--

Herkese merhaba!
Bu yazımda geçmiş yıllarda ve günümüzde birçok yerde duyduğum bir cümle hakkında düşüncelerimi aktarmak istiyorum. -Eskiden 2gb her oyunu açar idi-

Çoğu tüketici maalesef satış danışmanının satışı tamamlayabilmek için uyguladığı abartı anlatıma yenik düşerek ürün satın alıyor. Bir çoğu ise maalesef bu üründen memnun kalmıyor. Çünkü genelde “Oooo bunda 4gb ekran kartı var, şöyle şöyle işlemci var her oyunu açar” şeklindeki cümleler ile tüketiciyi satın almaya çekiyorlar. Buna bağlı olarak da tüketicinin üründen beklentisi fazlasıyla yükseliyor. Yüksek beklentisi olan bir tüketiciyi memnun etmek oldukça zordur.

Piyasaya baktığımızda birçok tipte farklı teknik özelliklere sahip ekran kartları mevcut. 8GB Bellek boyutuna kadar çıkabilen bir diğer adıyla grafik kartları da piyasada. Her donanımın olduğu gibi grafik kartının da kendine özgü birçok teknik özellikleri mevcut. Bu teknik özellikleri GB olarak yani grafik kartının bellek alanına göre kıyaslarsak muhtemelen aldığımız ekran kartı hiçbir işimize yaramayacaktır. Eski bilgisayarımda bulunan 3 GB’a kadar bellek sunabilen grafik kartı şuan oyunları açmakta aşırı zorlanırken yeni bilgisayarımdaki 2GB ekran kartı birçok güncel oyunu çok rahat çalıştırabilmekte.

Bir ekran kartının iyi olduğunu nasıl anlarız?

Bir ekran kartı ne kadar yeni bir mimari ile üretildiyse bir önceki seriye göre bellek alanı daha az olsa bile daha çok performans verecektir. Örnek vermem gerekirse 2gb GTX 650, -böyle bir model var mı bilmiyorum fakat- 1GB GTX 1050’ye göre daha düşük performans verecektir. Ekran kartının gücünü anlayabilmek için işlemcisinin çalışma frekansı, bellek hızı, belleğinin çalıştığı bit hızı gibi verilere ihtiyaç duyarız.

Bunun dışında markalara özel özelliklerin kart üzerinde bulunması oyunlarda bize yarar sağlayacaktır. Örneğin Nvidia PhysX özelliği yer alan bir kartımız var diyelim. Bu özelliği destekleyen özellikle savaş oyunlarında bize daha iyi bir oyun atmosferi sunar.

Sadece ekran kartının etkisi yok

Tabi yine de bilgisayarın açabileceği oyunları sadece ekran (grafik) kartına bağlamak yanlış. Çünkü bir bilgisayarda oyunun rahat çalışabilmesi için işlemci, ram, hatta hard disk bile yoğun görev almaktadır. Genellikle değiştirmeyi hiç düşünmediğimiz hard disklerin bile artık değişim zamanı geldi diyebilirim. Bazı ağır oyunlar artık geleneksel sabit (hard) diskler ile çalışmakta zorlanıyor. SSD Disklerde daha iyi çalışabiliyorlar. ( SSD her bilgisayarda olması gereken parça mı? )

Özetle ekran kartının etiketinde fazla GB yazıyor olması her oyunu açacağı anlamına gelmemekte.

Bu konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak ekleyebilirsiniz 🙂

Bu yazıya 3 kişi yorum yapmış

  1. Ahmet Salih Bu yorumu yanıtla

    Ekran kartinda bellek acabilecegi oyun ve grafikte en dusuk etkiye sahip olan ozellik cesidi bence. En onemli olan sey ekran kartinin islemci hizi. mimarisi gibi seyler

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)