--

Herkese merhaba arkadaşlar bu yazımda geleneksel hard disklerde meydana gelen Bad sector olayından bahsedeceğim.

Bad Sector Nedir?
Bad Sector, hard diskin manyetik yüzeyinde oluşan çiziklerdir. Geleneksel hard diskler manyetik bir disk yüzeyine ve bu manyetik alanda dosya okuma ve yazma işlemini gerçekleştiren bir okuma yazma kafasına sahiptir. (Yukarıdaki görselde görebilirsiniz) Okuma yazma kafası ile disk yüzeyi arasında çok ufak bir boşluk bulunmaktadır yani bu parça diske temas etmemektedir. Disk çalışırken meydana gelen elektrik kesintileri, düşme ya da sarsıntılar bu okuma yazma parçasının disk ile temasına sebep olacak ve disk yüzeyinde oluşan çiziklerle sonuçlanacaktır. Bu çizilme sonrasında bilgisayarda tuhaf davranışlar ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Bad Sector Oluşmasına Sebep Olan Durumlar

Bad sector yani disk yüzeyinde çizilmeler bir çok nedenden oluşabilir.
1) Diskin belli bir yıldan sonra yıpranmasına bağlı olarak oluşan çizikler.
2) Disk çalışıyorken sarsıntı, düşme ya da ani elektrik kesintisi.
3) Disk kapağının açılması ve disk yüzeyinde tozlar oluşması sonucu bu sorun ortaya çıkabilir.

Bad Sector Problemi Çözülebilir mi?

Kısmen evet. Fiziksel olarak çözebilmek malesef mümkün değil ama low level format gibi yöntemler ile çizik olan kısım hiç işlem görmeyerek bir nevi esgeçilerek bu problem geçici olarak çözülebilir. Fakat bir zaman sonra bu sorun yeniden kendini gösterecektir.

Bad Sector Sorunu Olan Bilgisayarda Nasıl Sorunlar Ortaya Çıkar?
Bu sorun olan bilgisayarda genellikle yavaşlamalar ortaya çıkmaktadır. Zaman zaman bilgisayarın donarak hiçbir işlem yapamamasına sebep olabilir. Orta ya da ileri derecede çizik durumlarında dosya kaybı yaşanabilmektedir.

Çizik bulunan sabit diskte veri saklamak güvenli değil!

Çizik bulunan hard diskte önemli bilgilerinizi tutmayın. En kısa zamanda dosyalarınızı farklı bir hard diske veya usb belleğe taşıyın. Dosyalarınızı kaybetmemeniz için bunları yapmanızda fayda var. Bad sector çizikleri yayılarak diğer dosyaların bulunduğu konumlara da zarar vererek dosyalarınızı erişilmez hale getirebilirler. Bu sorunla karşılaşmış bir hard disk güvenli değildir. Çizik bulunan diskler tıpkı çizik CD gibi zaman zaman takılmalar ve dosyaya ulaşamama problemleri ortaya çıkarabilirler.

Dizüstü bilgisayarlar genellikle çalışırken hareket ettirildikleri için bu sorunu yaşama riskleri daha fazladır. SSD disklerde ise bu sorun kesinlikle olmamaktadır. SSD Diskler geleneksel manyetik yapılı hard diskler gibi değil elektronik çip yapısında üretildiğinden çizik riskiyle karşı karşıya kalmamaktadır.

SSD ile ilgili daha fazla bilgi edinebileceğimiz yazım:
SSD Artık mutlaka gereken bir parça!

Bu yazıda 1 yorum var

  1. Orhan Atasoy Bu yorumu yanıtla

    Laptoplarda çok fazla bad sector sorunu oluşuyor. Neyse ki artık ssd diskler piyasada yerini almaya başladı. Bu sorundan tamamen kurtulmaya çok az kaldı

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir