--

Bilgisayarlarımızda açmaya çalıştığımız çeşitli multimedya dosyalarında mutlaka sorun yaşamış, hata almışızdır. Bu dosyaları açmak için codec paketlerine mutlaka ihtiyaç duyarız. İşte bu anda imdadımıza k-lite codec pack yetişiyor.

K-Lite Codec Pack nedir?
K-Lite Codec Pack, bir codec paketidir. Farklı uzantılara sahip video ya da ses dosyalarını bilgisayarınızda çalıştırmanızı sağlayacak çeşitli codec yani kod çözücü yazılımları içeren bir pakettir. Bu dosyaları çalıştırmanın yanısıra filmlerde altyazı çalıştırma, dvd formatındaki filmlerin menüsünü oynatma gibi ekstra özellikleri de kullanma imkanı sunmaktadır.

Filmlerde sorun yaşıyorsam bu program sorunu çözer mi?
Bilgisayarınıza indirdiğiniz film ya da videoları çalıştırmada sorun yaşıyorsanız; Bu sorunun sebebi genellikle, bilgisayarınızda o videoyu çalıştırmak için uygun kod çözme (codec) paketinin olmamasından dolayı kaynaklanır. Çoğu durumda bu program bu tip oynatma sorunlarını kolayca çözer.

Hangi K-lite Codec Pack paketini yüklemeliyim?
Bu programın çeşitli özelliklere sahip farklı paketleri bulunmakta şimdi bu paketlerden bahsederek sizin için en ideal olan paketi çabucak bulmanızı sağlamaya çalışayım 🙂

Basic Paketi:
Bu paket en temel codecleri içeren ve belirli uzantılardaki içerikleri sorunsuzca açmanızı sağlayan oldukça hafif ve güçlü bir pakettir. Açabileceği uzantılar: AVI, MKV, MP4, FLV, MPEG, MOV, TS, M2TS, WMV, RM, RMVB, OGM, WebM MP3, FLAC, M4A, AAC, OGG, 3GP, AMR, APE, MKA, Opus, Wavpack, Musepack

Bu paket aynı zamanda altyazı çalıştırma, klasör içindeyken video küçük resmini gösterme, donanım destekli daha performanslı kod çözme yani işlemci ya da ekran kartınızın gücünü kullanarak daha yüksek çözünürlüklü videoları takılmadan oynatabilme imkanı sağlar.

Standard Paketi:
Basic sürümündeki tüm özelliklere ek olarak Media Player Classic Home Cinema sürümünü içermektedir. Bu medya oynatıcı temel windows media player’a göre biraz daha iyi altyazı ya da çift sesli filmlerde sesler arası geçiş kolaylığı sağlamaktadır. Benim de kullanıyor olduğum ve tavsiye ettiğim bir pakettir. Temel olarak kullanılan tüm uzantılar için kod çözücü içeriyor. Bugüne kadar açmakta sorun yaşadığım hiçbir video ya da ses dosyası olmadı. Media player classic ise oldukça kullanışlı.

Full Paketi:
Bu paket Standard paketin özelliklerine ek olarak DC-BASS Kaynağı isimli bir eklenti, OptimFrog ve Tracker ses dosyalarını çalıştırabilmek için ek kod çözücü (Neredeyse hiç kullanılmayan ses formatları), GraphStudioNext eklentisi ve DirectShow grafiklerini test etmek için bir eklenti içeriyor. Bu sürümü düşündüğümde standart bir kullanıcı için gerekli olacak hiçbir şey içermiyor diyebilirim.

Mega Paketi:
Bu pakette Full pakete ek olarak çeşitli video düzenleme, oluşturma kod çözücüleri mevcut. Normal bir kullanıcı için gerekli olan hiçbir şey yok ancak bilgisayarınızda çok fazla video düzenleme, video render alma işlemleri yapıyorsanız yaptığınız işleme ve kullandığınız programa bağlı olarak bu paketin içeriğinde yer alan kod çözücüler sizin için faydalı olabilir.

Bu yazıya 6 kişi yorum yapmış

  • SystemHack Bu yorumu yanıtla

   Merhaba, muhtemelen kodek kaynaklı olarak bu sorunu yaşamaktasınız. K-lite codec pack programı bu sorununuzu büyük olasılıkla çözecektir. Eğer çözmezse yeniden yazarsanız yardımcı olmaya çalışabilirim 🙂

    • SystemHack Bu yorumu yanıtla

     Standard isimli k-lite kodek paketi ihtiyacınızı karşılayacak nitelikte; içeriğinde yer alan Media Player Classic sinema sürümüyle altyazılı filmler ya da farklı dublajlara sahip filmleri çalıştırmak daha basit oluyor. Kullanışlı bir program.

 1. Yunus Bu yorumu yanıtla

  Ben mega paket kullanıyordum her şeyi sorunsuz açar diye düşünerek halbuki alakası yokmuş standart paketten sonrası kullanıma bağlı ekstraymış teşekkürler. Megayı silip standarta dönücem

  • SystemHack Bu yorumu yanıtla

   Yorumun için ben teşekkür ederim Yunus, standard olan k-lite codec paketi bilgisayarda kullanılacak tüm medya dosyalarını rahatlıkla açabilecek kapasitede. Senin de değindiğin gibi daha üst paketler biraz daha profesyonel kullanıcılar için ideal. Ben de standard paketini kullanmaktayım bugüne kadar hiç sorun yaşamadım 🙂

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)