--

Her geçen gün teknoloji gelişmeye devam ediyor. Her geçen gün yeni tanıtılan teknolojilerle karşılaşıyoruz.

katlanabilir telefon

Bu yazımda katlanabilir telefonlardan bahsetmek istiyorum. Geçtiğimiz yakın dönemde birçok marka katlanabilir modellerini tanıtmıştı. İlk olarak hangi marka katlanabilir modelini tanıttı takip edemedim fakat birden fazla marka bir anda katlanabilir prototiplerini hatta çalışmaya hazır halde olan ürünlerini bile sergiledi.

Peki katlanabilir telefonlara hazır mıyız?
Bence bu teknolojiye henüz hazır değiliz. Dokunmatik ekranlı telefonlara geçiş sürecinde de birçok tüketici bu ürünlere karşı önyargılı idi. Tuş hissinin olmayışı, ekranda yanlış yerlere basma endişesi gibi sebeplerden dolayı dokunmatik ekranlı bir telefon satın almak istemiyorduk. Daha sonrasında birçok telefon dokunmatik ekranlı olarak çıkmaya başladı. Zamanla bu teknoloji artık standart bir hal haldı ve hepimizin cep telefonu artık dokunmatik ekrana sahip!

Daha önce bir yerde okuduğum bir bilgiye göre şu an adını hatırlayamadığım bir marka yıllar önce ilk kez dokunmatik ekranlı bir model çıkarmış ancak tüketici tarafından beğenilmemiş ve satın alınmak istenmemiştir. Talep oluşmamasından dolayı bu tasarımdan vazgeçip tuşlu yapıya geri dönerek üretime devam edilmiş. Ancak yıllar sonrasında yine bir marka dokunmatik ekranlı bir telefon çıkarmış ve tüketici tarafından ilgi görmüştür. Ardından üretim yapan farklı cep telefonu markaları da bu özelliğe yer vererek dokunmatik ekranlı modeller üretmeye başlayarak zaman içinde standartlaşan bir özellik halini almıştır.

Şu anda da tam olarak buna benzer bir duruma şahit oluyor olabiliriz. Katlanabilir cep telefonlarının yüksek fiyatı, ya bozulursa endişesi ve bazı modellerin kaba görünümünden dolayı tüketici tarafından çok fazla tercih edilmeyecek gibi duruyor. Şahsi düşünceme göre eğer üreticiler bekledikleri satış başarısını elde edemezse bu tip ürünler gelecekte daha da geliştirerek piyasaya sürülmek üzere günümüz için rafa kaldırılacak.

Katlanabilir telefon modelleri tüketici tepkisini test etmek için de erkenden duyurulmuş olabilir. Tüketicilerden gelecek geri bildirimler üzerine zaman içinde daha da gelişmiş bir haliyle yeniden piyasaya sürülebilir. Şu anki modeller ise markalar arasında bir tasarım ve teknoloji yarışına dönüşmüş durumda. Şu an güncel katlanabilir telefon haberi görmüyoruz ancak yakın bir geçmişte her gün farklı bir markanın duyurduğu katlanabilir telefonları görebiliyorduk.

Bakalım katlanabilir telefonlar hakkında gelecekte ne gibi haberler ve ne gibi modeller göreceğiz.

Sizlerin katlanabilir telefonlar hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)