--

Yeni bir bilgisayar satın aldınız veya bilgisayarınıza format atmak için Windows 10 indirmek istiyorsunuz. Nereden indireceğinizi bilemiyorsanız, bu yazı sizin için! 🙂

Windows media creation tool

Bunun için Windows Media Oluşturma Aracına ihtiyacımız var. Bu linki kullanarak indirebilirsiniz: https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10

Linke tıklayıp adrese ulaştıktan sonra biraz aşağıda yer alan “Aracı şimdi indirin” butonuyla bilgisayarınıza bu uygulamayı indirebilirsiniz.

Windows 10 Orijinal Kurulum Dosyası Nasıl Hazırlanır?

Birçok programda olduğu gibi bu programda da kurulum aşamasından önce bir lisans sözleşmesi onaylanması gerekiyor. Bunu kabul ederek bir sonraki adıma geçebiliyoruz.

Adım 2:

Bu adımda kendi bilgisayarınızda işlem yapsanız bile “Başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur” seçeneğini seçmenizi tavsiye ederim. Böylece ayrı bir dosya oluşacak ve dilediğinizde istediğiniz bilgisayara (kendi bilgisayarınız da dahil) rahatça format atıp, windows 10 yükleyebileceksiniz.

Adım 3:

Günümüzde artık birçok bilgisayar 64-bit destekli. En alttaki “Bu bilgisayar için önerilen seçenekleri kullan” seçeneğini kaldırıp. Üstte bulunan seçeneklerden “Mimari” seçeneğini sadece x64 olarak yani 64 bit olarak seçebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda 2gb değerinden daha fazla ram varsa ve 10 yıldan daha eski bir bilgisayar değilse bilgisayarınız için en uygun olan seçenek büyük olasılıkla 64-bit seçeneğidir. Eğer kararsızsanız ve emin olamıyorsanız yorumda belirtmeniz halinde yardımcı olacağım.

Adım 4:

windows 10 tür seçimi

Bu seçenekte de en doğru seçenek ISO dosyası oluşturmayı seçmek. Rufus programını kullanarak USB Bellek ile önyüklenebilir ve hiçbir işletim sistemi olmayan bilgisayara bile kurmaya hazır halde bir USB belleğe sahip olabilirsiniz. Usb flash sürücü seçeneğiyle kurulum yaparsanız, işletim sistemi yüklü olmayan bir bilgisayarda kurulum sorunları yaşayabilirsiniz. Bu seçeneği ISO olarak seçip, ardından Rufus programı ile önyüklenebilir özelliğe sahip bir flash bellek oluşturmak en doğru hareket olacaktır. Sorun yaşama ihtimalinizi düşürecektir. ISO’yu seçip “ileri” butonuna basınca kaydetmek istediğiniz yeri soracaktır. Bu yeri seçtikten sonra ise son adım olan indirme aşamasına geçeceğiz.

Adım 5:

Ve Windows 10 kurulum dosyası bilgisayarınıza indirilmeye başlandı bile. Bu işlem internetinizin hızına göre değişiklik gösterecektir.

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra dilerseniz bir DVD’ye yazdırıp kullanabilir, dilerseniz de Rufus programıyla önyüklenebilir USB bellek oluşturup kullanabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT:
Bu program ile indireceğiniz Windows 10, deneme lisansına sahip bir sürümdür. Lisanslı hale getirmek için Lisans anahtarı satın alıp, ilgili ayarları kuıllanarak bilgisayarınıza o lisansı uygulamanız gerekmektedir.

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)