--

Herkese merhaba, uzun zamandır yeni bir yazı yazma fırsatı bulamıyorum. Bu yazımda son günlerde her yerde görmeye başladığımız GetContact uygulaması ile ilgili birkaç şey anlatmak istiyorum.

Program amacının dışında çok fazla özelliğe erişim yetkisi istiyor!
Program zincirleme olarak telefon rehberlerindeki numara ve kişileri Getcontact sunucularına kopyalama mantığı ile çalışıyor. Bunu hepiniz biliyorsunuzdur zaten bu şekilde olmasa isim bilgisi vermesi de mümkün olmazdı. Bu bile hoş bir şey değilken buna ek diğer izinler de can sıkıcı. Diğer izinlerden bahsetmeden önce; hepimize gün içinde hiç alakamız olmayan markalardan reklam sms’leri geliyor. Bu reklam smsleri gönderen firmalara telefon numarası ve diğer bilgilerimiz para karşılığında satılıyor ve numaramız üzerinden para kazanıyorlar. GetContact uygulaması ise bu iş için biçilmiş kaftan diyebilirim. Son zamanlarda kullanımı o kadar çok arttı ki zincirleme olarak programla hiç alakası olmayan birisinin bile numarası veritabanına düştü. Programı yüklemeseniz bile rehberinizde bulunduğunuz biri yüklediğinde numaranız artık veritabanında demektir.

Getcontact’ı yüklerseniz uygulama daha çok erişime sahip oluyor. Şimdi gelelim diğer izinlere:
Uygulama rehbere erişim izni dışında tuhaf bir şekilde telefondaki dosyalara, galeriye erişebiliyor, değiştirebiliyor. Telefonun kamerasını kullanarak video ya da fotoğraf çekimi yapabiliyor. Sadece numaradan isim sorgulama programı iken bu kadar çok izin ve erişim istemesi bana programın pek de masum olmadığı izlenimini uyandırdı.


Belli bir süre sonra programın popülerliği geçtiğinde bilgileri kullanmaya başlarlarsa çoğu kişi bu bilgilerin nasıl sızdığını anlamayacak bile.

İnsanların merak duygusunu harekete geçirdiği için kullanımı bu kadar yaygınlaşmış programı halen daha indirmediyseniz, bana sorarsanız hiç indirmeyin.

Bu yazıda 1 yorum var

  1. Faruk Candemir Bu yorumu yanıtla

    Bilinçli kullanıcı bu izinlerden dolayı bir tuhaflık olduğunu zaten fark edecektir. Rehberle ilgili isim sorgulama uygulamasında dosya erişim isteği ne alakaysa. İyi ki yüklememişim.

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir