--

Herkese merhaba arkadaşlar!
Bu sefer nasıl yapılır yazısıyla karşınızdayım. Bilgisayar virüsleri dijital hayatımızda birçok durumda karşımıza çıkan ve yapmamız gereken işleri engelleyen hatta bazı dosyalarımızı kaybetmemize neden olan sinir bozucu ufak programlardır. Son yıllarda hemen hemen birçok bilgisayara bulaşan kısayol virüsleri direk olarak usb bellekleri etkileyerek içindeki dosyalara ulaşmanızı engelleyebiliyor. Bu virüsleri nasıl temizleyeceğimizi aşağıda sizler için anlattım

1 İlk olarak çalıştır penceresini açıp “CMD” yazalım bu pencereyi Windows tuşu+R klavye kombinasyonuyla da açabilirsiniz.

(CMD yani komut penceresinin açılmış hali)
cmd

2. Bu pencereyi açtıktan sonra bilgisayarıma girip problem yaşadığınız USB belleğin ya da hafıza kartınızın adres harfini öğrenmemiz gerekiyor. Bunu da çok basit bir şekilde yapabiliriz.

hedef

Ben örnek olması için takılı olan EOS_Digital donanımını seçtim. Siz de problem yaşadığınız flash belleği ya da hafıza kartını bilgisayarınıza takarak isminin yanındaki parantezde bulunan harfi aklınızda tutun. Bu harf ben de D iken sizde E ya da F gibi farklı harfler olabilir 🙂

3.

adres

Şimdi bulduğumuz donanım harfini “D:\” ya da “D:” şeklinde yazıp enter’a basıyoruz. (yukarıdaki görüntü oluşması gerekiyor.)

4.

help

Bu adımda ise “Help” komutunu yazarak donanım üzerinde yapabileceğimiz işlemleri görüntülüyoruz bir sürü komut çıkacak burada ise bizim işimize yarayacak olan komut “Attrib”

5.

attrib

D:\ hedefinin yanına “ATTRIB /?” yazıyoruz. (yukarıdaki işlem)

6.

atriib

Yukarıdaki liste çıktıktan sonra bu komutu uyguluyoruz: “ATTRIB -R -A -S -H -I /S /D /L” bu komutu yazıp enter’a bastığınızda usb belleğinizin boyutuna ve hızına göre bir miktar bu şekilde takılı kalarak arka planda işlem yapmaya başlayacaktır.

7.

adres

Yukarıdaki görüntü çıktığında ise işlemimiz tamamlandı demektir.

Şimdi bilgisayarıma girip usb belleğinize tıklayın tüm dosyalarınız bir klasör içinde toplanmış olacaktır. Klasör dışında kalan dosyalar eğer sizin dosyalarınız değilse onları silebilirsiniz.

Bu virüsün temel amacı dosyalarınızı bozarak sizlerin o dosyalara erişememesini hedeflediği için virüs ileri seviyede iken dosyalara ulaşmayı engellemektedir. Bu işlem sonucunda da dosyalarınıza kesin ulaşmanızın garantisi yoktur. Tipik kısayol virüsü durumlarında bu çözüm yöntemi dosyalarınızı kurtarabilmektedir 🙂
Bu tarz işlemleri yapmaya alışık değilseniz yazdığınız her harfe ve komuta dikkat edin işlemleri uygulama sırasında bir kaç harfi yanlış yazmanız geri dönülmez sonuçlara yol açabilir. Bu konuda sorumluluk size aittir.

Bu tarifte anlayamadığınız ya da takıldığınız bir adım varsa yoruma yazarak belirttiğinizde size yardımcı olmaya çalışacağım 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere virüssüz günler 🙂

Bu yazıya 2 kişi yorum yapmış

    • Batuhan Bu yorumu yanıtla

      Merhaba, “komut istemi” ismiyle de arayabilirsiniz 🙂 Aslında cmd yazdığınızda çıkması lazım

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)