--

Bu yazımda özellikle son yıllarda yaygınlaşan, işletim sistemi Freedos olarak belirtilmiş şekilde satılan bilgisayarlardan bahsetmek istiyorum.

laptop

Freedos işletim sistemi nedir?
Freedos aslında kod tabanlı dos ortamında çalışan basit bir işletim sistemidir ancak günümüzde hiçbir işe yaramayacağı için bu bilgisayarlar satılırken işletim sistemi yer almayan bilgisayar olarak tanıtılmaktadır. Bazı bilgisayarlarda satılırken bu terimle satıldığı halde içinde basit bir linux işletim sistemi yer alabilmektedir. Linux işletim sistemi ile hiçbir ekstra kurulum yapmadan internete girebilmek, müzik dinleyebilmek gibi basit işlemleri yapabilsek de bilgisayarın gerçek performansına ulaşmak için mutlaka windows ya da farklı gelişmiş bir işletim sistemi kurmak gerekmektedir.

Freedos bilgisayarın windows yüklü satılan bilgisayardan ne farkı var?
Bu tip bilgisayarlar windows yüklü model ile aynı model numarasına sahip ise donanım bakımından o modelden hiçbir farkı yoktur. Basitçe düşündüğümüzde bu donanımsal bir eksiklik ya da eksik bir ürün anlamına gelen terim değildir sadece yazılım olarak windows’un yüklü olmadığı anlamına gelmektedir ve fiyatları windows yüklü modele göre 400-500 tl daha ucuz olmaktadır.

Freedos bilgisayarlar neden daha ucuz oluyor, garantisi mevcut mu?
Bu işletim sistemine sahip olarak satılan bilgisayarlar düşünülenin aksine hatalı üretime sahip ya da kaçak olarak satışa sunulan bilgisayarlar değillerdir. Üretici tarafından tüm kalite kontrolleri yapılmış ve sorunsuz bir şekilde üretimi tamamlanarak satışa sunulmuştur. Garantisi ve tüm servis hakları diğer modellerde olduğu gibi geçerlidir. Ucuz olmasının sebebi bu bilgisayarlarda windows olmadığı için üretici windows lisansı için bir ücret ödememektedir. Bu da maliyeti düşürdüğü için lisans ücreti ödememiş olursunuz. Daha ekonomik bir şekilde bilgisayar sahibi olmanızı sağlar.

Freedos bilgisayarın avantajları
+ Bu bilgisayarlarda lisans ücreti ödemeyeceğiniz için ürünün fiyatı daha uygun olacaktır.
+ Windows yüklü bilgisayardaki gibi aldığınızda yüklü gelen onlarca farklı promosyon ya da deneme sürümlü uygulama olmayacaktır. Bundan dolayı da bilgisayarınızda uygulama fazlalığına bağlı performans kaybı olmayacaktır.
+ İstediğiniz işletim sistemini sıfırdan kurarak dilediğiniz gibi ayarlamasını yapabileceğiniz için temiz bir kurulum yapmış olacaksınız.
+ Eğer daha önce satın almış olduğunuz kullanıma açık bir windows lisansınız varsa bu lisansa tekrar para ödemeden kullanabilmiş olacaksınız.

Freedos bilgisayarın dezavantajları
– Aldıktan sonra birkaç saatinizi windows kurulumuna ayırmanız gerekecektir.
– Eğer windows kurabilecek kurulum diskiniz ya da kurulum için kullanabileceğiniz usb belleğiniz yoksa bilgisayarınızı kullanmaya başlamanız sizin için güç olacaktır.

Sonuç olarak
Eğer windows kurabilecek gerekli diskiniz ve usb belleğiniz varsa. İşletim sistemi kurmaya da alışıksanız bu bilgisayarları tercih ederek; daha uygun fiyata iyi bir bilgisayar sahibi olabilirsiniz. Markanın yüklemiş olduğu gereksiz uygulamalarla uğraşmadan tertemiz, sıfırdan dilediğiniz işletim sistemini kurup kullanmaya başlayabileceksiniz.

 

Bu yazıda 1 yorum var

  1. Alper Toprak Bu yorumu yanıtla

    freedos gerçekten avantajlı oluyor daha uyguna çalışır hale getirebilmek varken işletim sistemi yüklü haline yüzlerce lira fazladan para vermek mantıklı değil kanımca ama işletim sistemini kuramam diye korkanlar olduğu için freedos fazla tercih edilmiyor yinede

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)