--

Herkese merhaba!
Bu yazımda yine bir Xiaomi ürünü var. -Bıktınız biliyorum-

Xiaomi Mi Band 2
Mi Band 2 günlük yaşantımızda fiziksel aktivitelerimizi takip edebilen, telefonumuza gelen bildirimleri kolumuzda görmemizi sağlayan bir ürün. Sürekli hareket halinde olan ve sporla uğraşan tüketiciler için ise çok uygun fiyatlı bir aktivite takipçisi diyebilirim. Tabi profesyonel sporcular için pek uygun bir ürün değil. Çünkü verileri eksiksiz ve tamamiyle doğru şekilde toplayamıyor. Kolumda sadece sıradan bir saat taşımaktansa daha kullanışlı ve fonksiyonlu olan bu ürünü tercih ederim.

Şimdi ürün özelliklerinden bahsedeyim:
– Çoğu Android ve iOS işletim sistemiyle çalışan cihazlara uyumlu
– Adım sayar özelliği ile günlük olarak attığınız toplam adımı ve yürüme mesafenizi kaydedebilmesi
– Saat özelliği
– Telefona gelen bildirimlerin logosunu ekranda gösterebilmesi
– Çeşitli bildirimler için titreşim özelliği
– Uyku takibi, uyku kalitenizi analiz ederek daha iyi uyku için öneriler sunması
– Sürekli telefona bağlı olmadan kullanabilme. Telefona bağlı değilken verileri kendi hafızasına kaydeder, telefona bağlandığında bilgileri telefonunuzdaki programa aktarır.
– En yoğun kullanımda bile 5 günü geçen şarj süresi. Ortalama yoğunlukta kullanım için 20 günden fazla şarj etmeden kullanabilirsiniz.
– Kalp atışınızı ölçme özelliği

Ürün hakkında genel düşüncelerim:
Öncelikle fiyatından bahsetmek istiyorum. Mi Band 2 ‘yi Türkiyede 120 TL civarlarında satın alabiliyorsunuz. Yurt dışında ise bu fiyat 75 TL civarlarında. Xiaomi düşük fiyatla yüksek kalite sunmayı çok iyi bir şekilde başarıyor. Bu ürün de fiyatına göre oldukça başarılı diyebilirim. En hoşuma giden özelliği bildirim oldukça bilekliğin kısa bir süre titremesi ve ekranda bildirim gelen programının logosunun gösterilmesi. Ekranı çok küçük olduğu için bildirim içeriği yazmıyor ancak sadece bildirim gelen programın logosunu görebiliyorsunuz. Bunun dışında uyku takibi de oldukça başarılı. Uyumadan önce bileklik üzerinden ya da telefon üzerindeki programdan hiçbir şey yapmanıza gerek kalmıyor. Uykuya daldığınız anda bileklik bunu algılayarak uyku kalitenizi analiz etmeye başlıyor. Derin uyku ve hafif uykuyu takip edebiliyor. Gece uykudan uyandığınızda bunu da algılayarak kaydediyor. Sabah önceki gece uykunuzun analizini telefonunuzda yüklü olan Mi Fit uygulamasından görebiliyorsunuz. Uykunuzu daha da geliştirmek için çeşitli öneriler de bu program üzerinden sizlere iletiliyor. Aslında bileklik ile ilgili çoğu bilgiyi uygulama sayesinde görebiliyoruz. Bilekliğin bizimle iletişim yolu daha çok uygulama üzerinden oluyor.

Bildirim özelliğini kullanmak istemeyenlerin Bluetooth’u sürekli açık tutmasına da gerek kalmıyor. Bileklik topladığı bilgileri hafızasına kaydediyor. Günde bir kere bilekliği telefonunuza bağlamanız hafızasındaki bilgileri telefondaki uygulamaya yansıtması için yeterli.

Kalp atışı ölçme özelliği ise çoğunlukla saçmalıyor. Hiçbir hareketin olmadığı dinlenme durumunda bile çok yüksek değerler çıkartabiliyor. Muhtemelen bu halen daha geliştirilme aşamasında. Güncellemeler ile düzeltileceğini düşünüyorum. Bu arada fırsatını bulmuşken bu küçücük cihaza bile yazılım güncellemesi geldiğini söylemeliyim. Uygulama değil, direkt olarak cihaz güncelleniyor. Muhtemelen her geçen güncellemede hareket algılama, pil optimizasyonu, kalp atışı ölçme özelliğinde geliştirmeler yapılıyordur diye tahmin ediyorum. Bu kadar uygun fiyatlı ürünün bile satış sonrası destek alması Xiaomi markasının kalitesini ve ürününü sadece satana kadar değil, sattıktan sonra da desteklediğinin bir belirtisi bence.

Ek olarak ufak ama işe yarar özelliklerinden de bahsederek yazımın sonlarına gelmek istiyorum. Bileklik ayarlarını uygulama üzerinden yapabiliyoruz, bu ayarlar içinde günlük hedef belirleme özelliği mevcut. Örneğin günlük 5 bin adım hedefi ayarlarsanız. Bu hedefe ulaştığınızda bileklik titriyor ve ekranda bir madalya logosu çıkıyor. Uzun süre hareketsiz oturduğumuzda ise bileklikte yine bir uyarı çıkarak ekranda hareket eden bir kişi görüyoruz. Gelen güncellemelerle su içme uyarısı da ekleneceğini düşünüyorum. Örneğin uyku takibi özelliği güncellemeler ile getirilmişti ve gün geçtikçe geliştiriliyor 🙂

Artılar:
+ Fiyatına göre çok fazla özellik barındırıyor.
+ Su sıçramalarına karşı dayanıklı ancak suya daldırmak için dayanıklı değil.
+ Şarjı ortalama kullanımda 20 günü aşkın süre boyunca dayanabiliyor.
+ Güncelleme alarak sürekli yeni özellikler ekleniyor ve özellikleri geliştiriliyor.

Eksiler:
– Her zaman doğru bilgi ölçmüyor.
– Ekranı aşırı küçük olduğu için ekranından bilgi aktarımı konusunda oldukça sınırlı

Sonuç:
Eğer bir akıllı bileklik satın almayı düşünüyorsanız alabileceğiniz en uygun, en çok özelliğe sahip ürünün Mi Band 2 olduğunu düşünüyorum. Daha ucuz kameralı ve diğer abartı özelliklere sahip ürünler olsa da markaları hiç bilinmeyen ürünler oluyor. Bana hiç güvenilir ve kaliteli gelmiyor. Tabii ki seçim sizin.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

Bu yazıda 1 yorum var

  1. EgeS Bu yorumu yanıtla

    Ürünün aynısı bende de var ürün gerçekten boyutuna göre çok işlevli ve kullanışlı bir ürün Herkese tavsiye ederim.

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)