç:
Çok yüksek bir beklenti hissetmeden satın aldığım iPhone SE 2. nesil telefondan memnun olduğumu söyleyebilirim. Günlük kullanımımda birçok ihtiyacımı ve isteğimi hızlıca yerine getiriyor. Tek keşke daha iyi olsaydı dediğim şey, batarya ömrünün biraz daha iyi olması. Ancak bu haliyle de kesinlikle berbat değil. Birçok tavsiye iPhone 11 tercih etmem yönündeydi ancak çok büyük telefon kullanmayı pek sevmiyorum. Büyük ekran ve birkaç kere kullanacağım cicili bicili özelliklere de ekstra para vermek istemedim. iPhone 11 gerçekten güzel bir telefon. Daha yüksek beklenti ve daha yüksek bütçeye sahip olanların mutlaka tercih etmesi gereken yüksek performanslı bir cihaz. Ancak beklentim ve bütçe olarak bana fazla hitap etmiyordu 🙂 Eğer günlük olarak işlerimi halledeyim, ekonomik olsun, uzun ömürlü olsun diyorsanız SE 2. nesil sizin için uygun cihaz olabilir. En azından teşhir ürününü deneyerek şans verin derim 🙂

Bu yazıya 2 kişi yorum yapmış

  1. İbrahim Bu yorumu yanıtla

    almayı düşünüyorum ama şarj konusunda çok şikayet var bu konuda siz ne düşünüyorsunuz

    • Batuhan Bu yorumu yanıtla

      Şarj konusunda beklenti yüksekse memnun etmeyecektir. Şarjı gerçekten dayanmıyor. Gün içinde telefonu sık kullanıyor, oyun oynuyor, telefon görüşmesi yapıyor ve sosyal medyada sık zaman geçiriyorsanız sizi memnun etmeyecektir. Bataryaların iPhone 8 zamanından kalma üretime girmeyen bataryaların değerlendirilerek iPhone SE’nin üretildiğini düşünüyorum. Çünkü çoğu iPhone SE 2020’de batarya sağlığı da çok hızlı düşüyor. Ya bir üretim hatası var ya da uzun süre önce üretilmiş bataryalar değerlendirildiği için böyle bir durum söz konusu. Eğer uzun şarj süresi bekliyorsanız bu cihaz sizin için doğru bir seçim olmayacaktır. Az kullanıldığında bir günü tamamlıyor ancak sık kullanımda günde iki kez şarj etmek gerekebiliyor.

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)