--

Whatsapp’ın sözleşme değişikliği nedeniyle birçok kullanıcı alternatif uygulamalara geçiş yapmaya başladı. Bu yazımda sizin için Whatsapp’a alternatif olabilecek çeşitli uygulamalardan söz edeceğim.

Whatsapp ile alakalı sözleşme güncellemesi yazım: Whatsapp’ın yeni sözleşmesi kabul edilmeli mi?


telegram

1) Telegram
Whatsapp için iyi bir alternatif olabilecek olan Telegram son zamanlarda oldukça fazla kullanılmaya başlanmış bir uygulama. Sesli görüşme desteği de sunan Telegram da kişisel olarak sohbet edebileceğiniz gibi gruplar kurarak birçok kişiyle bir arada da sohbet etmeniz mümkün. Pavel Durov tarafından geliştirilmiş olan Telegram ilk kez 2013’te piyasaya sunulmuş ve halen geliştirilmeye devam edilmekte. Aynı zamanda telegram web ile bilgisayarlarda da kullanmanın mümkün olduğu bu uygulama bana kalırsa güzel bir whatsapp alternatifi konumunda.

2) Discord
Daha çok bilgisayarda oyun oynarken sesli sohbet etmek için kullanılan bu uygulama son zamanlarda mobil platformlarda da oldukça yaygınlaşmaya başlamış halde. Yazılı ve sesli görüşme imkanı sunan bu uygulamada sohbetler arkadaş ekleme şeklinde çalışıyor. Direkt olarak bir grup kurma mevcut değil ancak açılan sunucularda bulunan sohbet odalarını kullanarak çoklu sohbet etmek mümkün hale geliyor.

3) Bip
Turkcell tarafından geliştirilmiş olan ve tüm operatör müşterilerinin kullanabileceği Bip uygulaması da güzel alternatifler arasında. Yazılı, sesli ve görüntülü konuşma seçenekleri bulunan bu uygulamada aynı anda toplam 10 kişiye kadar görüntülü grup görüşmeleri yapmanız mümkün. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde bu çoklu görüşme seçeneği ile kalabalık arkadaş görüşmeleri ve iş toplantıları rahatlıkla yapılabilir.

4) Viber
Kullanımı son zamanlarda çok yaygın olmasa da eski sohbet uygulamalarından birisi. Anlık mesajlaşma, sesli ve görüntülü görüşme seçenekleri de bu uygulamada mevcut.

5) Signal
Bildiğim kadarıyla Whatsapp ekibinden ayrıldıktan sonra bu ekibin geliştirdiği ve gizliliği ön planda tutan açık kaynaklı bir sohbet uygulaması. Yine diğer uygulamalar gibi yazılı mesajlaşmanın yanında görüntülü ve sesli iletişimi de mümkün kılıyor.

Yeni uygulama alternatifleriyle karşılaştıkça yazıma ekleyeceğim.

Bu uygulamaları cihazınızın uygulama marketinde arama yaparak iOS ya da Android cihazınıza kolayca indirebilirsiniz.


Uygulamalar kullanım ve yapı itibariyle birbirlerine çok benziyor olsalar da kendi aralarında avantaj ve dezavantajlara sahipler. Siz hangisini tercih ediyorsunuz?

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)