--

Özellikle son yıllarda wifi özelliği neredeyse her yazıcıda mevcut olarak gelmeye başladı. Bu özellik yakın zamanda yazıcılarda standart bir özellik halini alacak gibi görünüyor.

printer

Peki ya wifi özelliği yazıcılarda ne işe yarıyor?
Bu özelliğin yer aldığı yazıcılar kablo karmaşasını ortadan kaldırdığı gibi pratik kullanım sağlıyor. Wifi ile kablosuz olarak bağlanmanızı mümkün kılan bu özellik ofis ortamlarında farklı masalarda bulunan bilgisayarlardan kablo kullanmadan çıktı almanızı sağlıyor. Ev kullanımında ise modeminizin sinyalinin ulaştığı bir yere yerleştirerek kablo karmaşası oluşturmadan çıktı almanız mümkün oluyor. Bir diğer güzel yanı ise eğer yazıcınız bu özelliği de içeriyorsa cep telefonunuza yazıcınızın gereken uygulamasını indirerek cep telefonunuz vasıtasıyla kolayca çıktı alabiliyorsunuz.

Daha da gelişmiş modellerde telefon veya bilgisayar ihtiyacı duymadan yazıcı üzerinden gerekli belgeleri internet vasıtasıyla bulup çıktı alabilmeniz mümkün.

Bu özellik yazıcılarda mutlaka gerekli mi?
Eğer kablo karmaşasından bıktıysanız, pratik ve daha az kablo karmaşası olan bir yazıcı istiyorsanız mutlaka bu özelliğin yer aldığı bir yazıcı modeli bakmalısınız. Kablo karmaşasını ortadan kaldırdığı gibi cep telefonu, fotoğraf makinesi gibi cihazlardan da çıktı almayı mümkün kıldığından günlük kullanımda hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Wifi özelliği ile çıkardığımız belge ve fotoğraflarda kalite kaybı olur mu?
Hayır, bu işlemle çıkardığınız hiçbir belge ve fotoğrafta kalite kaybı oluşmamaktadır. Kabloya aldığınız çıktıyla aynı kalitede ve aynı şekilde çıktı alabilirsiniz. Düşünülenin aksine yazıcıya kablosuz aktarım esnasında kalite düşürümü veya belgenin sıkıştırılması işlemi yapılmamaktadır. Telefon ya da bilgisayarınızda gördüğünüz kalite ve boyutla eksiksiz olarak yazıcıya aktarım sağlanılmaktadır. Bundan dolayı bu özelliği kullanarak aldığınız çıktılarda hiçbir kalite kaybı yaşamazsınız.

Bu tip yazıcıların kablosuz özelliğini kullanmak güvenli mi?
Evet, bu özellik oldukça güvenlidir. Yazıcınızı ilk kez kuruluma hazırlarken birçok kablosuz özellikli yazıcı modelinde yazıcınızı evinizdeki modeminize kablosuz olarak bağlamanız istenir. Bu işlemleri yaparken modeminizin şifresini gireceğiniz için oldukça güvenli bir ağ içinde çıktı işlemlerinizi yapabilirsiniz. Farklı birisi sizin kontrolünüz dahili dışında yazıcınıza bağlanıp çıktı alamaz. Bunu yapabilmek için sizin modem şifreinizi bilmesi ve modeminize bağlanması gerekmektedir.

Bu tip yazıcıları siz kullanışlı buluyor musunuz?

Bu yazıya 2 kişi yorum yapmış

  1. Erdem Bu yorumu yanıtla

    Ofiste kullandığımız yazıcıda bu özellik yok. Ekstra bir aparatla felan wifi özelliği kazandırabilir miyiz markası hp pahalı bir model olduğu için değiştirmekte istemiyoruz

    • SystemHack Bu yorumu yanıtla

      Merhabalar, bildiğim kadarıyla yazıcılara wifi özelliği kazandıran bir donanım yok ancak usb girişine sahip bir modem kullanıyorsanız eğer; yazıcınızı usb portunu kullanarak o modeme bağlarsanız o modem ile ağa bağlı diğer bilgisayarlarda yazıcıya erişim imkanı oluşabilir. Tabii ki bu durumu şahsi olarak denemediğimden sadece teorik olarak konuşabiliyorum. Denemekte fayda var, ağa bağlı tüm bilgisayarlarda görünen bir ağ yazıcısı haline dönüşebilir. Böylece wifi özelliği varmış gibi diğer bilgisayarlardan da erişerek kullanabilirsiniz 🙂

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)