--

Günümüzde seri üretimle üretilen birçok elektronik ürün çeşidi bulunuyor. Bu seri üretimin de getirdiği hatalar ya da zaman içinde kullanıma bağlı yıpranmalar sebebiyle bu cihazları servise göndermemiz gerekebiliyor. Peki ya bu cihazları servise göndermeden veya teslim etmeden önce neler yapmalıyız?


1) Servise göndereceğiniz ürün bilgisayar, telefon gibi kişisel veri depolayabilecek türde bir ürünse mutlaka kişisel verilerinizi yedeklemelisiniz. Çünkü serviste onarım işlemleri gerçekleştikten sonra yazılım güncellemesi yapılması gerekebilmektedir. Bu güncelleme esnasında da tüm kişisel veriler ne yazık ki silinmektedir. Yazılım güncellemesi yapılmasa bile onarım hizmeti veren birçok firma tüm kişisel verileri onarım işlemine başlamadan silmektedir. Birçok farklı personelin kontrolünden geçeceği için kişisel verilerin kopyalaması, sızdırılması gibi bir risk almak istenmemektedir.

Çok basit işlem için bile servise gidecek olan telefon, bilgisayar gibi cihazlarınızda yedeği olmayan kişisel verilerinizi bırakmanız bir daha geri döndürülemeyecek şekilde silinmesine sebep olabilir. Bana sorarsanız en çok dikkat edilmesi gerekenlerden birisi servis öncesi dosya yedeği almaktır.

2) Eğer cihazda şifre varsa şifre kaldırılmalı: Onarım öncesi ya da sonrası kontrol gerektiren işlemler için cihazın şifreyle korunuyor olması işleri zorlaştırabilir. Bu yüzden şifrenin kaldırılması daha iyi olacaktır.

3) Ürünün orijinal kutusu ve faturasını unutmayın: Artık günümüzde birçok ürün için çevrimiçi olarak garanti durumu kontrol edilebilmekte ancak bazı markalarda bu sistem mevcut değil. O yüzden ürünü servise gönderme aşamasında faturasını da yanında bulundurmanız işlemlerin daha kolay bir şekilde sonuçlanmasını sağlayabilir. Orijinal kutusuyla da teslim etmeniz cihazınızın farklı bir yere sevkiyatı gerekiyorsa daha güvenli ve kolay biçimde sevk edilmesi sağlanabilir. Her cihazın tasarımı farklı olduğu için en güvenli şekilde kendi kutusunda duracaktır.

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir