--

Herkese merhaba! Bu yazımda “Monster Notebook garanti hizmeti nasıl?” “Monster müşterisine ne kadar değer veriyor?” sorularına bir nevi yanıt olacak garanti hizmetlerinden yararlanırken edindiğim tecrübeyi size anlatacağım.

Monster Notebook markasını teknolojiyle ilgili özellikle oyun bilgisayarlarını yakından takip eden hemen hemen herkesin bildiğini tahmin ediyorum. Monster uzun yıllar boyunca yüksek performanslı dizüstü bilgisayar üreticisi konumunda olan bir marka. Son yıllarda adından çok daha sık bahsettirmeye başladı.

Monster Notebook Garanti Hizmetleri
Kardeşimin kullandığı Abra A5 V12.1 modeline sahibiz. Henüz 1 yılını doldurmamışken ekran ve kasayı birbirine bağlayan sol menteşede bilgisayar ekranını kapatıp açarken ufak tefek mekanik takılmalar başlamıştı. İlk başta önemsemesem de zamanla bu takılmalar yerini içeriden gelen kırılma seslerine çevirdi. Daha önceki dizüstü bilgisayarım Acer Aspire 5741G modelinde de aynı sorunu ürünü 8 sene kullandıktan sonra yaşamıştık. Bilgisayar performansının çok fazla düşmesi ve fazlasıyla eskimesinden dolayı kendisini kasasından ayrılmış ekranıyla birlikte emekliye ayırma vakti geldiğinden yeni bir bilgisayar arayışına girerek Monster tercih ettik. 🙂 Aynı sorun çok kısa bir süre içerisinde Monster markasında da ortaya çıkmasıyla garanti macerası başlamıştı. İkisinin de kasa ve ekran bağlantı menteşeleri neredeyse aynı şekilde tasarlanmış, muhtemelen bu tasarımda ekranın yükü bir süre sonra menteşeye ağır gelerek sorun yaşatıyordu.

Monster Notebook İstanbul Kadıköy Serivisine Kendim Teslim Ettim
Kargo firmalarının hizmetlerine ve ürünlere olan hassasiyetlerine güvenmediğim için servise bizzat kendim teslim ettim. Böylece ürün kargoda taşınma esnasındayken oluşacak problem riskini de ortadan kaldırmış oldum. Servise ilk ulaştığımda hemen ilgilenilerek ürün hakkında şikayetlerim ve kişisel bilgilerim çabucak kaydedildi. Yalnızca menteşe sorunu olduğundan bahsettim. En belirgin aklımdaki sorunu buydu. 4-5 gün içinde tamamlanacağını, benim servise gelerek alabileceğimi ya da farklı bir şehire teslim için kargolanabileceğini söylediler daha sonrasında teslimat için kargo seçeneğini de oldukça beğendiğimi söyleyebilirim ancak kargolara güvenmediğim için Yalova’ya döneceğim güne denk getirmeye çalışarak o şekilde teslim almak istiyordum. O şekilde de oldu 🙂 Aradan 5 gün geçtikten sonra Monster Notebook tarafından ürünümün onarıldığını ve istediğim zaman alabileceğim konusunda bilgilendirilmek için arandım.

Belirtmediğim Arızalar Tespit Edilip Onarılmış
Ürünü teslim almaya gittiğimde ürün için yapılan işlemler kısaca anlatıldı ve yapılan işlem listesiyle birlikte ürün bana çabucak teslim edildi. Cihaz zaman zaman açılırken fazlasıyla yavaş açılıyor ve çalışma esnasında ufak tefek donmalar oluyordu. Bunun sebebi olarak kurduğum işletim sistemindeki bir hata ya da driver kaynaklı bir hata olduğunu düşündüğümden cihazı teslim esnasında bu donmalardan hiç bahsetmedim. Windows lisansım da olmadığı için muhtemelen Windows lisansı almamı önereceklerdi diye düşünüyordum. Bu sorunu söylememiş olmama rağmen SSD’nin arızalı olduğu tespit edilmiş ve SSD değişimi yapılmıştı. Aynı zamanda bios güncellemesi ve fan bakımı da yapılmış bir şekilde teslim aldım.

Sonuç
Yalnızca menteşe sorunundan dolayı kullanıcı hatası olarak değerlendirip uğraştıracaklarını düşünerek götürdüğüm bilgisayarın her şeyi ücretsiz olarak çok iyi bir şekilde yapıldı. Üstelik şikayetlerim harici SSD değişimi de sorgusuz sualsiz yapılmıştı. Şu an bilgisayar ilk günlere oranla çok daha performanslı ve kararlı çalışıyor. Başından beri SSD’nin arızalı olduğunu hiç düşünmemiştim, işletim sistemi kaynaklı sorun olduğunu düşünüyordum. Menteşe sorununa ek olarak yapılan işlemlerden oldukça memnun kaldığımı söyleyebilirim. Bu kadar ilgili ve detaylı onarım yapılacağını düşünmüyordum açıkçası. Monster markasına güvenim bu garanti hizmetleri deneyimimden sonra çok daha fazla arttığını söyleyebilirim. Uygun fiyatlı olmasına rağmen rakip markalara oranla çok daha yüksek performans sunabilen bir marka.

Sizin Monster Notebook hakkında düşünceleriniz nedir? 🙂

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir