--

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere sık sık birbiriyle karıştırılan GPS ve GPRS özelliklerini ve ne işe yaradıklarını anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle GPS ve GPRS özelliğinin birbiriyle pek alakası olmadığını belirtmek istiyorum. Madde madde ele alarak ikisinin de ne işe yaradığını anlatayım 🙂

GPS: Son zamanlarda çıkan neredeyse tüm cep telefonlarında ve bazı tabletlerde yer alan bu özellik uydular ile iletişime geçerek cihazın konumunu belirleme yeteneğine sahiptir. Navigasyon programlarını kullanabilmek ve yol tarifi özelliklerine erişmek için gereken bir özelliktir. Cep telefonları ve tabletlerde bulunduğu gibi araçlarda sık sık kullanılan araç navigasyon sistemi, araç navigasyon cihazları ve genellikle araç kiralama şirketleri tarafından araçlara kurulmuş araç takip donanımlarında bu özellik yer alır.

GPRS: Bu teknoloji günümüzde kullandığımız 3G ve 4G olarak adlandırılmış mobil internet teknolojisinin ilk hallerinden birisi diyebilirim. Eski Nokia ya da Samsung telefonlardan kullandıysanız; internete bağlanırken üst menü çubuğunda “G” harfi ile bu özelliğin çalışıyor olduğunu görebiliyorduk. Bu teknoloji daha sonrasında günümüzde kullanımı çok azalmış olsa da geliştirilerek “EDGE” adını aldı. Günümüzde kullanmak için aşırı yavaş kalan bu teknoloji artık yeni cep telefonlarında yer almamakta.

Toparlamam gerekirse GPS konumunuz ve hareketinizi takip ederek uydu desteği ile navigasyon uygulamalarından en iyi şekilde faydalanmanızı sağlıyorken GPRS geçmiş yıllarda kullanılmış olan mobil internetin neredeyse ilk hallerinden birisidir.

Bu yazıya 2 kişi yorum yapmış

  1. Tuğberk Bu yorumu yanıtla

    Bu karıştırmayla takip sistemleriyle ilgili her haberde mutlaka karşılaşıyorum.. Senelerdir öğrenemediler. 😀

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir