--

Bu yazımda Apple iPhone serisinin 13 ve 14 modeli arasındaki farklardan bahsedeceğim.

Tasarım
iPhone 13 ile 14 arasında tasarım anlamında neredeyse hiçbir fark bulunmuyor. Fark olarak iPhone 14 daha farklı renk seçenekleriyle sunuluyor. Ağırlık anlamında iPhone 14, 13’e göre 2 gram daha da hafiflemiş durumda. Bu hafiflemeyle birlikte 172 gram ağırlığa sahip. Derinlik anlamında da 15mm değerinde bir artış söz konusu ancak bu farkların günlük kullanımda hissedilmeyecek kadar küçük bir fark olduğunu şu an sen de düşünüyorsun değerli okuyucum, farkındayım. 🙂

Renk farklarını da özetlemem gerekirse 14, önceki modele göre daha açık bir mavi tona sahip olarak geliyor. Ek olarak da sarı ve mor renkli haliyle de satın alınabiliyor.

iPhone 14 mavi, mor ve sarı renklerde

Performans
Performans anlamında iki modeli de karşılaştırdığımızda neredeyse birbiriyle aynı performansa sahip olduğunu söyleyebilirim. Her iki modelde de A15 Bionic çip kullanılıyorken 14’te yer alan çipte 4 çekirdekli gpu yerine 5 çekirdekli gpu yer alıyor. Bu sayede yoğun grafik performansına ihtiyaç duyan uygulamalarda 14’ün biraz daha öne geçeceğini belirtmeliyim ancak bu farklar da günlük kullanımda hissedilmeyecek kadar küçük bir performans farkı sağlayacaktır. -En azından şimdilik- gelecekte uygulamarın performans ihtiyacı arttıkça aradaki fark biraz daha hissedilir şekilde artış gösterebilir.

Her iki model de ram olarak 6GB değerinde ram’e yer verilmiş.

Batarya
Günümüzde kamera, cihaz performansı gibi çeşitli özelliklere göz attığımız kadar telefonların batarya kapasitelerine de çok önem veriyoruz. Bataryayı da ayrı bir başlıkta ele almak istedim o yüzden. Günlük kullanımda birbirine çok yakın performans sunacak olan 13 ve 14’ün ikisi de 20 W değerinde hızlı şarj özelliğine sahip.

iPhone 13, 3227 mah değerinde bataryaya sahipken 14 ise biraz daha yükseltilmiş kapasiteli 3279 mah değerinde bir bataryaya sahip. Her ne kadar 52 mah değerinde bir artış olsa da bu artışla iPhone 14;
Video oynatma: 20 saate kadar (13’e göre +1 saat artış. iP13: 19 saate kadar)

Çevrimiçi video oynatma: 16 saate kadar (13’e göre +1 saat artış. iP13: 15 saate kadar)

Ses çalma: 80 saate kadar (13’e göre +5 saat artış. iP13: 75 saate kadar)

Kamera ve video çekimi
Bence iki model arasında en büyük farklar kamera ve video çekiminde ortaya çıkıyor.

iPhone 14 ana kamerası f/1.5 diyafram değerine sahip (13’te f1.6 değerinde) bu diyafram değeri sayesinde başta karanlık ortamlarda daha iyi fotoğraflar elde etmek mümkünken bir de bunun yanında yer alan Photonic Engine özelliği ile daha kusursuz fotoğraflar çekmek mümkün oluyor.

Ön kameraya baktığımızda ise ön kamerada da 14 bir hayli gelişmiş bir şekilde geliyor. Diyafram değerinin f/1.9 olduğu 14’ün (13’te F/2.2) ön kamerasında da Photonic Engine desteği yer almakta.

Fotoğraf çekimi yanında video çekiminde de 14, Sinematik modda saniyelik 30 kare hızına sahip 4K HDR videolar çekebiliyor. Sarsıntı engelleme özelliğiyle de kusursuz akıcılıkta videolar çekmek mümkün hale geliyor hatta koşarken bile oldukça düzgün videolar çekebiliyorsunuz.

Ekran
Ekran olarak baktığımızda her iki modelde de yer alan ekran birbirinin birebir aynısı. Hiçbir teknik farka sahip değiller.

Sonuç
Günlük bir kullanıma sahipseniz ve en yenisi, en iyisi bende olsun düşüncesinde değilseniz ve iki cihaz arasında kaldıysanız 13’ün gayet yeterli olduğunu düşünüyorum ve uzun yıllar boyunca da performans beklentisini karşılayacaktır.

Kullanım tarzı olarak yoğun olarak video, fotoğraf çekiyorsanız. Youtube gibi çeşitli platformlara içerikler üretiyorsanız kamera ihtiyacınızın daha da yüksek olduğunu düşünerek 14 tercih etmeniz daha yararlı olabilir. Özetlediğimizde iki cihaz arasındaki farklar o kadar az ki. Normal bir kullanıcı olarak iki cihaz arasındaki farkı hissedeceğimi sanmıyorum bile. Gözle görülür hissedilecek en ciddi fark video çekiminde yer alan sarsıntı engelleyici özellik ama ona da ne derece ihtiyacım olacak tartışılır. İki cihaz arasında da ciddi fiyat farkı olduğu için kullanılmayacak özelliklere ekstra ücret ödemek mantıksız olacaktır.

Yine de seçim sizin, sizin tercihiniz hangisi?

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)