--

Herkese merhaba
Günümüzde hayatımızın her yeri elektrikli ve elektronik cihazlarla dolu. Birçok işimizi tamamlarken elektrik ve elektronik aletlerin kolaylığından yararlanıyoruz. Bazen bu cihazları açık unutarak ya da kullanım şeklimizle daha fazla elektrik tüketip tasarruf yapmaktan uzaklaşabiliyoruz. Sizlere benim de dikkat ettiğim basit tasarruf yöntemlerini anlatmak istiyorum. Böylece bazı durumlarda cihazımızdan en yüksek performansı alırken tasarrufa da yer verebiliriz. 🙂

 1) Prizlere takılı duran adaptörler: İlk olarak kullanılmadığı halde prizde takılı olan cihazlardan bahsetmek istiyorum. Bunlar genel olarak laptop ya da telefon şarj adaptörleri oluyor. Günde en az bir kere kullanıldığı için takıp çıkarmak çoğumuz için eziyet haline dönüşüyor. Bu adaptörleri üşengeçlikten çıkarmasak da uzun vadede bize zarar olarak geri dönüyor aslında. 🙂 Adaptörler bir cihaza takılı değilken bile sürekli elektrik çekerek enerji vermeye hazır halde çalışırlar. Bu çok küçük bir enerji olsa da uzun günlere yaydığımızda ödediğimiz ekstra elektrik faturası demektir.
Sadece elektrik tasarrufu olarak düşünmezsek, tüm elektrikli ürünlerin bir çalışma ömrü olduğu gibi adaptör içindeki parçalar da belirli bir çalışma ömrüne sahiptir. Telefonumuza ya da bilgisayarımıza takılı olmasalar bile prize takılı iken çalışıyor oldukları için; bu ömrü boş yere tüketiyoruz demektir. Kullanmadığımız da adaptörleri prizlere takılı bırakmamakta yarar var 🙂

2) Gece gündüz kullanılmadığı saatlerde bile durmadan çalışan modemler: Üşengeçlikten kapatıp açmakla uğraşamadığımız ürünlerden birisi olan modemler… Hepimiz günlük olarak Wifi ile interneti sık sık kullanıyoruz. Geceleri çoğu kullanıcı telefonla uğraşırken uyuyakalıyor. Bu yüzden de modemler gece gündüz durmadan çalışmak zorunda kalıyor. Hem daha çabuk çalışma ömürleri dolarak zamanla problemler çıkartmaya başlıyorlar, hem daha fazla elektrik tüketiyor ve daha fazla radyasyon yayarak sağlığımıza zarar veriyorlar. Geceleri telefonla uğraşmayan kullanıcılarda da modem kapatmama durumu mevcut. Çoğu kullanıcı sabah modemi açmaya gitmek ve modemin açılmasını beklemek yerine geceden açık bırakarak sabah uyanır uyanmaz internete bağlanmak istiyor.
Modemler durmadan günlerce çalışmak için tasarlanmış olsalar bile bazı zamanlar internet bağlantı hızı yüksek olduğu halde çok yavaş bir bağlantı hızı sunuyorlar. Böyle bir durumda 10 dakika kapatıp dinlendirmekte yarar var. Yeniden internete bağlandığınızda büyük olasılıkla hız probleminiz çözülecektir. Kullanmadığımız zamanlarda modemleri kapatarak uzun bir zaman düşündüğümüzde büyük bir enerji tasarrufu sağlayabiliriz.

3) Şarj dayanmayan laptoplar için tasarruf: Dizüstü bilgisayarını sık olarak pil ile kullanan kullanıcılar için birkaç tasarruf yöntemiyle şarjı daha uzun dayandırmak mümkün 🙂
* Bilgisayarınızı ekranı rahat olarak görebildiğiniz en düşük parlaklığa düşürün. Bilgisayarınızı kullanırken arkanızda pencere ya da bir ışık kaynağı olduğunda ekranda yansıyarak görmenizi zorlaştırabilir. O ışık kaynağını ortadan kaldırdığınızda daha düşük parlaklıkla ekranı net görebileceksiniz. Bu aynı zamanda gözleriniz için de yararlı olacaktır. Dizüstü bilgisayarlarda en çok şarj ve elektrik tüketen özellik ekran parlaklığıdır.
* İnternete bağlanmadan bir işlem yapmanız gerektiğinde bilgisayarınızın kablosuz internet özelliğini kapatarak şarjın kısa bir süre daha uzun dayanmasını sağlayabilirsiniz.
* Harici klavye ve fare ile kullanmak yerine bilgisayarın kendi üstünde bulunan klavye ve faresini kullandığımızda da bir miktar tasarruf sağlayabiliriz.
* Bir önceki maddede yer alan klavye ve fareye ek olarak usb bellek, soğutucu gibi tüm usb aygıtlarını ekleyebiliriz. Usb portu üzerinden bilgisayara takılı olan herşey bilgisayardan güç çekmektedir.

4) Yeni satın alacağımız ürünlerde enerji tüketim seviyesine dikkat edilebilir: Artık çoğu elektrikli üründe bir enerji tüketim derecelendirmesi mevcut. Bu yeşile ne kadar yakın olursa uzun vadede o kadar ekonomik bir kullanım sağlamış oluruz.

5) Bilgisayarımızdan kısa süreli uzaklaşmalarda: Gün içinde bilgisayarlarımız saatler boyu açık. Ara sıra başından kalkmamız gerekiyor. Bu tip kısa uzaklaşmalar için bilgisayarı kapatmak istemiyoruz. Kapatıp, açılmasını beklemek yerine açık bırakmayı tercih ediyoruz. Bu tip kısa süreli uzaklaşmalarda bilgisayarımızı uyku moduna alabilir, monitörü ve bilgisayarımıza bağlı bir hoparlör varsa onu ve kapatılabilen diğer donanımları kapatmamız uzun vadede iyi bir tasarruf yapmamızı sağlayabilir.

Şuan aklıma gelenler bunlar, zamanla yazıyı güncelleyeceğim. Bu önerilerim birkaç günde iyi bir tasarruf yapmamızı sağlamayacak olsa bile uzun bir zaman dilimini düşündüğümüzde bizlere yararı olacaktır. Bu tasarruflar ile birlikte sadece cebimize değil çevremize de yarar sağlamış olacağız.

🙂

 

Bu yazıya 4 kişi yorum yapmış

  1. şafak güler Bu yorumu yanıtla

    aslında vermiş olduğunuz bilgiler gayet mantıklı. ancak bunu alışkanlık haline getirmek lazım ki, tasarruf sağlansın

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir