--

işlemci

Her geçen gün yeni donanımlar geliştirilmeye ve tanıtılmaya devam ediyor. Onlarca farklı model arasından ihtiyacımızı karşılamaya en uygun ürünü seçmek de bir hayli güç oluyor. İntel işlemci modellerini daha doğru anlayabilmemizi sağlayacak birkaç bilgiye bu yazımda yer vermek istiyorum. Böylece bilgisayar seçiminde bekleneni en doğru şekilde karşılayacak işlemciye sahip bilgisayarı seçmek daha kolay olacaktır.

İntel işlemcilerde işlemci modelinden işlemcinin hangi nesil olduğu nasıl anlaşılır?
Şu an ben bu yazıyı yazarken piyasada satışta olan en yeni intel işlemci nesli 13. nesil. Zaman içinde yeni nesiller de mutlaka çıkacaktır ama en yeni nesilden örnek vererek ilerlemek istiyorum. İşlemci modeline baktığımızda bulunduğu nesili anlamak için ilk 1 ya da 2 haneye bakmamız yeterli olacaktır.

10. Nesil’e kadar ilk hane işlemcinin hangi nesilde yer aldığını belirtirken, 10. nesil ve sonrasında ilk 2 hane bulunduğu ürün grubunu belirtecektir.

4. nesil intel işlemci modeli örneği: 4670 – Bu modele sahip işlemci 4. nesil grubuna ait bir intel işlemciyi ifade etmektedir.
13. nesil işlemci modeli örneği: 13400 – Bu modelde de ilk iki rakama bakarak 13. nesil grubuna ait bir işlemci olduğunu anlayabiliriz.

İşlemci modellerinde yer alan harfler ne anlama geliyor?

Model adında K harfi yer alan modeller: Örnek olarak 13600k modelini ele alabiliriz. Model adında “K” harfi yer alan modellerde çarpan kilidinin açık olduğunu anlayabiliriz. Yani bu durumu özetlersek, bu işlemcilerde overclock (hız aşırtma) işlemi yapabilmekteyiz. Hız aşırtma işlemini kabaca özetlersem işlemciye daha yüksek voltaj uygulayarak daha yüksek performans elde etmek diyebilirim. Eğer hız aşırtma yapma gibi bir düşünceniz yoksa ya da çok yüksek performans beklentiniz yoksa K harfi yer alan işlemci modeli seçmeniz yanlış bir seçim olacaktır.

“F” – : Örnek olarak 13400f modelini düşünebiliriz. F harfi ile biten işlemci modellerinde dahili grafik biriminin bulunmadığını anlayabiliriz. Bu da şu demek oluyor, bilgisayarımızda harici bir ekran kartı takılı değilse anakartımızda yer alan hdmi, vga gibi görüntü çıkışlarından görüntü alamayacağımız anlamına geliyor. “F” harfi yer alan işlemcilerin avantajı biraz daha uygun fiyatlı olması diyebilirim. Eğer harici ekran kartı da yer alan bir bilgisayar topluyorsanız bu tip işlemcileri tercih edebilirsiniz ancak günlük, ofis tipi kullanım için bir bilgisayar topluyorsanız “F” takısı olmayan bir işlemciyle harici ekran kartı olmayan bir sistem toplamanız daha da avantajlı olabilir.

“KF” – : Örnek olarak 13700kf modeli düşünülebilir. Modelinde KF harflerini içeren işlemcilerde grafik birimi bulunmuyorken çarpan kilidi de açık oluyor. Yani grafik birimi bulunmayışı sebebiyle fiyatının biraz daha uygun olması  ve çarpan kilidinin açık olması sebebiyle de hız aşırtmaya uygun bir işlemci olduğunu anlıyoruz. Genellikle hız aşırtma işlemi uygulayan kullanıcılar yüksek performans beklentisi olan kullanıcılar olduğu için sistemlerinde mutlaka harici bir grafik birimi yer alıyor. İşlemcide yer almayan grafik birimi de bütçeye katkı sağlarken performans konusunda hiçbir eksikliğe sebep olmuyor.

Genellikle dizüstü bilgisayar gibi mobil platform işlemci modellerinde görebileceğimiz harfler

G1 – G7 – :  G1’den başlayıp G7’ye kadar değişken durumlarda da işlemcinin dahili grafik biriminin sunabileceği performansı anlayabiliriz. G1 en düşük performansı sunan grafik birimine sahip işlemci anlamına gelirken G7’ye kadar yükselen rakamlarda da artan performans olduğunu anlayabiliriz.

U – : U harfi yer alan modellerde güç tüketiminin oldukça düşük olduğundan bahsedilebilir ancak düşük güç tüketiminin yanında U harfi olmayan modele göre daha düşük performans sunduğu da bilinmelidir.

Y – : U harfli işlemcilere göre daha da az güç tüketimine sahip işlemcilerde “Y” harfi yer almaktadır. Aynı şekilde performansının da biraz daha düşük olduğundan bahsedilebilir.

H – : H harfi içeren işlemci modellerinde yüksek performans sunduğu anlaşılabilir ancak yüksek performansın yanında diğer modellere göre daha yüksek güç tüketimine neden olabileceği de bilinmelidir.

HK – : Masaüstü platform işlemciler gibi K harfi mobil platformda da çarpan kilidinin bulunmadığını gösterir yani hız aşırtmaya uygun anlamına gelmektedir. Yüksek performans sunabildiği gibi hız aşırtma yaparak daha da yüksek performans elde edebileceğimiz mobil işlemcilerde de “HK” harfleri yer almaktadır.

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir