--

Herkese merhaba! Bu yazımda hard disklerde zamanla oluşabilen bir hata olan Bad Sector durumunun nasıl tespit edilebileceğini anlatacağım.

Öncelikle Bad Sector’un ne olduğundan bahsetmeliyim. Bu konuda daha detaylı bilgi içeren daha önceki bir yazım olsa da kısaca Bad Sector’u ele almak istiyorum. (( Bad sector nedir? Nasıl oluşur?  ))

Bad Sector Nedir?
Bad Sector sarsıntı, elektrik kesintisi ya da diskin çalışma esnasında çarpma gibi durumlarda meydana gelebilen diskin manyetik yüzeyinin çizilmesi durumudur. Çizik oluşan bölgede dosya okuma ve yazma işlemlerinde sorunlar ortaya çıkacağından bilgisayarın çalışma verimi düşebilir ve bazı dosyalara erişimde sorun yaşanabilir. Bu duruma özetle disk yüzeyinde oluşan çizik diyebiliriz. Bad Sector hakkında daha fazla bilgi için Bad sector nedir? Nasıl oluşur?  isimli yazıma göz atabilirsiniz.

Bad Sector Kendini Nasıl Belli Eder?
Bad Sector’den şüphelenebileceğiniz belli başlı sebepler şunlardır;
+ Bilgisayarınız normal performansına göre fazlasıyla düşük performans sunuyorsa,
+ Bilgisayarınızdan zaman zaman takılma sesleri duyuyorsanız,
+ Bilgisayarınızda dosyalar kayboluyor ya da var olan dosyaları çalıştırırken hatalar alıyorsanız hard diskinizde olası bir çizik durumundan şüphelenebilirsiniz.

Bad Sector Nasıl Tespit Edilir?
Disk sağlığı, disk hızı ve çeşitli hataları tespit etmek için de kullanabileceğimiz programın ismi HD Tune, bu program ile SSD ve HDD tipindeki disklerinizde hız testi yapabilir, disk sıcaklıklarını görebilir ve de disk sağlığına göz atabilirsiniz. HD Tune programını bu linkten indirebilirsiniz: https://www.hdtune.com/files/hdtune_255.exe

Program Nasıl Kullanılır?
HD Tune programını tipik program kurulumu adımlarını kullanarak bilgisayarınıza kurduktan sonra programı çalıştırın.

Programı çalıştırdıktan sonra yukarıdaki sekmelerde bulunan kırmızı olarak işaretlediğim “Error Scan” sekmesine geçin. Ardından sağ tarafta yeşil olarak işaretlediğim konumda “Start” yazılı tuşa tıklayın. Test işlemini başlatmadan önce “Quick Scan” seçeneğini işaretlerseniz diskiniz çok hızlı olarak test edilecek ancak yüzeysel bir test yapılacaktır. Bu testte ufak hatalar bulunamayabilir. Detaylı tarama için “Quick Scan” kutusunu işaretlemeden testi başlatın.

Test esnasında yeşil olan kutucuklar diskinizin sağlıklı bölümlerini gösteren kutulardır. Bu kutular arasında kırmızı kutular görürseniz diskinizde bir bad sector durumu olduğunu söyleyebiliriz. Farklı noktalarda toplamda birkaç kutu kırmızı görmeniz çok ufak bir çizik durumu olduğunu belirtir ancak yanyana sıralı bir şekilde birden fazla kırmızı kutular görürseniz diskinizin çok da sağlıklı çalıştığını söyleyemeyiz.

İşlemin uzun süreceğini unutmayın
Detaylı test saatler sürecek işlem sonucu sonuçlanabilir. Uzun vaktiniz olduğunda ve mümkünse bilgisayarınız boştayken bu işlemi yapmanızı öneririm.

Çıkan sonuçları benimle de paylaşırsanız diskinizin durumu hakkında tavsiyede bulunabilirim.

HD Tune programı disk hatalarını ve disk performansını denetleyebilen gelişmiş bir program. Diğer özelliklerine de farklı yazılarımda yer vereceğim. Bu yazımda anlattığım “Error Scan” özelliği hakkında sorularınızı ve merak ettiklerinizi yorum olarak ekleyebilirsiniz 🙂

Mutlu günler!

Bu yazıya 4 kişi yorum yapmış

 1. ziya Bu yorumu yanıtla

  iyi günler Quick scan yaptığım halde 2 ci sırada bat sector le karşılaşıyor ve pc mavi ekran hatası veriyor yardımcı olurmusunuz

  • SystemHack Bu yorumu yanıtla

   Merhaba Ziya, quick scan fazla belirgin bad sectorleri tespit edebiliyor. Anlaşılan diskinde yoğun bir bad sector söz konusu. Normal günlük kullanımda bilgisayarında donma, kilitlenme veya mavi ekran sorunu yaşıyor musun? Eğer bu belirtiler de varsa diskinde bayağı ciddi bir bad sector var gibi duruyor. Daha detaylı test için farklı bir bilgisayara bağlayıp hdtune programıyla test edebilirsin. İçindeki önemli dosyalarını farklı bir diske yedeklemeyi unutma. Eğer program bad sectoru doğru tespit ediyorsa, dosya kaybı da yaşaman olası gibi görünüyor.

 2. İsmail Bu yorumu yanıtla

  Hdtune programı çok güzel. Sadece hata tespit değil hız testi özelliği de çok işime yaradı. Ücretsiz olması da ayrı bi güzellik

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir