--

Herkese merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere bilgisayarınızın daha hızlı açılıp kendisine gelmesine faydalı bir takım yöntemler göstereceğim.

Öncelikle zaman geçtikçe yavaşlayan bilgisayarlar maalesef günümüzün sorunu. Özellikle artık günümüz teknolojisine yetişemeyen hard diskli bir bilgisayarınız varsa… Bilgisayarda acil bir işiniz olduğunda açılmasını beklemek gerçekten zulüm oluyor. Şimdi gelelim yavaşlayan bilgisayarımızın açılış hızını nasıl arttıracağımıza.

1) Parça yükseltmesi yapmak:

Bilgisayarınızın en zayıf parçasını seçip o parçaya yönelik yapacağınız bir yükseltme bilgisayarınızın açılış hızını ve günlük kullanım performansını oldukça arttıracaktır. Günümüzde açılış hızını en çok etkileyen parçalardan birisi Hard disklerdir. Eğer geleneksel manyetik hard disk kullanıyorsanız yeni bir SSD edinirseniz gözle görülür ölçüde bilgisayarınızın açılış ve günlük kullanım hızının arttığını göreceksiniz.

SSD’ler hakkında daha önce yazmış olduğum yazımı buradan okuyabilirsiniz > SSD her bilgisayarda olması gereken parça mı?

2) Açılışta otomatik çalışan gereksiz programları azaltmak:
Yeni bir program kurduğumuzda birçoğu kendini otomatik başlatma listesine ekleyerek her bilgisayarı açtığınızda otomatik olarak çalışır. Bunu programın geliştiricileri hem programın daha verimli çalışmasını hem de programın sürekli elinizin altında olmasını sağlayarak kullanım oranının artmasını istedikleri için uygularlar. Fazla sık kullanmadığınız programları başlangıç listenizden kaldırabilirsiniz. Bu listeye Windows 8’de görev yöneticisini açarak, görev yöneticisinde bulunan “Başlangıç” sekmesinden ulaşabilirsiniz.

3) Gereksiz hizmetleri devre dışı bırakmak:
Windows işletim sisteminin çalışma şekli gereği biz hiç kullanmasak da sürekli arka planda çeşitli özellikler çalışır ve hazır halde kullanılmayı bekler. Bu özellikleri hiç kullanmıyorsak tamamen kapatabilir ya da gecikmeli olarak başlatma seçeneğine ayarlayarak açılış hızına etki etmeyecek şekilde düzenleyebiliriz.
Hizmetler listesine ulaşmak için başlata bastıktan sonra arama kısmına “services.msc” yazabiliriz.

Seçmiş olduğunuz hizmete sağ tıklayıp özellikler dediğinizde yukarıda bulunan özellikler penceresi açılmakta. Bu pencerede başlangıç türü seçeneğinden o hizmetin nasıl çalışmasını istediğimizi ayarlayabiliyoruz.
Seçeneklerin anlamları:
Otomatik (gecikmeli başlatma): Bu seçeneği seçtiğinizde bilgisayar tamamen açıldıktan bir süre sonra o hizmet başlatılır ve hizmetin başlatılması bilgisayarın açılış hızını pek etkilemez.
Otomatik: Bu seçenek bilgisayar açıldığı anda o hizmeti başlatmaya çalışır. Bu açılış hızını etkileyebilir.
Elle: Bu seçeneği seçtiğinizde o hizmeti gerektiren bir program çalıştırdığınızda hizmet otomatik olarak çalışmaya başlar.
Devre Dışı: Bu seçeneği seçerseniz bu hizmetin çalışmasına ihtiyaç duyan programı çalıştırdığınızda dahi o hizmet başlamaz ve programın çalışmasında bazı sorunlar olabilir. Sorunu çözmek için bu hizmetler penceresini açarak programın ihtiyaç duyduğu hizmeti çalıştırmanız gerekmekte.

Hizmet başlangıç türünü ayarlamayla ilgili hatalar alıyorsanız o hizmetin özellikler penceresinde hizmeti durdur diyerek tekrar deneyebilirsiniz.

Benim kullanmadığım ve sonradan kapattığım birkaç hizmet: Faks, Windows Update, Telefon, Yazdırma biriktiricisi.
Sizde kendinize göre kullanmadığınız özellikleri belirleyerek bunları devre dışı bırakırsanız açılış hızınızı bir miktar arttırabilirsiniz 🙂

4) Bilgisayarınızın tozlu olmadığından ve fanlarınızın yeterince verimli çalıştığından emin olun

Başta dizüstü bilgisayarlar olmak üzere günümüzde her bilgisayar fazla sıcağı sevmemekte ve serinlemeye ihtiyaç duymaktadır. Bilgisayarlarımızın ısınmasında en büyük etken içerisinde ve fanlarda biriken fazla tozlar ve fanların zamanla özelliklerini kaybederek yeterince soğutma yapamamasıdır. Sık sık bilgisayarlarımızın içinde toz temizliği ve fanların kontrolünü yaparak bilgisayarlarımızın serin ve daha performanslı çalışmasına yardımcı olabiliriz. Özellikle sıcak yaz aylarında tozlanma durumu bilgisayarları çok fazla etkileyerek aşırı yavaşlamasına sebep olabiliyor. 🙂

Bilgisayarların hızlı açılmasını sağlamak için yukarıdaki yöntemler çoğu bilgisayarda işe yarayacaktır. Yeni yöntemler keşfettikçe yazımı güncelleyeceğim. Süper hızlı çalışan bilgisayarlı günler dilerim :))

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)