--

Tüm internet bağlantılarında yer alan ping nedir? Ne işe yarar?

internet bağlantısı

Ping Nedir? Ne işe yarar?
Ping bir internet sitesi veya bir oyun sunucusuna bağlanırken ya da bağlı iken bilgisayarınız ve bağlı bulunduğunuz internet hizmeti arasındaki gecikmedir. Ping değeri aslında bir süredir ve milisaniye cinsiyle gösterilir. Örneğin 60 ms ping değerine sahip olduğunuzda bağlı olduğunuz internet hizmetiyle aranızda 60 milisaniyelik bir gecikme olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan işlemler 60 milisaniye yani 60 ms gecikme değeriyle kullandığınız oyun ya da internet sitesinin sunucusuna ve sizin bilgisayarınıza ulaşacaktır.

Ping kaç olmalı? Fazla mı olması, az mı olması daha iyidir?
Ping değerinin aslında bir gecikme olduğundan yukarıdaki başlıkta söz etmiştim. Bundan dolayı bu değerinizin yani ping sürenizin, olabildiğince az olması o kadar iyi olacaktır. Şöyle ki; 60 ms değeriyle bağlı olduğunuz bir oyunda takılma yaşamanız oldukça düşük ihtimalken 140 ms üstü değerle oynadığınızda zaman zaman takılma yaşamanız olasıdır. Ne kadar az olursa o kadar iyi olacaktır. İdeal aralık 1-40 iken, 40-70 ms aralık da kabul edilebilir seviyededir. Ancak 70 ve üstü hatta 100 ve üstü sorunlar yaşamanıza yol açabilir.

Ping sadece online oyunlarda mı önemlidir?
Bu değer yüksek olduğunda kendini en çok oyunlarda belli eder ancak sadece oyunlarda ping değeri önemli değildir. Eğer çok yüksek bir gecikme değerine sahipseniz yani bağlantı gecikmeniz yüksekse internet siteleri arasında dolaşırken de bir yavaşlık hissedebilirsiniz. Özetle sadece oyunlarda değil, internet bağlantısı gerektiren tüm uygulamalarda önem taşımaktadır diyebilirim.

Ping değerini en çok neler etkiler?
Bu değer internet bağlantınızla alakalı olabileceği gibi girmek istediğiniz oyun ya da internet sitesinin sunucusuyla aranızdaki mesafeyle de alakalıdır. Örneğin sunucusu Türkiye’de bulunan bir oyun sunucusunda 50ms değerinde gecikme yaşayacakken, aynı oyunun sunucusunun yurt dışında bir ülkede olması 100ms değerinden daha fazla gecikme yaşamanıza sebep olabilir.

Gecikme değerini düşürmek için yapılabilecekler:

+ Kablosuz olarak internete bağlanmak yerine bilgisayarınızı modeminize kablo vasıtasıyla bağlamanız daha düşük gecikme değeri almanıza yardımcı olabilir.

+ Modeme bağlı diğer cihazların güncelleme ya da bulut sistemlere yedekleme yapması gecikme değerinizin yükselmesine sebep olabilir. İnternet özelliğini kullanmadığınız diğer cep telefonu, televizyon, bilgisayar gibi cihazların wifi özelliğini kapatmanız gecikme değerinin azalmasında faydalı olabilir.

+ Zaman zaman modemlerde bağlantı zayıflaması yaşanabilmektedir. Bu sorunu çözmek için modeminizi birkaç dakikalığına kapatıp yeniden açabilirsiniz. Böylece modeminiz yeniden internete bağlanacak ve IP adresi yenilenecektir. Bu sayede gecikme sorununuz da azalabilir.

+ Bilgisayarınızda kullanmadığınız uygulamaları kapatarak ya da devre dışı bırakarak oyun esnasında arka planda internet kullanmasını engelleyebilir, bu sayede bağlantı sorunları yaşamanın önüne geçebilirsiniz.

Bu yazıya 5 kişi yorum yapmış

  1. Utku Yeğin Bu yorumu yanıtla

    Modemin çok ısınması ping yükseltirmi bilgisayarı açınca sorun yok 10 dakika sonra ping başlıyor

    • SystemHack Bu yorumu yanıtla

      Selamlar Utku, modemin çok fazla ısınması internet bağlantısı konusunda bazı aksaklıklara yol açabiliyor. Özellikle iyi hava alan bir konuma koyarak modemin daha serin kalmasını sağlaman faydalı olabilir. Eğer modemi serin tutmayı başardığın halde ping yükseliyorsa modeme bağlı cihazların interneti yoğun bir şekilde kullanıp kullanmadığını kontrol etmelisin 🙂 Bilgisayarın kapalıyken modemin açık mı yoksa modemini de bilgisayarınla birlikte mi açıyorsun?

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)