--

Son zamanlarda minecraft ile alakalı java kullanımında sık olarak karşılaşılan sorundan bahsedeceğim. İnternette oldukça fazla bahsedilen ve üçten fazla bilgisayarda denememize rağmen sorunu çözemediğimiz problemin çaresi oldukça basitmiş. Tam hali “A JNI Error has occured, please check your installation and try again” olan hata fazlasıyla sinir bozucu.

jni error has occured on minecraft server

Minecraft için sunucu açmaya çalışırken karşılaştığımız bu hatayı arkadaşlarımla kafa kafaya vererek saatlerce uğraşsak da çözmeyi başaramadık. Oysaki çözümü oldukça basit.

Hatanın Sebebi:
Hata mesajından anlaşılabileceği gibi java kurulumuyla alakalı bir hata gibi görünse de, gerçek biraz farklı. Yeni minecraft sürümleri java sürümü seçiyor yani en güncel sürümü olsa bile problem çıkarabiliyor. En son sürüm yüklü olduğu halde bu hatayı alıyorsanız özellikle belirli bir java sürümünü yüklemeniz gerekiyor.

Hatanın Çözümü:
İlk etapta basit bir çözüm olarak denetim masasından Java’yı bularak güncellemeleri kontrol edin. Eğer en son sürüm yüklüyse 16.0.1 sürüm numaralı versiyonunu yüklemek faydalı olabilir. Eğer bu sürümü yüklemenize rağmen problem çözülmüyorsa bilgisayarınızdan java’ya dair her şeyi komple kaldırıp baştan yüklemeniz problemi çözebilir. Yine sorun çözülmüyorsa son sürümden birkaç sürüm eski sürümleri yüklemenin problemi çözebildiği bazı forumlarda bahsedilmiş. Bizim yaşadığımız problemi 16.0.1 sürümü çözdü. Tabi bu çözüm minecraft 1.17.1 sürümü için geçerli.

Ekstra bilgiler:
Sunucu açmaya çalışırken hata verdikten sonra bir log dosyası oluşuyorsa o dosyadan da hata mesajını kontrol edebilirsiniz.

Eğer minecraft sunucusu açmaya çalışırken komut ekranı bir anda açılıp kapanıyorsa print screen tuşu ile ekran görüntüsü almayı deneyerek hatayı görmeyi deneyebilirsiniz. Bir anda kapanıyorsa büyük ihtimal sebebi bu problemdir.

Bu problemi sunucu açarken değil de oyunu açmaya çalışırken de yaşamanız olasıdır. 16.0.1 sürümünü ya da daha eski java sürümlerini yüklemeyi deneyerek sorunu çözebilirsiniz.

Java 16.0.1 sürümü indirme linki:
Yandex disk bağlantısı ile JDK 16.0.1 sürümünü indirebilirsiniz: https://disk.yandex.com.tr/d/Yl7naIQ5mwEPgQ

Minecraft sunucusu açarken bu problemi yaşıyorsanız sunucu açma adımlarını yeniden gözden geçirmek de problemi çözebilir: https://www.batuhankilinc.com/teknoloji/minecraft-sunucusu-nasil-acilir.html

Eğer farklı bir hata mesajı alıyorsanız hata mesajını yorum olarak eklediğinizde yardımcı olmaya çalışacağım.

Bu yazıya 2 kişi yorum yapmış

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)