--

Uzun bir aradan sonra herkese yeniden merhaba!

Konumuz yeni çıkan iPhone 8 ve eski sayamayacağımız bir modeli olan iP7 arasındaki farklar.

Genel tasarım ve işlemci
Tasarım açısından baktığımızda ikisinde de hiçbir fark yok gibi görünüyor. Sadece iPhone 8, 7’ye göre 10 gram daha ağır. Bu da yenilenen işlemci ve pilden dolayı diye düşünüyorum. İki model arasında en belirgin fark iP7 modeli A10 Fusion işlemciye sahipken 8’de biraz daha yenilenmiş olan A11 Bionic işlemci yer alıyor. İkisi de önümüzdeyken hangisinin 7 hangisinin 8 olduğunu tahmin etmek oldukça zor.

Bellek alanları
7: 32gb ve 128gb bellek seçenekleri ile satılıyor.
8: 64gb ve 256gb bellek seçenekleri ile satılıyor.

İkisinin de ortası yok. Ya çok düşük ya çok yüksek olmuş. iPhone 7 için 64gb gayet yeterli bir bellek boyutu olacakken 32gb biraz düşündürüyor. Ancak 64gb model yer almıyor. 8’de ise 128gb bellek seçenekli bir model gerekiyormuş. 64gb boyutu yetersiz bulanlar için 256gb oldukça yüksek. Muhtemelen bu bir satış taktiği. Az olacağına çok alayım bol bol kullanayım diyenler için en yüksek seviyede bellek alanı eklemişler bu da fiyatı çok fazla yükseltmesi demek.

Ekran kalitesi ve ekrandaki yenilikler
İki modelde de iPhone modellerinin hepsinde olan tuhaf çözünürlüklü ekran yer alıyor. İki modelin ekranına baktığımızda inç başına düşen 326 ppi değerine sahip 1334×750 çözünürlüğünde bir ekran bulunuyor. 8’in ekran konusundaki tek farkı True Tone adı verdikleri bir teknoloji. Teknik olarak aynı özelliklere sahip bu iki ekranda yazılım desteği ile 7’ye de True Tone özelliği kazandırılabilirdi diye düşünüyorum. Ancak yeni modele teşvik için bu yapılmayacaktır. True Tone bulunduğunuz ortam ışığını algıladıktan sonra ekrandaki renkleri düzenleyip daha canlı görüntüler görmenizi sağlayan bir özellik.

Suya ve toza karşı dayanıklılık
Her iki modelde de aynı seviyede dayanıklılık sunuluyor. Artık her yeni iPhone modelinde bu dayanıklılık yer alacaktır diye düşünüyorum.

Kamera ve video çekim
İki cihazında teknik bilgiler sayfasında baktığımızda ikisinde de 12 megapiksel kamera yer aldığını görüyoruz. Tek fark flaş konusunda iP8’de yavaş senkron özelliğine sahip bir flaş bulunduğu görülüyor. Bunun ne fayda sağladığı konusunda bir fikrim olmasa da profesyonellerin bilgisi olduğunu düşündüğüm bir konu. Fotoğraf konusunda profesyonel olan birisi zaten cep telefonu fotoğrafçılığı yapmayacak daha iyi DSLR makinelere yönelecektir. Video çekim konusunda iPhone 7, 720P kalitesinde ağır çekimler yapabiliyorken, 8 ise 1080P kalitesinde çekimler yapabiliyor. Yazılım ile destek verildiğinde iki cihazın da 1080P kalitesinde çekimler yapabilecek teknik donanıma sahip olduğunu düşünüyorum. Tabii ki yeni modele teşvik için verilmeyecektir 🙂 Ön kameralar ise teknik olarak aynı hiçbir yeni özellik içermiyor.

Kablosuz bağlantı özellikleri
Her iki modelde de tüm özellikler aynı iken 7, Bluetooth 4.2 bağlantı teknolojisine sahip. 8’de ise bu bağlantı teknolojisi Bluetooth 5.0 olarak görülüyor. Çok ciddi büyük bir fark olarak sayamayız.

Batarya ve şarj
7 ve 8 aynı batarya performansına sahip. Her iki üründe de;
Kablosuz bağlantı üzerinden video oynatma: 13 saate kadar
İnternette dolaşma: 12 saate kadar
Kablosuz bağlantı üzerinden müzik dinleme: 40 saate kadar
Olarak görünüyor. Tabii ki bunlar muhtemelen ekrana fazla dokunmadan ve arka planda fazla işlem yaptırmadan alınabilecek değerlerdir. iPhone 8’de ise hızlı şarj özelliği mevcut. Bunun için de uyumlu ek bir ürün almamız gerekmektedir diye düşünüyorum.

Sonuç:
Sonuç olarak iPhone 8, 7’ye göre ekstra büyük bir yenilik içeren telefon olmamış. En büyük ve belirgin fark daha güçlü bir işlemci ile gelmesi bu da iPhone 5 kullanıcılarını bile 8’e geçmek için heveslendirmeyecektir diye düşünüyorum. 7s bile olacak kadar yenilik içermeyen bir modelin yeni bir model, iPhone 8 olarak tanıtılması oldukça şaşırtıcı. Şuan yeni bir iPhone edinmek isteyenler için 7 oldukça güçlü bir telefon. Daha da iyisi için iPhone X tercih edilebilir. Muhtemelen iPhone X satışlarından fazla gelir elde etmek istedikleri için iPhone 8’i işe yaramaz bir telefon olarak çıkardılar. X’e baktığımızda oldukça ilgi çekici ve yeni bir tasarım olduğu görülüyor. Yeni telefon satın almayı düşünüyor olsaydım iPhone 8’i karar verme listeme hiç eklemezdim bile. Son yılların ölü doğan telefonu iPhone 8 olacak gibi duruyor. Bakalım X modeli çıktığında satışlar ne durumda olacak? Artık yeni özellikleri bir güncelleme ile tüm modellere getirmek yerine sadece yeni modellere getirerek eski telefonların çok daha çabuk eskimesini sağlıyorlar. Bu durum eskiden bu kadar fazla değildi. Bu da Apple markasına karşı olan görüşümü biraz daha değiştiriyor.

Sizin yeni iPhone 8 hakkında düşünceleriniz nedir?

Bu yazıya 2 kişi yorum yapmış

  1. Umut Bu yorumu yanıtla

    iPhone 8’in en büyük farkı nöral işlemci avantajı bence iphone 7 işlemcisi birkaç yıl sonra yavaşlayacakken iphone 8 işlemcisi uzun yıllar boyunca dayanıklılık sağlayacaktır.

    • Batuhan Bu yorumu yanıtla

      Çok haklısınız hocam. Güncellemeler oldukça fark açılacaktır. Yorumunuz için teşekkür ederim 🙂

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)