--

Herkese merhaba!

Bu sefer daha önce hiçbir sitemde bahsetmediğim dronlar hakkında bir yazı yazmak istedim. Dronelar son günlerde hatta son bir yıldır kendilerinden bol bol söz ettirmeye başladı. Gün geçtikçe yeni drone üreticileri ve yeni drone modelleri piyasada yer ediniyorlar. Hangilerinin iyi olduğunu pek bilmiyor olsamda piyasanın en iyileri DJI markasının ürünleri olduğunu söyleyebilirim. Bu dronelar iş için ve hobi için çeşitli farklı özellikte ve fiyatta satılıyorlar şimdi bu ürünleri iki farktı türde ele alalım.

syma-x5c-drone

İş dronları

Bu drone türleri genelde binlerce liraya satılan oldukça ağır ve kullanmak için lisans gerektiren dronlardır. Örnek vermek gerekirse DJI Phantom modellerini söyleyebiliriz. Bu ürünler oldukça yüksek çekim kalitesi ve daha uzun uçuş ömrü sayesinde film ya da dizilerin havadan çekim ihtiyacını karşılamakta yapılması gereken işleri profesyonel bir şekilde yerine getirebilmektedir. Genelde para kazanma amaçlı kullanılan bu dronları hobi için kullanan kişilerin olduğunu da söylemek mümkün. Bana kalırsa sadece bir hobi için profesyonel seviyedeki ürünleri satın almak pek doğru bir alışveriş değil (:

Bir DJI Phantom Modeli

Bir DJI Phantom Modeli

Hobi dronları

Bu tarz dronlar kameralı, kamerasız ya da wifi bağlantılı olarak birçok farklı özellik barındırabiliyorlar hatta GPS çipi sayesinde konumunu algılayarak ona göre çalışan özellikte dronelar bile piyasada mevcut. Hobi için genelde havadan çekim mümkün olan uygun fiyatlı orta seviyeli kameralı dronelar tercih ediliyor. Bu tarz kameralı ürünler ilk piyasaya çıktığı zamanlar özel hayatın gizliliğini ihlal edici şekilde kullanıldığı için bu ürünlere karşı geçmişte pek hoş bakılmamıştı. Buna rağmen kullanıcı kendini bilerek kötü amaçlı kullanmadıktan sonra havadan çok güzel görüntüler elde etmek mümkün olabiliyor. -hele fotoğrafçılığa ilginiz varsa- Bu tarz kullanım ihlalinin önüne geçmek için çok yükseğe çıkabilen güçlü dronelar için kullanım lisansı zorunluluğu getirildi. Yüksek teknik özelliğe sahip dronelar ülkemizde lisanslanmadan yani kayıt ettirilmeden kullanılması yasak. Amacı dışında kullanılmasına bir başka örnek vermek gerekirse askeri alanlarda ya da havalimanlarında uçuş yaptırılarak uçaklara ve helikopterlere tehlike oluşturmak. Bu tarz kullanım senaryosu da sizin cezaya çarptırılmanıza sebebiyet verecektir. Lisansa ihtiyaç olmayan drone sahibiyseniz bu tarz durumlara sizinde dikkat etmeniz gerekiyor.

Bu kategoride piyasada birçok ürün bulunuyor yurt dışından alışveriş yaptığınız zaman 35 liradan başlayan fiyatlarla uygun fiyatlı ve giriş seviyesi bir drone satın almanız mümkün. Yurt dışı alışverişlerinden çekiniyorsanız giriş seviyesi ürünler ülkemizde en ucuz 79 liralık bir fiyat ile tüketiciye sunuluyor. Yurt dışında alışveriş tecrübesi kazanmak için 35 liranın oldukça uygun bir fiyat olduğunu düşünüyorum ve güvenilir sitelerden alışveriş yaparsanız ürününüz bir şekilde size ulaştırılıyor. Eğer almak istediğiniz drone biraz pahalı bir model ve 400 gramdan ağır bir ürün ise burada işler maalesef değişiyor. Gümrükte takılma sorunu ya da kurallara uygun olmadığı için ülkeye giriş yapmasına izin verilmeme gibi problemlerle karşılaşabiliyorsunuz.

Giriş seviyesi ürünleri yurt dışından almayı deneyebilirsiniz fiyat arttıkça riskte biraz artıyor o yüzden ben denemek ve tecrübe kazanmak amacıyla Çin’den gönderim yapan bir siteden oldukça küçük ve düşük fiyatla satılan Eachine E10 mini modelini sipariş ettim.

Eachine E010 Mini

Eachine E10 Mini

Henüz ürünü denememiş olsamda videolardan anladığım kadarıyla çokta mükemmel bir performans sunmuyor, boyutu oldukça küçük olduğu için dışarıda uçurulmaya uygun olduğunu sanmıyorum ve çok yükseğe çıkacağını da düşünmüyorum. Evin içinde drone kullanımına biraz olsun alışıp, dinamiklerini anlayabileceğimiz bir ürün olarak düşünüyorum. Zaten bu kadar ucuz bir üründen yüksek performans ve eğlence beklemek doğru olmaz (:

Bu hobiye başlamak isteyenler çoğu zaman ilk başta oldukça ucuz bir model tercih edip drone kullanımına alıştıktan sonra bu ürünleri satıp daha sonrasında iyi bir model alarak bu hobiye devam ediyorlar. Sanırım benim izleyeceğim yol bu şekilde olacak. Yüksek fiyata orta seviye bir ürün alıp ilk uçuşta kırmak oldukça moral bozucu olacaktır.

Yurt dışı sitelerini düşündüğümüzde aşağı yukarı 120 lira gibi bir fiyata kameralı ve iyi bir uçuş performansına sahip drone alınabileceğini düşünüyorum. Sipariş ettiğim oldukça küçük olan ürün eğer gelmeyi başarırsa onunla ilgili ilk drone deneyimimle beraber ürün hakkında edindiğim bilgileri ve tecrübeleri anlatacağım bir yazı yazmayı da düşünüyorum.

Bu yazımda buraya kadaar.. Yeni yazımda görüşmek üzere!

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir