--

Herkese yeniden merhaba!
Bu yazımda sizlere Yandex Toloka ile nasıl internetten kazanç sağlayabileceğinizi anlatacağım 🙂

Yandex Toloka Nedir?
Toloka, ismini yakından tanıdığımız Yandex firmasının online olarak iş imkanı ve ek gelir sağladığı bir servistir. Bu servise kayıt olup çeşitli görevleri tamamlayarak ücret kazanabiliyoruz. Bu görevler genel olarak Yandex’in arama motoru servislerini geliştirmeyle ilgili işler oluyor. Örnek olarak, arama kelimelerinin doğruluğunu kontrol et, arama sorgularındaki imla hatalarını düzelt gibi çeşitli işler mevcut. Bu görevleri tamamlayarak aylık olarak iyi bir miktar gelir elde etmek mümkün.

Nasıl kayıt olabilirim?
https://toloka.yandex.com.tr bu adresten Yandex hesabınızla tolokaya kayıt olabilir ve görevleri yapmaya başlayabilirsiniz. Toloka’da çalışabilmeniz için en az 18 yaşında olmanız gerekmektedir.

Yandex Toloka’da hiç görev gelmiyor?
Yeni kayıt olan kullanıcılar genelde bu sorunu yaşıyor. Bu sorunun sebebi hiç görev yapmadığınız için Toloka becerilerinizin az olmasıdır. Toloka görevleri genelde becerilere göre geldiği için ilk başta beceri puanı kazanmanız gerekmektedir. Yapabileceğiniz görevleri doğru ve yanlışsız bir şekilde yaptığınızda yeni görevler için beceri puanı kazanırsınız ve yeni görevlerle daha yüksek ücretler kazanabilirsiniz.


Benim becerilere göre sahip olduğum puanlar ve değerlendirme grafiğim yukarıda yer alıyor. Son zamanlarda fazla zaman ayırmadığım için değerlendirme puanım sert bir düşüş yaşamış fakat görevlere zaman ayırdıkça ve doğru olarak tamamladıkça bu puan zamanla artmakta ve yeni görevleri yapmaya hak kazanmaktayım.

Yapabileceğim nasıl görevler var?
Yapılabilecek birçok görev mevcut bu görevlerden bazıları çok uğraştırıcı iken bazıları kolay ve hızlı tamamlanabiliyor.
Bende yer alan görevler yukarıdaki gibi bunlardan bana en kolay geleni “Konuşma Metni Kayıt” görevi bu görevde Yandex uygulaması ile yapılan sesli aramaları dinleyerek ne arandığını alttaki kutucuğa yazıyorsunuz fakat bu görevi kulaklıkla dinleyerek yapmanızı tavsiye ederim. Aynı zamanda 18+ ibaresi olan tüm görevler için dikkat etmeniz gerekiyor. Uygunsuz içerik ya da küfürlü içerikler çıkabiliyor maalesef. Bu görevler Türk kullanıcılarının internette yapmış olduğu aramalardan oluşmakta ve her türden arama yer alıyor. Adres bulmaya çalışan, firma bulmaya çalışanların yanında birçok türden içerik bulmaya çalışan kullanıcı mevcut.

Bu görevleri tamamlarken Türk kullanıcıların internet alışkanlığı konusunda da az çok bilgi edinebiliyorsunuz. Ben şahsen burada bazen uğraşırken kendimi Yandex çalışanıymış gibi hissediyorum. Çünkü Yandex üzerinde ne tür içerikler aratılmış, yandex uygulaması kullanıcılarının internet alışkanlıkları nelerdir gibi bir soruya yanıt verebilecek kadar bilgi edinebiliyorsunuz.

Yandex Toloka’dan Nasıl Ödeme Alınır?
Paypalın kapanmasının ardından Toloka ödemeleri büyük ölçüde sıkıntıya girmişti Türkiye için diğer ödeme alanları çok iyi hizmet vermiyordu son zamanlarda gelen Papara ödeme alma seçeneği ile ödeme konusu müthiş bir hale geldi diyebilirim. Paparaya minimum $0,02 biriktirdiğinizde ödeme talep edebiliyorsunuz. Eğer aynı hafta ikinci ödeme talep ederseniz minimum ödeme $1 oluyor. Günde birkaç saatlik uğraş ile bile 1 dolar biriktirmeniz mümkün. Tüm ödemelerden %2 ödeme işlem ücreti kesiliyor. Birkaç gün içinde Papara hesabınıza ödeme yapılıyor. Paparadan banka hesabınıza kolayca ve kesintisiz şekilde çekebilirsiniz.

Yandex Toloka Ödeme kanıtı:

Sonuç olarak bu hizmete günlük yarım saat ya da bir saat gibi bir zaman ayırırsanız aylık olarak bir miktar ek gelir sağlayabilirsiniz. Ne kadar zaman ayırırsanız o kadar ekstra kazanç sağlayabileceğiniz bu sistemde evinizin rahatlığında uğraşma imkanı bana kalırsa oldukça avantajlı.

Size önerim; size zor gelen ya da tam olarak anlayamadığınız bir görevi yapmaya çalışmayın. Bu görevi yanlış olarak bitirdiğinizde beceri puanlarınız çok fazla düşerek görev gelmemeye başlıyor ve kazanç sağlayacak hiçbir görev bulamıyorsunuz. Size kolay gelen ve yapılışını iyice anladığınız birkaç görev belirleyerek günlük olarak o görevlerle uğraşın bunun sonucunda doğru tamamlama oranınız yüksek olacak ve puanınız sürekli yükselerek gelirinizi arttıracaktır.

Toloka’ya bu linkten kayıt olabilirsiniz.

https://toloka.yandex.com.tr/promo?referralCode=RIBIWJ56

Herkese iyi kazançlar!
Bu hizmet ile ilgili sorularınızı yorum aracılığıyla bana sorabilirsiniz, tümünü cevaplamaya çalışacağım 🙂

Bu yazıya 14 kişi yorum yapmış

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Eskiden çok daha fazla görev geliyordu ve daha kolay kazandırıyordu ancak şimdi görevler daha zor ve kazanç az. Bayağıdır uğraşmıyorum ama eskiden 1-2 haftalık bir uğraşla 5-6 dolar kazanmak mümkün oluyordu. Artık görevler çok çabuk bittiği için net bir kazanç miktarı söyleyemiyorum maalesef.

   • Tuğberk Bu yorumu yanıtla

    Yanıtınız için teşekkür ederim siz Yandex toloka ile uğraşmayı tavsiye eder misiniz? Emeğin karşılığı alınıyormu yoksa farklı şeylere mi yöneleyim?

    • Batuhan Bu yorumu yanıtla

     Yani benim tavsiyem ara sıra göz atın, yapabileceğiniz görev bulursanız bitene kadar yapın. Günlük olarak sürekli zaman harcamanızı tavsiye etmem. Ben aklıma geldikçe ara sıra bakıyorum, yapacağım görev varsa yapıyorum. Damlaya damlaya göl olur, belirli miktar para birikince çekerim 🙂

 1. Özgür Bu yorumu yanıtla

  Çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık bende bugün kayıt oldum. 0.72 $ yaptım 2 saatte herşey iyi gibi şu an. 2 sorum var:

  1) Para çekimi için en iyisinin papara olduğunu duydum papara hesabı açtım, telefonu ve emaili onaylanmış bir şekilde herşeyi hallettim. Fakat Toloka’da hesabımı tanımlayamıyorum, 10 haneli cüzdan numarasını girin yazıyor giriyorum lütfen geçerli bir numara yazın diyor. Bir bilgin var mı bu konu hakkında? İletişimden yazdım yandex’e şu an için cevap yok.

  2) Gelen eğitimleri olabildiğince doğru şekilde yapmaya çalışıyorum. Fakat bazı hatalarım oluyor ve sürekli uyarılar çıkıyor onlara göre düzeltiyorum öyle gönderiyorum. Bu eğitimde yaptığım hatalar değerlendirme puanıma etki ediyor mu?

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Merhabalar öncelikle yorumunuz için teşekkür ediyorum. Bildiğim kadarıyla size yardımcı olmaya çalışacağım.

   İlk sorunuza gelecek olursam kodunuzun başındaki harfleri ekliyor musunuz? Benim kodumun başında PL harfleri yer alıyor sizde farklı olabilir. Bu harfleri de ekledikten sonra kodunuzu eklemeyi ardından kaydetmeyi deneyin.

   İkinci sorunuza gelecek olursam; her eğitim sonunda belli bir puan alıyorsunuz eğer aldığınız puan işi oluşturan kişi için yeterliyse o görevler gelerek size para kazandırmaya başlıyor. Eğer aldığınız puan yetersiz bir puan ise o görev ve eğitimi bir süre size gelmiyor. Bildiğim kadarıyla eğitimde başarısız olursanız değerlendirme puanınıza büyük ölçüde bir etkide bulunmuyor sadece bir süre o görevi alamıyorsunuz. Eğitimi başarıyla geçtikten sonra gerçek para kazandıran görevde hatanız çok fazla olursa değerlendirme puanınıza etki edecektir. Yorumunuz için tekrardan teşekkür ediyorum. Umarım size faydalı olacak bir yanıt yazmışımdır.

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Bazı görevler çok kazanç sağlıyor ve kısa sürüyor. Bazıları ise uzun sürüp az kazanç sağlıyor. Kısa sürede biten görevlerle bir miktar kolayca kazanılabilir ama uzun sürenler maalesef zaman kaybı oluyor. Yorum için teşekkürler 🙂

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Tercih meselesi tabii ki, gelen görevlerde kolay olan görevler bence kolay kazanç yolu 🙂 Mutlu günler

 2. Okan Yılmaz Bu yorumu yanıtla

  Çoğu görevin belirli geliş saati var o saatleri ezberleyip o saatlerde girerseniz kısa sürede iyi kazançlar elde edilebiliyor. Yandex toloka güzel bir kazanç sistemi bence. Bilgilendirme için teşekkürler

 3. Furkan Bu yorumu yanıtla

  Son zamanlarda görevler azaldı biraz ya da görevlerin çıkma saati değişti. İyi paralar kazandım bu sistem sayesinde Yandex toloka güvenilir bir sistem ilgilenilirse iyi kazandırıyor.

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Evet son zamanlarda görevlerde biraz azalma var. Yandex toloka kullanıcıları artış gösterdiyse buna bağlı olabilir. Ne kadar çabuk görevler başkaları tarafından tamamlanırsa bize kalan görevler de azalmakta.

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)