--

Herkese merhaba arkadaşlar,
Bu yazımda sizlere Piranha markasının birçok özelliği bir araya getirerek oluşturmuş olduğu Step 2222 MP3/MP4 çalar hakkında izlenimlerimi anlatacağım.

Step 2222 8GB

Öncelikle ürünün teknik özelliklerinden bahsedeyim;

 • 8GB Dahili hafıza ile yüzlerce müzik, e-kitap ya da videoları cebimizde hatta kolumuzda taşıyabiliyoruz.
 • 20 radyo kanalı hafızalı dijital FM Radyo ile cihazımızda bulunan şarkılardan sıkıldığımızda farklı şarkıları dinleyebiliriz.
 • AMV formatında videoları oynatabiliyor.
 • Fotoğraf görüntüleyebilme ile en sevdiğiniz anılarınıza istediğiniz yerde kolayca ulaşabiliyorsunuz.
 • Mp3, WMA ve WAV müzik dosyalarını çalabilme yeteneğine sahip
 • Dahili mikrofon ile ses kayıt özelliği
 • Ekolayzer modu
 • Kutu içerisinde gelen ek aparatlar ile kol saati olarak bileğinize ya da kolunuza takabiliyorsunuz.
 • Adım sayar ile spor yaparken ne kadar adım attığınızı ve ilerlediğiniz mesafeyi görebiliyorsunuz.

  Genel olarak ürün hakkında düşüncelerim:
  Ürün özellik çeşitliliği olarak rakibi olan diğer MP4 çalarlardan kendini ayırmayı başarıyor. 8GB hafıza oldukça dev bir hafıza olduğunu düşünüyorum. Piyasada satılan uygun fiyatlı ürünler genelde 4GB oluyor. Saat özelliği ve kola takabilme özelliği de oldukça kullanışlı görünüyor. Bunlara ek olarak adım sayacı da oldukça şirin bir özellik. Özellikle sporla uğraşanlar için bu özelliğin çok işe yarayacağını düşünsemde bu özellik yürüme esnasında vücut ve kol hareketlerine göre çalıştığı için bazen fazla ya da eksik sayabiliyor. Çok güvenilir bir özellik olmamasına rağmen yine de düşünülüp eklenmiş olması güzel bir şey olmuş bence.


  (Adım sayacı arayüzü açıkken)

  Ses kaydedici özelliği de bulunan bu üründe çok iyi kalite seviyesinde kayıtlar alamasanız da orta kalitede ses kaydı yapabilmeniz mümkün. E-kitap okuyucu özelliği de mevcut fakat hiç denemedim. Ekran çözünürlüğü çok düşük olduğu için birkaç dakikalık okumadan sonra gözleri fazlasıyla yoracağını düşünüyorum ama market alışverişi için aldığınız dijital notları bu üründe görüntüleyebilirsiniz bu size günlük yaşantınızda kolaylık sağlayabilir. Gelişmiş kol saati olarak düşünülebilecek bir ürün bence 🙂

  Bir de üründe oyun özelliği bulunuyor kutusundan çıkardığınızda 3 adet oyun bizi karşılıyor. Bunlar: Yılan oyunu, tetris oyunu ve blokları sağa sola iterek bölümü tamamladığımız bir oyundan oluşuyor.

  Ürünün kullanımı ve ses kalitesi:
  Ürün çok güzel özellikler ve kullanışlılık barındırsa da ses kalitesi olarak bana çok kaliteli gelmedi. Belki daha iyi bir kulaklıkla iyi ses kalitesi elde edilir lakin daha eski model Piranha MP3 çalar ile kullandığım kulaklığı bu ürüne taktığımda çok iyi ses alabildiğimi söyleyemem. Daha eski teknoloji ve üretime sahip Piranha ürünü daha iyi ses kalitesi sunuyordu. Onun dışında yazılımı ve tuşların komut dizilimi oldukça karmaşık yapılmış mesela oyundan çıkmak istediğinizde hangi tuşa basacağınızı şaşırıyorsunuz ya da menüde bir yere girmek isterken yanlışlıkla cihazı kapatabiliyorsunuz. Tuşların silikon yapıda olması da koldayken basmayı çok zorlaştırıyor hatta elinizde tutarken bile tuşa basmak çok zor oluyor. Bu tip silikon yapı yerine normal tuş kullansalardı daha iyi olurdu diye düşünüyorum.
  Kol saati olarak kullanmayı denediğinizde güneş altında ekran görünmeyebiliyor ya da ekran kapandığında açmaya çalışırken zaman kaybedebiliyorsunuz. Kol saati olarak çok pratik bir kullanım sunmuyor.

  Artılar:
  + Dev bellek kapasitesi sunması 8GB bellek alanına birçok dosya sığdırabiliriz, flash bellek olarak kullanılabiliyor olması da güzel.
  + Birçok özellik barındırmasına rağmen uygun fiyatlı bir ürün olması
  + Küçük ve hafif yapıda olması taşınabilirliği arttırıyor.
  + MP3 dinleme amaçlı bir üründe olması gereken her özellik hatta fazlası yer alıyor mini eğlence cihazı diyebiliriz.

  Eksiler:
  – Ses kalitesini çok iyi bulmadım maalesef.
  – Kullanımı zor ve karmaşık.
  – Tuşlarına basmak zor ve zamanla silikon yapı aşınacak gibi duruyor.

  90-100 tl civarına piyasada bulunabilen bir ürün. Yüksek ses kalitesi beklentisinde değilseniz müzik olsun dinlerim diyenlerdenseniz bu ürün ihtiyacınızı büyük oranda karşılayacaktır.

  Ürün hakkında sorularınız ve merak ettiğiniz konuları yorum olarak yazabilirsiniz 🙂

Bu yazıya 4 kişi yorum yapmış

 1. İsmail Can Memiş Bu yorumu yanıtla

  Ne kadar günümüzde MP4 cihazlar kullanılmasa da aslında gerçekten yararlı ve küçük cihazlar. Bu cihazı incelemeniz de bana bu fikri tekrar uyandırdı. Teşekkür ederim.

 2. Caner Bu yorumu yanıtla

  Tuş yapısı yüzünden tuşlara basarken bir zaman sonra daha iyi basabilmek için ister istemez tırnak kullanarak basmaya başlıyorsunuz bu sefer tuş kaplaması çok fazla yıpranıyor bunun yerine normal tuş kullansalardı çok iyi olurdu, fena ürün değil ama tuş için kullanılan malzeme berbat.

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Yorumunuz için teşekkür ederim, yorumunuza tamamiyle katılıyorum. Farklılık olsun diye pek kullanışlı olmayacak şekilde tuş malzemesi kullanmışlar maalesef.

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir