--

Herkese merhaba! Bu yazımda CCleaner programını da geliştiren firma olan Piriform’un geliştirmiş olduğu bir uygulama olan Speccy uygulamasını size tanıtacağım.

Speccy Programı nedir? Ne işe yarar?
Speccy, bilgisayarınıza takılı olan tüm donanım ve cihazlar hakkında detaylı bilgi verebilen bir programdır. Sisteminizde mevcut olan işlemci, anakart, ekran kartı gibi temel donanımlar hakkında detaylı bilgileri verebileceği gibi daha sonradan sisteme tanıtılmış cihazlar hakkında da bilgi verebilmekte. Desteklenen cihazlar olarak; webcamler, yazıcılar, harici diskler gibi harici donanımları örnek olarak verebilirim.

Temel olarak teknik detayları verebildiği gibi sisteminizde yer alan sıcaklık sensörlerinden de veri çekebildiğinden donanım sıcaklıklarını tek bir programda takip etmeniz mümkün oluyor. Benim bu programı kullanma amacım çoğunlukla bilgisayarımın sıcaklık durumuna bakmak için oluyor.

Ek olarak program anakartınızdaki boş ve kullanılan PCI portlarını, boş ya da kullanımda olan ram portlarını ve bu portlarda takılı olan ramler hakkında teknik detayları da vermekte.


Programı başlattığınızda yukarıdaki arayüz sizi karşılıyor. Donanım başlıklarına tıkladığınızda o donanımla ilgili detaylar ve varsa donanıma bağlı olan diğer aygıtlara ulaşabiliyorsunuz. Örneğin işlemci yani CPU detaylarına girdiğinizde işlemci çekirdeklerinizin ısısına ve çalışma hızına kadar detaylı bir şekilde işlemciniz hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Ayrıca sisteminizde bulunan tüm donanımların bilgilerini de dışarı dosya olarak aktarmanız mümkün.

Sistemde bulunan donanımların bilgisine ulaşma konusunda oldukça detaylı ve başarılı olan Speecy programını sizde aşağıdaki linkten bilgisayarınıza indirebilirsiniz:

https://www.piriform.com/speccy/download/standard

Bu yazıya 2 kişi yorum yapmış

  1. Ferhat Bu yorumu yanıtla

    Sıcaklık ölçme özelliği çok faydalı ve fazla yer kaplamayan bir program olmasıyla severek kullanıyorum

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)