--

Herkese merhaba arkadaşlar
Bu yazımda bilgisayar oyunlarının eskisi kadar eğlenceli olmamasından bahsetmek istiyorum. Bilgisayar oyunları derken konsol oyunlarını da bu kategoride tutabiliriz bunun için genel olarak video oyunları diyeyim 🙂

konsol-oyunu

Eskiden hiç durmadan sıkılmadan oyun oynayabiliyorken artık yeni nesil oyunlar çok fazla ilgimi çekmiyor çok uzun süre durmadan oynayamıyorum bu durumun artık yaşın ilerlemesinden olduğunu düşünsemde yaşıtlarımda bu tarz sorunların çok daha az olması acaba problem bende mi sorusunu kendime sormama neden oluyor 😀

Gün geçtikçe oyunlarda olan gelişmeler grafiği ve gerçekçiliği çok fazla arttırsa da oyunların eğlenceden uzaklaşarak ciddi bir havaya bürünmesine neden oluyorlar bence. Artık oyuncular oyunu eğlenerek oynamak yerine, karşıdakini mağlup etme, yenme, kazanma hırsıyla oynadığı için karşılıklı atışmalar, tartışmalar bol bol yaşanıyor ve oyunun asıl amacı olan “eğlendirme” arka planda kalıyor.

Geçmişte çıkmış olan grafik anlamında mükemmel görüntü sunmayan fakat oynanış olarak oynaması eğlenceli oyunlar yeni çıkan oyunlara göre gözümde çok daha farklı bir konumda yer alıyor. Biraz önce de dediğim gibi oyun yapımcıları artık gerçekçilik uğruna o kadar çok uğraşıyorlar ki oyunlar eğlenceli olmak yerine ciddi bir atmosfere sahip oluyor. Bu ciddi hava bazı oyunlarda olumlu etki oluştursa bile bazı oyunlarda çok daha kötü oluyor bana kalırsa.

Uzun zamandır gerçekten hevesle, nefes almadan oynayabildiğim bir oyunla karşılaşmadım yeni çıkan çoğu oyunu 20-30 dakika oynadıktan sonra sıkılıp oynamak istemiyorum fakat eski oyunlar halen eğlenceli geliyor. Örnek vermem gerekirse GTA Vice City bile çoğu yeni oyuna göre bana daha eğlenceli geliyor çünkü oyunda ciddi ve aşırı gerçekçiliğe bağlı olarak zor bir oynanış değil daha basit yapıya sahip bir oynanış hakim.

Grafik değil oynanış önemli

Benim için önemli olan oynanış aslında. Grafik ne kadar iyi olursa olsun oyun eğlenceli bir konu veya tepkisi güzel bir oynayış sunmuyorsa benim gözümde bir değeri yoktur. Gelişen donanımlar karşısında günümüzde grafik olarak enfes görüntüler içeren oyunlar çıkıyor olsa da bir yanda daha düşük bütçeli basit oyunlar çıkmakta. Bazı basit oyunlar yüksek grafikli oyunlardan çok daha güzel deneyim ve eğlence sunuyorlar bence. Bunlara örnek olarak; Terraria, Minecraft gibi oyunları verebilirim. Basit bir grafiğe sahipken oldukça uzun süreli oynama süresine sahip ve sürekli gelişen oyunlar.

Belki de yaşın artmasıyla gelen sorumlulukların ve olgunlaşmanın sonucunda oyunlar artık eski keyfi vermiyordur, bunu bilemiyorum… Arkadaşlarım arasında böyle düşünen tek kişi benim. Sanırım yeni çıkan oyunlar benim oyun zevkime pek hitap etmiyor 🙂

Özet olarak oynanış iyi olduktan sonra grafiğin fazla bir önemi kalmıyor aslında… Oyunların eğlence ürünü olduğunu unutmamalı sadece eğlenmek için oynamalıyız. İşte o zaman CS GO, Lol ya da farklı oyunlarda yaşanan gereksiz tartışmalar, kavgalar ve hırs sonucu sinir krizi geçirmelerin önüne geçilecektir 🙂

Herkese mutlu günler 🙂

Bu yazıya 3 kişi yorum yapmış

  1. Ne diyem mahmut mu diyem? Bu yorumu yanıtla

    Oyunları değerlendirmek için hiçbir şeyi baz almamıza gerek yok aslında. Bir oyunu güzel yapan ögeler vardır fakat güzel bir oyunda şu ögeler olmalı diye bir şey söyleyemeyiz. Oyun eğlenceliyse, başarılıdır. Bunun üstüne hiçbir tanım geçemez.

    Lâkin bir oyun sadece güzel ve şaşalı grafiklerden ibaretse güzel olamaz. Grafik arıyorsak film izlemeliyiz. Oyun oynanacaksa ilk bakılacak nokta eğlencesidir. Ve dergilerin oyun incelemelerini hiç doğru bulmuyorum. Kişiden kişiye değişecektir bir oyunun verdiği keyif.

    • Batuhan Bu yorumu yanıtla

      Yani, kişiden kişiye değişir çoğu şey. Güzelliğin göreceli olduğu gibi oyunun eğlenceli olup olmaması da değişiklik gösterir. Oyun incelemesi yazmak oldukça zor bir şey aslında. Bir kişi oyundaki bir özelliği ya da hikayedeki bir detayı beğenmişken başka bir kişi bunu beğenmeyebilir. Denemeden sadece incelemeler ile bir oyunun güzel olup olmadığını anlamak mümkün değil fakat yeni oyunlarda yazımda da söylediğim gibi gerçekçilik için uğraşırken eğlenceden ödün veriliyor.

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)