--

Teknoloji haberlerini yakından takip edenlerin biliyor olacağı gibi windows7 desteği yakın zamanda sona erdi. Peki ya ne olacak?


Windows 7 desteği neden sona erdi?
Bu işletim sistemi ilk olarak 22 Temmuz 2009 tarihinde kullanıma sunulan bir işletim sistemi. Aradan oldukça fazla yıl geçti ve zamanla güncelliğini yitirdi. Bu işletim sisteminden sonra 8, 8.1 ve 10 sürümleri çıkartıldı. Birçok kişi yeni Windows sürümlerine geçmiş olsa da büyük bir kullanıcı kitlesi eski sürümleri kullanmaya devam ediyor. Microsoft firmasının tüm bu işletim sistemlerine ayrı ayrı güncelleme çıkarması hem fazladan iş yükü hem de geçmişe dönük destek olarak biliniyor. Ancak 11 yıllık ve üstüne 3 yeni sürüm daha çıkmış bir işletim sisteminden bahsediyoruz. Bundan dolayı microsoft hem iş yükünü azaltmak hem de kullanıcıları yeni sürümlere yönlendirmek için Windows7 desteğini kesmeye karar vermiş olmalı.

Windows7 desteği sona erdi ama kullanmaya devam edebilecek miyim?
Dilerseniz bu işletim sistemini kullanmaya devam edebilirsiniz ancak genel ve güvenlik güncellemelerini artık alamayacaksınız. Ancak çok kritik bir güvenlik açığı tespit edilirse bu konuda bir güncelleme çıkarılabilir. Zamanla çıkan yeni donanımlar ve yeni teknolojiler bu işletim sistemi tarafından desteklenmeyeceği için bir zaman sonra günlük kullanımda da size yeterli gelmeyecektir ancak güncel bir antivirüs yazılımıyla kullanmaya devam edebilirsiniz. En azından gündelik işleri de yapamayacak duruma gelene kadar. Bu günün gelmesine tahminimce birkaç yıl daha var.

İşletim sistemini güvenli bir şekilde kullanmak için mutlaka güncel bir antivirüs yazılımı kurun.
Güvenlik güncellemelerinin de kesilmesiyle yeni ortaya çıkmış zararlı yazılımlara karşı iyice savunmasız hale gelen bu işletim sistemi için mutlaka ve mutlaka lisanslı bir antivirüs kurmalı ve sık sık güncellemelisiniz. Böylece kesilen güvenlik güncellemeleri desteğinin eksikliğini bu sayede kapatabilirsiniz.

Yeni bilgisayarlarda Windows7 kullanmak mümkün değil
Değişen ve gelişen donanım teknolojileri karşısında sadece güncel işletim sistemleri için sürücü yazılımı üretiliyor. Bundan dolayı son birkaç yıldır yeni bir bilgisayar satın aldığınızda sadece windows 10 uyumu oluyor ve daha eski sürümleri kurduğunuzda sürücü yazılımlarıyla ilgili problem yaşayıp verimli bir şekilde kullanamıyorsunuz.

Sanırım artık yeni bir işletim sistemine geçme zamanı geldi.

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir