--

Herkese merhaba!
Hepimizin müziklerimizi depolarken ya da aktarırken sık sık görmüş olduğu MP3 dosya formatı artık aramızdan ayrılıyor. Bu ne demek oluyor hemen aşağıda anlatmaya çalışayım 🙂

MP3 Nedir?
Bir ses dosyası formatı olan MP3, sıkıştırılmış ya da bu biçimde kaydedilen ses dosyalarının bir uzantısıdır. Bit derinliğine göre ses kalitesinde farklılık gösteren bu formatta 128bit/sn ile 320bit/sn derinliğinde dosyalar bulabilmek mümkündür. Daha düşük bit derinliğinde az yer kaplarken, yüksek bit derinliğinde daha çok yer kaplar fakat iyi bir ses sisteminde iki dosya arasındaki kalite farkı hissedilebilir düzeydedir.

Bu ses dosyası formatı neden aramızdan ayrılıyor?
Hayatımızın neredeyse her yerinde bulunan bu formatı geliştiren ve bu formatın lisansına sahip olan Alman firması Fraunhofer İnstitute geçtiğimiz günlerde MP3 lisans programının sona erdiğini açıklamış.

Bu formatın lisansının sona ermesi ne anlama geliyor?
Artık yeni üretilen cihazlarda bu uzantının çalıştırma desteğinin fabrika çıkışı olarak gelmeyeceği anlamına geliyor bu da zamanla bu uzantının kullanımının iyice azalmasına sebep olacak. Önümüzdeki günlerde üretilecek olan;
– Otomobil multimedya sistemleri
– Taşınabilir müzik çalarlar
– Televizyonlar
– Akıllı telefonlar
– Tablet bilgisayarlar
gibi birçok müzik çalıştıran teknolojik ürünün satın aldığımızda bu formatı desteklemeyecek olması. ilk başlarda çok büyük sıkıntılar yaşatacağını düşünüyorum.

Bu uzantının kullanımı sona erince bilgisayarımızda yüklü olan şarkılar ne olacak?
Kullanımının sona ermesi muhtemelen uzun zaman sürecektir şuan kullandığımız bilgisayar ve taşınabilir mp3 çalarlarda rahat rahat kullanabiliriz fakat teknoloji geliştikçe ve yeni ürünler edindikçe artık mp3 dosyalarımızı onlarda çalıştıramamaya başlayacağız. Cep telefonları ya da bilgisayarlar için ekstra programlarla bu problemler çözülebilir fakat televizyon, otomobil multimedya sistemleri gibi ürünlerde bunu çözmek kolay olmayabilir.

Artık müzik dinleyemeyecek miyiz?
Bu uzantıdan daha sonra geliştirilmiş daha iyi uzantılara geçiş yapılacağını düşünüyorum bu AAC formatı ya da düşük ihtimal olsa da FLAC formatı olabilir. Flac formatı kayıpsız bir dosya türü olduğu için çok kaliteli ses deneyimi sunsa da çok fazla yer kapladığı için kullanılacağını düşünmüyorum. MP3’ten daha iyi bir uzantı olan AAC formatına geçileceğini tahmin etmekteyim. AAC formatında daha iyi kalitedeki sesleri MP3 ses formatına göre daha düşük boyutta saklayabildiğimiz bir uzantı ve günümüzde birçok ürün bu uzantıyı destekler halde satışa sunuluyor.

1993 yılında kullanılmaya başlanan Mp3 uzantısı, 2017 yılında kullanımının azalması ve artık yeni teknolojilerin ihtiyacını karşılayamaması nedeniyle geliştiricisi tarafından lisansının sona erdirilmesiyle üzerine ileride anacağımız bir uzantı olarak geçmişte bırakıyoruz.

Umarım yeni dosya uzantısına alışmamız kolay olur 🙂
Şimdi bol bol bu formatta ses dosyası bulabilsek de bu durum zamanla azalacaktır diye düşünmekteyim.
Sizin bu konuda yorumlarınız nedir?

 

Bu yazıya 6 kişi yorum yapmış

 1. Deniz Şahin Bu yorumu yanıtla

  hey selam batuhan ben deniz 2020den geliyorum şu an telefonumda kullandığım şarkı evreni adlı müzik indirme programında mp3 olarak indirme seçeneği var demekki hala aramızdan ayrılmamış sence bunun sebebi ne 🙂

  • SystemHack Bu yorumu yanıtla

   Selam Deniz, mp3 uzantısının kullanım lisansı 2017 yılında sona ermiş olsa da belirttiğin gibi halen kullanımda olan bir uzantı. Bu konuda daha sonra lisans yenileme gibi bir şey yapılmış olabilir takibini yapmadım ancak yeni üretilecek cihazlarda ve yeni geliştirilecek yazılımlarda kullanımı iptal olacaktı. Android ve iOS gibi mobil platformlarda yer alan işletim sistemleri yıllar önce ortaya çıktığı ve halen geliştirildiği için bu lisansın sona ermesinden etkilenmemiş olabilir ancak yeni çıkacak bir işletim sistemi veya cihaz mp3 çalıştırma konusunda sorun yaşayabilir diye düşünmekteyim. Yine de bu uzantının bir anda ortadan yok olması gerçekten zor bir ihtimal. Tıpkı müzik dinlemek için plak kullanmak yerine müzik cd’leri kullanmaya başlamamız gibi uzun sürecek ve yavaş yavaş geçiş sağlanacak bir şey olacaktır. Mp3 uzantısı yerini zamanla farklı uzantılara bırakabilir 🙂

   • Deniz Bu yorumu yanıtla

    Cevabın gayet açıklayıcı oldu teşekkür ederim Batuhan kendimi msnde gibi hissettim ❤

 2. Osman Pür Bu yorumu yanıtla

  artık pek kullanan yok zaten herkes internetten dinliyor şarkıları çoğu kişi fark bile etmeyecektir bunu

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir