--

Herkese merhaba bu yazımda hafıza kartlarından ve hafıza kartlarındaki hızı belirten Class ve U kavramından bahsetmek istiyorum 🙂

Dijital fotoğrafçılıkla uğraşanlar ya da yüksek çözünürlüklü video kaydetmek için hafıza kartı kullanan tüketiciler için kartın hafıza boyutunun önemi olduğu gibi hızı da önemlidir. Hafıza kartının hız sınıfını basitçe bize anlamamızı sağlayan bir kavram olan Class ve U kavramı kullanım şekline göre uygun kartı basitçe bulmamız için bize yardımcı olan bir derecelendirme sistemi aslında.

Hafıza Kartı Nasıl Seçilir?

Piyasada farklı fiziksel boyut ve farklı pin dizilimine sahip birçok farklı kart bulunmaktadır. Bunlardan en yaygını küçük bir yapıda olan Micro SD kartlardır birçok cep telefonu bu hafıza kartlarını destekler. Birçok bilgisayar ve fotoğraf makinesi ile bunun daha büyük hali olan SD kartlar ile depolama yapmaktadır. Günümüzde iki şekilde de kullanılabilmesi için SD Kartlar adaptör şeklinde satılmaktadır. İçine Micro SD hafıza kartını takmak mümkün olacak şekilde üretilirler. Böylece cep telefonumuz için satın aldığımız hafıza kartını kolayca bilgisayarımıza da takarak dosyalarımıza erişmemiz ya da dosya ekleme işlemini kolayca gerçekleştirmemiz sağlanır.


Yukarıdaki görselde sol tarafta sık olarak cep telefonlarında kullanılan en küçük hafıza kartı türü olan Micro SD kart görülmekte. Sağ tarafta ise Micro SD Kartı takarak SD hafıza kartı destekleyen cihazlarda kullanmamıza olanak tanıyan yazma özelliğini kilitleme anahtarlı bir SD kart adaptörü görülüyor.

Hafıza Kartlarında Lock Düğmesi Ne işe Yarar?

Bu düğmeyi bir anahtar olarak ele alabiliriz. Basitçe yazma koruma anahtarı diyebiliriz. Bu anahtarı “Lock” konumuna getirdiğinizde bu kilit anahtarı hafıza kartının takılı olduğu cihazda kartı dosya yazılamaz hale getirecektir. Bu özelliğin değeri fazla bilinmese de oldukça önemli bir özellik olduğunu düşünmekteyim. İçerisinde çok önemli çekimlerinizin olduğu bir hafıza kartını içinden bir fotoğraf almak için güvenli olup olmadığını bilmediğiniz bir bilgisayara takmanız gerekiyor diyelim. Bu kilit anahtarını “Lock” konumuna getirdiğinizde o bilgisayar hafıza kartına dosya yazamayacağı için bilgisayarda bir virüs varsa bu virüsün dosyalarınıza zarar veremeyeceği ve karta bulaşamayacağı anlamına geliyor. Günümüzde sık kullanılmasa da gerçekten büyük faydası olduğunu söyleyebilirim.

Şimdi gelelim hafıza kartlarındaki Class ve U sayılarına göre kartın sağlayacağı ortalama minimum veri aktarım hızı ve kullanım alanlarına:

Class 2: Saniyede en az 2 mb dosya aktarımı yapmaya olanak sağlar. Günümüzde oldukça yavaş ve verimsiz kalmış bir karttır.

Class 4: Saniyede en az 4 mb civarı dosya aktarımı yapmaya olanak sağlar. Günümüzde kullanmak için yine verimsiz kalmış bir karttır.

Class 6: Saniyede en az 6 mb dosya aktarımı yapmaya olanak sağlar. Günümüzde fazla yüksek çözünürlüklü kamerası olmayan telefonlar için uygun olsa da çok verimli bir kart değildir.

Class 10: Saniyede en az 10 mb hız sağlar. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekmek ve full hd videolar kaydetmek için uygun bir karttır.

U1: Bu tip kartlar genellikle Class 10 derecelendirmesine sahiptir ve saniyede en az 10 mb hız sağlar. Class 10 ile çok benzer nitelikte olduğundan yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve full hd videolar için uygundur.

U3: Bu tip kartlar minimum 30 mb hız sağlarlar ve günümüzdeki cihazlar için oldukça verimli şekilde çalışan hızlı bir karttır. Yüksek kare hızına sahip full hd videoları sorunsuz çekmek için kullanmak mümkündür.

Hafıza kartı teknolojisi her geçen gün daha da geliştiriliyor. Bazı markaların kendi teknolojileri ile Class ve U sınıflarının çok daha üstünde performans sunabiliyorlar. Örneğin SanDisk Extreme PRO UHS-II SDXC Hafıza kartı maksimum 300 mb okuma hızına ve maksimum 260 mb yazma hızına ulaşabilen çok yüksek performanslı bir hafıza kartıdır.

Bu yazıya 2 kişi yorum yapmış

  1. Rıfat Algöz Bu yorumu yanıtla

    Hafıza kartlarındaki yazma koruma anahtarı bence doğru çalışmıyor. Bazen off konumundayken de yazma koruma aktif olabiliyor. Hiç faydasını göremedim ya da bana hep bozuk kartlar denk geldi

    • Batuhan Bu yorumu yanıtla

      Bende bazı kartlarda bu anahtarın çalışmadığını fark etmiştim, muhtemelen sık kullanılmadığı için fazla üstüne düşülerek üretilen bir anahtar değil ya da farklı bir durum düzgün çalışmasını engelliyor diye tahmin ediyorum. Yorumunuz için teşekkür ederim 🙂

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)