--

Herkese merhaba!

Son zamanlarda twitter’da sürekli Apple resmi hesap izlenimi veren twitter hesapları dolmaya başladı. Bu hesaplar üzerinden sürekli hatta günde bir kaç kere çeşitli apple çekilişleri yapılıyor. Tüm bunlar sadece bir Retweet ve takip etme karşılığında yapılıyor… -Ne komik-

Apple dünyaca ünlü ve kendi sektöründe neredeyse en pahalı satış fiyatlarına sahip bir firma iken twitterda falan sırf RT yapıldı diye ürün vereceğine inanıyor musunuz?
Eğer Apple yeni bir firma olsaydı kendi markasını ve ürünlerini sizlere tanıtmak için belki bu şekilde bir viral reklam çalışması yapabilirdi.

Sizce Apple şirketinin reklama ihtiyacı var mı?

Twitterda bu profillerin sahipleri genelde yüksek takipçiye sahip farklı bir profile de sahip oluyor. Apple çekilişleri sonrasında o hesaplar üzerinden internette buldukları bir fotoğrafı koyarak teşekkürler ürünüm geldi diyor fakat Google Görsel aramadan haberleri yok sanırım 🙂
Hemen hemen hepsi google görsel arama ile aratıldığında farklı sitelere daha önce eklenmiş olduğu ortaya çıkıyor. Ben bunu herkese anlatmaya çalışsam bile halen daha -hatta belki de ben bu yazıyı yazıyorken bile- çılgınca Retweet ve takipçi kazanıyor.

Peki bunu yaparak ne gelir sağlıyorlar?

Benim şahsi düşünceme göre bu hesaplarda iyi bir takipçi kazandıktan sonra attıkları tüm tweetleri silip gerçek takipçili, yüksek etkileşimli hesap adı altında iyi bir paraya satıyorlar. Bin takipçili hesabın bile 10 liraya satıldığını gördüm. Bu sahte apple hesapları binlerce takipçiye çok kısa sürede ulaşabiliyor.
Bu dolandırıcıların oyununa gelmeyin. Bir RT ile ne olacak, bir takip ile ne olacak diyor herkes ama böyle diye diye uzun vadede çığ gibi takipçi sayısına ulaşılıyor. Daha sonra da özlü sözler, burç yorumları falan gibi kategorilerde hesabı şekillendiriyorlar “he ben takip etmiştim herhalde” diyip takipten çıkmıyorsunuz fakat sizin sayenizde deli gibi paralar dolandırıcıların ceplerini dolduruyor.

Benim gerçekten canımı sıkan ben forum sitem varken çeşitli orjinal steam oyunlarının yer aldığı çekilişler yapıyordum hem sitemin ismi duyulsun hem site etkileşimi artsın diye çoğu insan güvenmiyor, gereksiz buluyordu. Sanırım pahalı ürünlerin çekilişini yapıyormuş gibi gösterip hiç kimseye bişey göndermemem gerekiyordu, yanlış yapmışım 🙂

Umarım bu tarz hesapların sahte olduğunu insanlar zamanla anlar ve fırsat vermemeye başlar, gerçekten sinir bozucu.

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)