--

Herkese merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere gelişen donanım teknolojileri karşısında yavaşlayan hard disklerden bahsedeceğim

 

 

Bildiğiniz gibi her geçen gün daha yeni donanım teknolojileriyle tanışıyoruz örneğin sık sık yenilenen işlemci mimarileri, piyasada yer edinmiş olan DDR4 bellekler, gelişmiş gerçekçilikte grafikler sunabilen ekran kartları gibi yüzlerce yepyeni teknolojiyi içeren donanımlar görüyoruz.

En son donanıma sahip bir bilgisayar sistemi kurduğumuzda oyun performansı mükemmel iken genel kullanım yönünde çokta hızlı olmayan bir bilgisayar ile karşılaşıyoruz. Örneğin bir oyunu açması zaman alabiliyor, internet tarayıcısını beklediğimiz hızda açmıyor. Bu tarz gecikmeler maalesef geleneksel hard disklerin gerekli bilgiyi diğer donanımlara hızlı bir şekilde ulaştıramamasından kaynaklanıyor.

Standart bir manyetik hard disk 2000’li yıllardan beri günümüze gelen bir teknolojiyi içeriyor, tabi gün geçtikçe daha yüksek hızlara çıkabilecek yeni teknolojilerle donatılsa da diğer donanımların hızına yetişemiyorlar çünkü manyetik bir diskten veri çekmek tüm dosyalar farklı disk bölümlerinde yer aldığı için uzun sürebiliyor.

Diğer donanımların hızına yetişebilmek için HDD yanında birde SSD almakta yarar var. SSD yani uzun deyişle Solid State Disk (katı hal sürücüsü), HDD adı verilen disklere oranla çok daha yüksek hız ve performans sunuyor. Basitçe açıklamak gerekirse standart bir hard disk saniyede 100-150mb hız sunarken SSD diskler saniyede 550mb’a kadar bir dosya aktarım hızı sunabilmektedir. SSD Diskler HDD türündeki disklere göre aynı alanı daha yüksek maliyetle sunabiliyor. Bu yüzden yüksek depolama alanı olarak henüz ulaşılabilir olmasa da HDD olan bir sisteme güç katması için HDD ve SSD şeklinde ikili kullanım olanağı sağlıyor. İlk çıktığı zamanlara göre daha alınabilir bir seviyede olan SSD fiyatları günden güne daha çok tercih edilen ürün haline geliyor. Ortalama olarak piyasaya baktığımızda 1 TB (1000gb) HDD ile aynı fiyatla alabileceğimiz SSD diskler 120-240gb aralığında değişim gösteriyor. Az depolama alanı sağlasalar da yüksek performans avantajı tercih etmek için en önemli etken.

Eğer siz de yeni satın aldığınız bir bilgisayarın genel kullanım performansından memnun değilseniz sebebi muhtemelen HDD kullanıyor oluşunuzdan kaynaklanıyordur. SSD yeni sistemlerde performans sunduğu gibi eski sistemlerde de kullandığınızda büyük ölçüde performansın arttığını gözlemleyeceğiniz mükemmel bir bilgisayar donanımı diyebilirim.

Siz Solid State Disk ürünleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

NOT: Bu yazı bir önceki site projemde de yayımlanmış tarafımca yazılmış bir yazıdır. Yeniden paylaşmak için tekrar gözden geçirilerek düzenlenmiştir.

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)