--

Herkese merhaba!
Nasılsınız? Umarım herkes iyidir 🙂
Bu yazımda sizlere gelişen akıllı teknolojinin getirdiği bazı kötü yönlerden bahsedeceğim…

Her geçen gün yeni bir akıllı cihaz çıkıyor. Şuan bildiğim en yaygın olarak kullanılan akıllı ürünler: Akıllı televizyon, akıllı saat, akıllı bileklik hatta akıllı elektrik prizi… Bunlar tabii ki düşündükçe arttırılabilir fakat bu yazıyı yazarken anlık olarak aklıma gelenler bunlar 🙂

Bu cihazların neredeyse hepsi WiFi teknolojisine sahip yani isterlerse internete bağlanma imkanları bulunuyor. Peki bu cihaz üzerindeki mikrofonlar ortam sesini dinleyip internette bir sunucuya gönderiyorsa?

Arkadaşınızla ya da ailenizle bir konuyu konuştuktan sonra twitter, instagram ya da farklı bir platformdan bu konuyla alakalı bir takipçi kazandınız mı?

ya da

İnternette daha önce hiç aramadığınız fakat almayı düşündüğünüz, arkadaşlarınızdan fikir aldığınız bir ürünün reklamlarını görmeye başladınız mı?
Bu yazıyı okuyan ziyaretçilerimden birçoğu bu durumla karşı karşıya gelmiştir diye düşünüyorum, fark etmemiş olsanız bile almayı düşündüğünüz ürünlerin reklamlarını sürekli görürsünüz. Bu genel olarak internette yaptığınız aramalara göre şekillense de bazen ortamda konuşulan konuya göre de şekillenebiliyor.

Özellikle Android işletim sisteminin ortam sesini dinleme ve kötü amaçla kullanma ihtimali daha yüksek diye düşünüyorum. Mağazadan indirdiğiniz uygulamaları düşünün. Örneğin bir fotoğraf düzenleme uygulaması mikrofonunuza erişimde olmak istiyor. Uygulamayı indirmeden önce istediği izin listesine bakarak bunu görebilirsiniz. Sadece bir fotoğraf düzenleme uygulamasının mikrofonla ne işi olur ki? Başka bir örnek vermem gerekirse sadece internete bağlanması gereken burç yorumları uygulaması bile mikrofona erişim isteyebiliyor. İndirdiğiniz uygulamaların istediği izinlere çok dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer programın işleyişine göre farklı bir izin istiyorsa ihtiyacınızı karşılayacak farklı bir uygulama arayışına girebilirsiniz.

Bir diğer tehlikenin akıllı televizyonlar olduğunu düşünüyorum. Günümüzde birçok Smart (akıllı) TV’de bir kamera ve mikrofon yer alıyor. Bu da gelecekte kötü niyetli yazılımlar tarafından ortam görüntüsüne kadar alınabileceği tehlikesini oluşturuyor.

Düşük sürüm Android cihazlarda izinlere çok müdahale edemezken iOS cihazlarda program mikrofona erişmek istediğinde önce sizden izin istiyor eğer program işleyişinde mikrofona ihtiyaç duymuyorsanız bu izin isteğine hayır diyerek ortam dinlenmesinin bir miktar önüne geçebilirsiniz fakat işletim sistemi üreticileri ortam sesini dinlemek istiyorsa bir şekilde açığını bulacaktır diye düşünüyorum.

Yaşanan bazı olaylardan alıntı yapmak istiyorum:
“Bir arkadaşım ilk defa migren ağrısı çektiğinde erkek arkadaşına bundan söz etmiş. Ertesi gün Twitter’da bir migren destek grubu tarafından takip edilmeye başlanmış.”
“Başka bir arkadaşım kız kardeşiyle vergi konusunda uzun süre sohbet ettikten sonra ertesi gün Facebook hesabında söz konusu vergi meselesi hakkında danışmanlık hizmeti veren vergi uzmanlarının reklamlarını görmüş.”
“Pek çok kişi belirli bir ürün ya da tatil yerinden söz ederken kısa bir süre sonra ekranlarında aynı alanda reklam gördüklerini söylüyor.”
(bbc.com’dan alıntı)

Bu dinlemeler satış ve pazarlama stratejileri için yapılıyor olsa bile ortam sesi dinlenmesi özel hayatın gizliliğinin ihlaline kadar gidebilen bir durumdur. Umarım dinlenmiyoruzdur ve tüm bunlar bir tesadüftür. Gerçi ben sürekli Drone’lardan bahsettiğim için drone’la ilgili yüzlerce takipçi kazanmam gerekiyordu bunlardan hiç birisi olmadı. 😀

Sizin yaşadığınız bu tarz durumlar var mı? Yorumlarınızı bekliyorum
Herkese mutlu günler!

 

Bu yazıda 1 yorum var

  1. Ahmet Salih Bu yorumu yanıtla

    Reklam ve daha fazla satis icin her seyi yaparlar.. Zaten sosyal medyalar ile ozel hayatin gizliligi falan kalmadi

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir