--

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sıkıştırılmış bir dosya türü olan rar dosyasından ve genel olarak sıkıştırılmış dosyalardan bahsedeceğim.

rar oluşturma

Rar dosyası nedir, ne işe yarar?
Rar uzantılı dosyalar diskte yer kazanmak amacıyla ya da farklı bir amaçla sıkıştırılmış hale getirilen dosyalardır. Winrar, Winzip, 7zip gibi programlar tarafından açılabilir ve oluşturulabilir.

Sıkıştırılmış farklı dosya uzantıları nelerdir?
Rar haricinde zip, tar gibi sıkıştırılmış dosya uzantıları da vardır ancak en sık kullanılan sıkıştırılmış dosya uzantıları rar ve zip’tir.

Neden sıkıştırılmış dosyalar kullanılır, bu dosyalar ne işe yarar?
İnternetten indirdiğimiz neredeyse tüm dosyalar rar ya da zip ile biten sıkıştırılmış arşiv dosyalarıdır. Dosyaların bu şekilde hazırlanıp indirilmeye hazır hale getirilmesinin temel sebebi çok fazla yer kaplamaması avantajı sayesinde internetten daha hızlı ve tek seferde indirmeyi mümkün kılmasıdır. Örneğin birden fazla olan fotoğraf dosyalarını indirilebilir hale getirmemiz gerektiğini düşünelim. Bu işlem için tek tek farklı indirme adresleri oluşturmak yerine, tek bir sıkıştırılmış dosya arşivi içerisine yerleştirerek tek seferde indirmek mümkün kılınabilir. Böylece hem zaman kazanılır hem de daha kolay bir şekilde indirmek mümkün hale gelir.

Hangi dosya türleri sıkıştırılabilir?
Aklınıza gelebilecek tüm dosya türlerini winrar programını kullanarak sıkıştırabilirsiniz. Aynı anda hem fotoğraf, hem müzik ya da diğer dosya türlerinin yer aldığı bir sıkıştırılmış dosya oluşturmanız bile mümkündür.

Winrar kullanarak daha az alan kaplayacak sıkıştırılmış dosyalar nasıl oluşturulur?
Rar uzantısı diğer uzantılara göre daha iyi sıkıştırma performansı sunabilen bir uzantıdır. Winrar programında doğru ayarlar ile daha iyi sıkıştırma performansı elde edilebilir. Daha iyi sıkıştırma için gereken doğru ayarlara birlikte göz atalım:
winrar ayarları

Sıkıştırılmış dosyanızı oluştururken winrar ayar penceresinde sol kısımda bulunan işaretlediğim siyah alan içerisinde arşiv biçimini “Rar” olarak seçtikten sonra sıkıştırma yöntemini ise “En iyi” olarak seçmeliyiz. Ardından sağ tarafta yer alan arşivleme seçenekleri listesinde de “Katı arşiv oluştur” seçeneğini işaretlemeyiz.

rar vs unrar

Yukarıdaki fotoğrafta diskte 4,68gb boyutunda yer kaplayan (sağda) Grand Theft Auto San Adreas oyununun yukarıda bahsettiğim ayarlara göre sıkıştırılmış halini görmektesiniz. 4,68gb boyutunda yer kaplayan oyun, sıkıştırılma işlemi sonrasında 3,35gb (solda) boyutunda yer kaplamaya başlamış. Yani bu sıkıştırma işlemiyle birlikte toplamda 1,33gb alan kazanmış olduk. Ancak bu sıkıştırma ve arşivden çıkarma işleminin fazla işlem gücü ihtiyacı olduğundan dolayı bilgisayar performansınıza göre zaman alacağını belirtmem gerekiyor.

Katı arşiv nedir?
Katı arşiv, sadece rar uzantısı için kullanılabilen daha farklı ve daha iyi sıkıştırma sağlayabilen bir sıkıştırma yöntemidir. Dosyalar daha farklı şekilde sıkıştırıldığı için çözümlenme esnasında daha fazla işlem gücü ve zaman gerektirir. Eğer zaman önemli değilse tercih edilebilir ancak sonucunda daha iyi sıkıştırılmış ve az yer kaplayan dosyalar elde edilecektir.

Bazı dosyalarda sıkıştırma oranı çok düşük olabilir
Bazı dosyalarınız sıkıştırma işleminden sonra bile aynı alanı kaplamaya devam edebilir. Bu dosyalar mp3 uzantılı müzik dosyaları, jpg uzantılı fotoğraf dosyalarınız olabilir. Bu dosyalar normalde de sıkıştırılmış yapıda olduğu için sıkıştırılmış arşiv biçimine dönüştürüldüğünde de fark olmayabilir. Ancak sıkıştırılmamış haldeki word, powerpoint, sıkıştırılmamış raw fotoğraf gibi dosyalarınızın sıkıştırma oranı daha iyi olacaktır.

Bu yazı hakkındaki sorularınızı yorum olarak ekleyebilirsiniz 🙂

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir