--

Bu yazımda sosyal medya hesaplarının güvenliği nasıl arttırılır, çalınmaması için nasıl önlemler alınır gibi konulardan bahsedeceğim.

Sosyal medya hesaplarının güvenliği nasıl sağlanır?
Her geçen gün farklı bir dolandırma ve hesap çalma tekniği geliştiriliyor. Sürekli olarak bu teknikler değişip yenilense de çoğu zaman dikkatli bir internet kullanıcısı tarafından farkına varılabiliyor. İnternette zaman geçirirken bilmediğiniz kişilerden gelen linklere tıklarken ya da bilmediğiniz internet sitelerinde bilgi paylaşırken sitenin güvenliğini tekrar tekrar kontrol etmelisiniz.

Bilmediğiniz ve güvenliğinden emin olmadığınız sitelere sosyal medya hesaplarınızı kullanarak giriş yapmayın
Birçok sitede “facebook ile bağlan”, “google hesabı kullanarak oturum aç” butonları yer alıyor ancak güvenli olmayan sitelerde bu özellikler gerçeğini taklit ederek yapılmış olabilir ve hesap şifrenizi girdiğinizde şifreniz karşı tarafa iletilebilir. Güvenli olup olmadığından emin olmadığınız sitelerde hesaplarınızı kullanarak oturum açmamak daha iyi bir tercih olacaktır. Site üzerinde e-posta ile kayıt ol seçeneğini kullanabilirsiniz.

Tüm hesaplarınızın şifresi aynı olmasın
Birbirine benzer yapıda şifreniz olsa da tüm hesaplarınızın şifresi birebir aynı olmamalı. Böylece bir hesabınıza erişim sağlayan kötü niyetli kişiler diğer hesaplarınıza erişemezler. Birkaç rakam veya harf farklı olsa bile farklı şifre kombinasyonları kullanmanızda yarar var.

Güvenliğinden emin olmadığınız bilgisayar, tablet ya da cep telefonlarını kullanarak sosyal medya hesaplarınıza giriş yapmayın
Genellikle bilgisayarlarda yaygın olsa da, tablet ya da cep telefonu gibi mobil platformları etkileyen ve şifre sızdıran zararlı yazılımlar mevcut. O yüzden güvenli olup olmadığından emin olmadığınız bilgisayar, tablet gibi cihazlarda sosyal medya hesaplarınıza giriş yapmayın. Eğer kişisel bilgi sızdırıcı bir zararlı yazılım varsa şifreniz anında kötü niyetli kişilerin eline geçecektir. Sadece emin olduğunuz cihazlarda hesaplarınıza giriş yapmayı tercih edin.

İnternet kafe, kütüphane bilgisayarları ya da ortak wifi alanlarına bağlıyken sosyal medya hesaplarınıza giriş yapmayın
İnternet kafe ya da kütüphane bilgisayarlarına dikkat. Bu bilgisayarlar ortak kullanım bilgisayarları olduğu için daha önceki kullanıcı tarafından kötü niyetli bir yazılım yüklenmiş olma ihtimali az da olsa var. Bu ihtimalden dolayı gerekmedikçe bu bilgisayarları kullanarak hesaplarınıza giriş yapmamanız daha iyi olacaktır. Aynı zamanda kendi telefonunuz ya da bilgisayarınızla bağlı olduğunuz havalimanı, kafe gibi alanların ortak kablosuz internet ağlarına bağlıyken de çok çok düşük ihtimal olsa da bir risk içinde oluyorsunuz. Bu ihtimale pek rastlanmamış olsa da aynı ağa bağlı kötü niyetli bir kişi diğer kullanıcıların internet hareketlerini analiz ederek şifrenize ulaşması mümkün. Tabi bu oldukça karmaşık ve komplike bir işlem olduğu için sıradan bir kafede bunu yapacak kötü niyetli kişi olacağını pek sanmıyorum 🙂

sosyal medya hesapları

İki adımlı doğrulama ya da mobil onay özelliğini mutlaka açın
İki adımlı kimlik doğrulama ya da mobil onay gibi isimlerle bilinen bir özellik mevcut. Bu özellik ilk kez giriş yaptığınız cihazlarda telefonunuza bir onay bildirimi ya da onay kodu içeren bir sms gönderen bir sistem. Bu özelliği mutlaka aktif hale getirmenizi tavsiye ederim. Bu özellik neredeyse tüm sosyal medya hesaplarının güvenlik seçeneklerinde yer alıyor. İlk kez giriş yaptığınız bir cihazda gelen onay kodunu girmeden hesabınıza erişemiyorsunuz.

Bu özellik açıkken şifrenizi bir başkası biliyor olsa bile hiç giriş yapmadığınız bir cihazda giriş yaparken size gelecek olan kodu bilmeyeceği için hesabınıza erişemeyecektir. Tabi bu kod ekranını da atlatma yöntemleri çıkmadığı sürece 🙂

Hesabınıza bağlı olan mail adresinizi güvenli tutun
Hesabınıza bağlı olarak kullandığınız mail adresinizin güvenliği oldukça önemli bir konu. Eğer bu mail adresinizin erişmi başkasının eline geçerse tüm hesaplarınıza sahip olması çok zaman almayacaktır. Bundan dolayı en önemli konu mail adresinizin güvenli, tahmin edilmesi zor ve karmaşık bir şifreye sahip olmasıdır. Aynı zamanda kullandığınız mail sağlayıcının iki adımlı kimlik doğrulama özelliği varsa bu özelliği açmanız güvenlik unsurunu kat kat arttıracaktır.

Sosyal medya hesaplarınıza bağlı mail ya da telefon numaranızın güncel olduğundan her zaman emin olun
Şifrenizi unuttuğunuzda ya da yenilemeniz gerektiğinde genellikle mail ya da telefon numaranıza bir onay kodu gönderilir. Eğer artık kullanmadığınız ve erişiminiz olmayan telefon numarası veya mail adresi kayıtlıysa hesabınızı kurtarmanız ya da şifrenizi yenilemeniz oldukça zor olabilir. Bundan dolayı telefon numarası ya da mail adresinizi değiştirdiğinizde tüm hesaplarınızda da bu bilgileri güncelleme işlemini gözden kaçırmayın.

Hesap güvenliğini ihmal etmeyin ve belli aralıklarla şifrenizi değiştirin.

Bu yazıya 2 kişi yorum yapmış

  1. Aykut Ali Bu yorumu yanıtla

    gözden kaçırılmaması gereken önemli bilgiler özellikle mail adresini koruma konusu birçok insan bunu gözden kaçırıyor mail adres çalınırs bağlı tüm hesaplar ele geçirilebilir güzel bir yazı

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)