--

Bu yazımda işlemcilerin oyun performansına etkilerinden bahsedeceğim.

intel işlemci ön ve arka

İşlemci oyun performansını etkiler mi?
Kesinlikle etkiler. Oyunlarda en önemli parçanın genelde ekran kartı olduğu düşünülür ancak takılma, donma gibi durumlar genellikle işlemci ya da ram yetersizliğinden kaynaklanır. Oyunların sorunsuz ve akıcı çalışabilmesi için güçlü bir ekran kartı gerektiği gibi, bu ekran kartıyla uyumlu bir şekilde çalışabilecek güçte işlemciye de ihtiyaç duyulmakta.

Güçlü ekran kartı ile düşük performanslı işlemci kullanılırsa ne olur?
Son zamanlarda toplama bilgisayarlar çok fazla tercih ediliyor. Parçalar seçilirken de bütçeyi tutturmak için bazı parçalardan kısılıyor. Bu kısılan parçalar kesinlikle işlemci olmamalı. Güçlü bir ekran kartı kullanacağınız sistemde ekran kartına nazaran daha yavaş bir işlemci seçerseniz genel olarak daha düşük bir oyun performansı alacaksınız demektir. Hatta almanız gereken FPS değerinden çok çok daha düşük bir FPS değeri almanız kaçınılmaz olacaktır.

Ekran kartı güçlüyken zayıf işlemci neden az fps veriyor?
Bu durum genelde darboğaz olarak bilinir. Ekran kartı ve işlemci arasında darboğaz olan bir sistemde işlemci ekran kartının hızına yetişemediği için, ekran kartı çalışma frekansını düşürerek işlemcinin hızına ayak uydurmaya çalışır. Bu durum da ciddi fps düşüşleri ve takılmalara sebep olur. O yüzden sistem seçimlerinizde işlemci ve ekran kartınızın birbirlerini besleyebilecek performanslar sunacak olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Bilgisayarda darboğaz olup olmadığı nasıl anlaşılır?
Bunun için oyun içi sistem değerlerini gösteren uygulamalara ihtiyacımız var. Msi afterburner programı bu iş için gerçekten güzel bir program diyebilirim. Oynadığınız oyunda işlemci kullanımı ve GPU yani ekran kartı kullanımızı sık sık takip edin. Eğer işlemci kullanımınız yüksekken ekran kartı kullanımız %99-100 değerinden daha da aşağıya düşüp duruyorsa sisteminizde bir darboğaz olduğundan şüphelenebiliriz. Darboğaz olmayan bir sistemde ekran kartı (gpu) kullanım oranı %99 ya da %100 değerinden aşağıya düşmemelidir.

Sonuç olarak:
Oyun performansının sorunsuz olması için birbiriyle uyumlu bir sistem kurmak gerçekten önemli. Tek bir parçanın en iyisi olması yerine tüm parçaların birbiriyle uyumlu olduğu, dengeli bir sistem kurulması daha stabil bir performans almanın en önemli aşaması. Çok güçlü parçanın yanında daha ekonomik parçalar kullanılması stabil olmayan bir sisteme sahip olmaya sebep olacaktır. Bilgisayar toplarken fazla önemsenmese de anakart bile diğer sistem bileşenlerinin gerçek performansını açığa çıkartmakta önemli bir rol oynamakta.

Birbirleriyle uyumlu parça seçimi = Yüksek, stabil performans!

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)