--

Bilindiği gibi birkaç gün önce iPhone 15 her sene olduğu gibi bu sene de Eylül ayında yapılan Apple etkinliğinde tanıtıldı. Şimdi yeni tanıtılan iPhone 15 ile en son çıkan iPhone modeli olan 14 arasındaki farklara bir bakalım.

Tasarım
İki model de neredeyse aynı gibi dursa da arka kamera tasarımında ve renklerde farklılıklar bulunuyor. Bu farklar dışında en büyük farklardan birisi de iPhone 15 modelinde tıpkı iP14 Pro modelindeki gibi Dynamic Island ismi verilen hareketli bir ekran üstü çentiği bulunması. iPhone 15’i, 14 Pro ile çok benzer bir kasaya sahipmiş gibi düşünebiliriz. Tasarım anlamında baktığımızda hareketli ekran üstü çentiği dışında aşırı ciddi bir fark görmüyoruz.

Performans
İşlemci olarak baktığımızda iPhone 15, 14’ün aksine A16 işlemci kullanıyor (iP 14: A15 işlemci) bu işlemci iPhone 14 Pro’da kullanılan 6 çekirdekli A16’nın birebir aynısı. İşlemci tarafından baktığımızda normal 14 modeline göre gelişmeler görsek de, 14 Pro ile çok benzer bir performans vereceğini söyleyebiliriz.

Batarya
Batarya olarak Apple resmi sitesindeki bilgilere göre birebir aynı görünüyorlar, her iki cihaz da tek şarjla 20 saate kadar video oynatma, 80 saate kadar ses çalma kapasitesine sahip. Yine her ikisi de 20 watt yüksek hızlı şarj destekliyor. Ancak batarya kapasitelerinde değişiklik mevcut. iPhone 14, 3279 mah ile gelirken iPhone 15 3877 mah batarya ile gelecek. Apple için ciddi bir artış olarak görünse de kullanım anlamında hiçbir fark yaratmaması beni şaşırttı doğrusu. Belki de iPhone 15’in ekran parlaklığının biraz daha yüksek olması dolayısıyla batarya performansları aynı kaldı diye düşünüyorum.

Kamera
İki model arasındaki en büyük farklardan birisi kamera konusunda ortaya çıkıyor. iP14, 12 megapiksel değerinde çift kamera sistemi kullanıyorken 15’te 48 megapiksel değerine kadar yükseltilmiş daha gelişmiş bir çift kamera sistemi kullanılıyor. Aynı zamanda iP15’te daha da gelişmiş bir HDR sistemi olan akılı HDR 5 özelliği geliyor. Bu gelişmiş kamera sistemi sayesinde iPhone 15’te daha keskin ve net fotoğraflar çekmek mümkün olacak.

Ön kamera olarak ele aldığımızda her ikisinde de 12 MP kamera varken, fotoğraflar için akıllı HDR versiyonu 15 modelinde 5’e yükseltilmiş.

Video kaydı
Video kaydı konusunda her iki modelin de özellikleri birebir aynı durumda.

Ekran
Ekran tarafında farklar çok ciddi gibi görünmese de, güneş altında aradaki farkı ciddi şekilde açacak farklar bulunmakta. 14, 2532×1170 piksel değerindeki çözünürlüğe sahipken 15’te bu biraz daha yükseltilerek 2556×1179 piksel değerinde bir ekran ile geliyor. Bu sayede daha net görüntüler elde etmek mümkün olacak. Bir diğer fark olarak ekran parlaklık oranı 14’te en yüksek 1200 nit iken, bu oran 15’te 2000 nit’e kadar yükseliyor. Bu sayede yoğun güneş ışığı altında kullanırken ekranı görememe sorunları çok daha az yaşanacak.

Ekran kısmında bir diğer fark olarak yazımın daha da yukarılarında bahsettiğim gibi dynamic island isimli hareketli bir çentik yer alıyor ki bence en güzel özelliklerden birisi bu olmuş.

Sonuç:
iPhone 15, çok etkileyici yenilikler sunmasa da 14 Pro’nun biraz daha özelliklerinin kırpılıp, ucuz hali gibi yapılmaya çalışılmış geldi bana. Ekran yenileme hızının halen 60hz olması, dynamic island gibi özelliklerin getirilerek 14 Pro’dan düşük ama normal 14’ten daha iyi bir cihaz yapılmış. 14 pro pahalı geliyorsa ve tüm özellikleri size hitap etmiyorsa, 14 pro yerine biraz daha ucuz olarak tercih edilebilecek bir model olmuş 15.

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)