--

Her gün onlarca reklam, tanıtım broşürleri görüyoruz. Bunlardan kaçı bize hitap ediyor?

Bence bir reklam çalışmasının en önemli aşaması hedef kitleyi doğru belirlemek ve doğru tanımak. Eğer markamızı, ürünümüzü veya hizmetimizi sunacağımız belirli bir hedef kitlemiz yoksa tüm reklam çalışmalarımız yalnızca çöpe atılan emek ve paradan ibaret demektir. Dünya üzerindeki hiçbir ürünün veya bir başka ihtiyaç karşılayan unsurun hedef kitlesi herkes olamaz.

“Binlerce kişi reklamımı görsün!”
Bana kalırsa bu inanılmaz yanlış bir reklam düşüncesi. Neden böyle düşünüyorum hemen açıklayayım; bana kalırsa en büyük reklam hatalarından birisi doğru hedef kitleye ulaşmak yerine, hedef kitle dışındaki tüketicilere de reklamımızı ulaştırmak. Bu ekstra reklam maliyeti oluşturacağı gibi reklam dönüşüm oranlarının da fazlasıyla düşük olmasıyla sonuçlanacaktır. Binlerce kişiye ulaşmaya çalışmak yerine bizim için doğru potansiyel müşterilerin yer aldığı örnek olarak 100 kişilik doğru bir hedef kitle çalışması hem maliyeti azaltacak hem de dönüş oranını beklenilenden de fazla arttıracaktır.

Eğer daha geniş kitlelere açılmak istiyorsak ürün ya da hizmetimizin açılmak istediğimiz farklı hedef kitlelerde hangi ihtiyaçları ya da istekleri karşılayacağını belirlemeliyiz. Hedef kitlemizi doğru tanımazsak, hedef kitlemizin ihtiyaçlarını bilemezsek markamız ve ürünlerimiz hedeflediğimiz kitle için beğenilmeyen bir marka olmaktan ileri gidemeyecektir.

Reklam çalışmaları için kullanılan bütçenin müşteriye dönüşmesi için doğru hedef kitle seçimi çok önemli!
Potansiyel müşterilerinizi doğru şekilde tanımalısınız. Verdiğiniz hizmet ya da satışını yaptığınız ürün hangi sorunlara çözüm sunuyor ya da müşteri ihtiyacını nasıl bir şekilde çözüyor. Tabii ki bundan önce kendimizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemeliyiz. Bu durumları doğru bir şekilde analiz edip markamızın ya da işletmemizin durumunu birçok farklı açıdan da bilmeliyiz. Bunları bildiğimizde hedef kitlemizi doğru belirleyebilir ve hizmet/ürün satın alma dönüşler daha da yüksek olan reklam, tanıtım faaliyetleri gerçekleştirebiliriz.

Başarının anahtarı basamak basamak gelişmek
Önce işletmemizi ve markamızı iyice tanımalı ardından doğru müşterilere ulaşmayı hedeflemeliyiz. Doğru çalışmalar ve doğru kitleye kendimizi tanıtmak kar topu etkisiyle bir çığ halini alacak ve zamanla çok daha geniş bir kitleye hitap etmemizi sağlayacak. Bir anda zirveye çıkmak mümkün değil. Basamak basamak ilerlemek başarıya daha emin adımlarla ilerlememizi sağlayacaktır.

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir