--

Son zamanlarda her yerde bahsedilen Metaverse konusu hakkında ben de bir şeyler karalamak istedim. Herkesin heyecanla bahsettiği, araştırdığı Metaverse nedir, ne işe yarar gibi konulardan bahsetmeye çalışacağım.

metaverse-nedir

Metaverse Nedir?
Metaverse, dijital evrenlerde sanal karakterimizi oluşturabileceğimiz ve bu evrenlerde arkadaşlarımızla ya da bu evrenlerde yer alan farklı insanlarla iletişim kurabileceğimiz bir platform olarak tanıtılıyor. Tabii ki sadece iletişim değil, oyun oynamak ya da alışveriş yapmak gibi alternatiflerden de söz ediliyor. Bu platformlarda zamanla birçok alternatifin de oluşacağından eminim ancak ne kadar talep olacak bu biraz soru işareti bana kalırsa.

Bahsedilen bu metaverse platformlarını düşündüğümde reklamcılık ve pazarlama faaliyetleri konusunda önemli bir alternatif olacağını düşünüyorum. Birçok şirket şimdiden bu platformlarda reklam vermeye başladı bile. Bu platformların geliştirilmesini destekleyenler bana kalırsa daha fazla satış yapabilmek ve ürünlerinin tanıtımını yapabilmek adına istiyor. Örneğin evde otururken bu platformlar aracılığıyla sanal bir mağazayı dolaşıp ürün satın alabilecek olmaktan çok fazla bahsediliyor. Bu durumun bu kadar ön planda olması bana metaverse platformunu bir çeşit pazarlama aracı olarak kullanmak istediklerini hissettiriyor.

Bana kalırsa tüm bunlar bir çeşit oyun alternatifi
Bugüne dek bilgisayar oyunlarıyla arası iyi olanlar bir çeşit metaverse evreninin içindeydi aslında sadece bu yeni bahsedilen olayın farkı sanal gerçeklik gözlükleriyle yapılacak olması. Dünya değişiyor, gelişiyor. Teknolojiler de aynı şekilde değişip gelişiyor ama bana kalırsa bir çeşit oyun olan bu metaverse projelerinin bu denli ciddiye alınması, hızla benimsenmeye başlanması bana biraz komik geliyor. Teknoloji her ne kadar gelişiyor olsa da dışarıda gerçek bir hayat var ve her şey sanal ekranların içine alınmaya çalışılıyor gibi hissediyorum. Her şey sanal ekranların içine alınırsa insanların gerçeklik algısı ne şekilde değişecek merak ediyorum.

metaverse-ornek

Sanal gerçeklik gözlüğü olmadan da tüm online oyunlar bir çeşit metaverse!
İlk başta bu durumu araştırdığımda tek bir merkeze bağlı bir uygulama oluşturulacak ve herkes aynı uygulamayı kullanarak bu evrene dahil olacak sanmıştım. Detaylar gelmeye başladığında her şirketin kendi metaverse projesini üreterek kullanıma açacağını anladım. Bu şekilde düşününce şu an piyasada aktif olarak oynanılan tüm online oyunlar benim gözümde bir nevi metaverse projesi. Tek fark sanal gerçeklik gözlüğüyle değil, bildiğimiz bilgisayar ekranıyla görerek kullanılıyor olması.

Metaverse projesi yakın zamanda olmasa da uzun süre içerisinde daha fazla talep görecek gibi hissediyorum ancak sanal gerçeklik gözlükleri birçok insanda baş dönmesi, baş ağrısı gibi durumlara sebep olabiliyor. Eğer bu projeler yalnızca sanal gerçeklik gözlüğüyle gerçekleştirilecekse çoğu insan bu ekipmanlara ulaşmadaki maddi gereklilik ve verimli şekilde kullanma konusunda sorun yaşayacak gibi hissediyorum. Zamanla gelişip normal hayata dahil edilene kadar birçok insan için çevrimiçi sosyalleşme oyunundan öteye gidemeyecek gibi geliyor.

horizon-worlds

Şu an hangi platform ile bu dünyaya adım atılabilir?
Şu an benim bildiğim bir metaverse dünyasına, destekleyen Oculus marka sanal gerçeklik ekipmanı kullanarak “Horizon Worlds” uygulaması ile katılınabilir. Tabii ki birçok farklı çeşitte uygulama ve alternatifler de olduğunu söylemeliyim. Gün geçtikçe de artacak gibi duruyor.

Horizon Worlds hakkında daha fazla bilgi için: https://www.oculus.com/horizon-worlds/

Siz de fikirlerinizi yorum olarak ekleyerek yazıma katkıda bulunabilirsiniz. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir