Herkese merhaba!
Bu sayfayı beni tanımayanlar ya da tanıyanların hakkımda biraz daha bilgi sahibi olması için hazırlamak istedim.

Batuhan Kılınç

1996 yılı Nisan ayının 19. gününde İstanbul Kadıköy’de dünyaya geldim. Bilgisayarla tam anlamıyla tanışmam 2005 yılları civarında gerçekleşti. İlk oynadığım bilgisayar oyunu da yanlış hatırlamıyorsam dayımın bilgisayarındaki Need For Speed 2 SE idi. İlk bilgisayarıma 2007 yılında sahip oldum. Dayımın bilgisayarından ve sağda soldan öğrendiğim ufak tefek bilgilerle kullanmaya çalışıyordum. Kullanmaya çalışıyor olsam bile bilgisayar karşısında dev bir labirentte kaybolmuş gibiydim. Neyi nasıl yapacağımı bilmiyordum. Aradan 1 yıl geçtiğinde ise bilgisayarın anakartı yanmıştı. Bunun üzerine ilk kez bir bilgisayarın içini açma tecrübesi edindim. Bilgisayarın içindeki her şey oldukça yabancı geldiğinden ben de büyük bir merak uyandırmıştı. Daha sonra bilgisayar, bilgisayarcı yolunu tutmuştu geri geldiğinde ise anakartının yandığını ve değiştirildiğini öğrendim. Bunun üzerine bilgisayara olan teknik ilgim iyice artmıştı internette bilgisayar donanımlarıyla ilgili çeşitli araştırmalar, arıza çözümleri falan araştırıyordum.

Bu araştırmalarım devam ediyorken bilgisayarıma yüklemiş olduğum Microsoft Flight Simulator isimli uçuş simulatörü Nvidia 7300 ekran kartıma ağır gelmiş ve ekran kartını yakmıştı. Bunu da yine internetten öğrenmeye çalıştığım çeşitli bilgiler ile saptamıştım fakat donanım takma ya da çıkarma tecrübem olmadığından dolayı ekran kartını kendim alıp takmam yerine yine bilgisayarcı yolu görünmüştü…
Bundan sonraki ufak tefek teknik problemleri kendim araştırarak çözmeye başlamıştım zamanla arkadaş çevresinde de arkadaşlarımın bana seslendiği hitap kelimesi “bilgisayarcı” olmaya başlamıştı.

Lise eğitimini Yalova Anadolu Ticaret Meslek lisesinde Bilişim Teknolojileri bölümü, Teknik Servis dalında tamamladım. Aslında web siteleriyle uğraşıyor olmam acaba Web tasarım bölümünü seçsem mi gibi bir düşünceye itmiş olsa da bilgisayarların teknik yönünü daha çok sevdiğim ve kendimi teknik olarak geliştirmek istediğim için teknik servis bölümünü seçtim web sitelerine şuanda da olduğu gibi hobi olarak devam ediyorum. Geçmişte bilgisayara olan ilgim ve internetten yaptığım araştırmalar sayesinde bölüm derslerinde çok fazla zorlanmıyordum. Bilgisayara olan ilgimin bu konuda bana çok yararı oldu diyebilirim.

Web siteleri demişken web sitesi macerasına ilk kez hazır forum kurma sistemleriyle başlamıştım. Liseden de önceki zamanlarda yanlış hatırlamıyorsam 6. ve 7. sınıf zamanlarındayken hep hazır ücretsiz sistemlerle uğraşıyordum -Acemilik- daha sonradan 2011 yılında bir bilgisayar dergisinin ücretsiz subdomain ve hosting hediyesi ile biraz daha ileri seviye web sitesi kurma ile tanışmış oldum bu dönemde daha önceden websitesi kurmuş bir kaç tanıdığım bana yardımcı olarak basit bir şekilde sistemi öğretmişlerdi ben daha sonradan biraz daha araştırarak, öğrenmeye çalışarak basit bir forum sitesi kurmuştum. Ücretsiz hediye hosting hizmetinin süresi bitmeye yakın ödeme yaparak tamamen kendi alan adıma ve hosting hizmetime sahip olmuştum. Bu evrede bir kaç arkadaşımla beraber siteyle uğraşıyorduk bir zaman sonra hem acemiliğin hem de çabaların boşa gittiği düşüncesiyle siteyi kapatma kararı almıştık. Sitenin çökmesi, düzenlemesi gibi işlemler çok zor geliyordu.

Aradan biraz zaman geçtikten sonra yine forum projesi olan “Forum Bilisim Uzmanı” sitesini 12 ocak 2013’te açtık. O projemizide artık sona geldiğimizi düşünerek geçtiğimiz ay (Ekim 2016) alan adını sattık. Bilisim-uzmani aktif iken bir yandan deneme yanılma yapmak adına Webhane isimli bir genel forum sitesi açmıştım onu da ilk yılında kapattım. Çok bir ilerleme kaydetmemişti ben de çok üstüne düşmemiştim.

Bu blogu neden açtım? Blog amacı nedir?

Bir süre aktif bir forum ya da farklı bir proje düşünmediğim için web sektöründe edindiğim bilgilerin sürekli tazelenmesi ve aklımda kalması için böyle bir blog açmak istedim. Bu blog daha önceki sitelerimde olan kâr amacının daha da arka planda kalacağı, istediğimde çeşitli konularda yazılar yazacağım tamamen kendi düşünce ve fikirlerimden oluşacak yazıların birikeceği bir blog olacak. İlk başta kendi hakkımda yazılara da yer veririm diye düşünüyordum fakat yazmaya çalıştığımda yazamadığımı fark ettim. Yazı içerikleri biraz forum sitesi içeriği gibi olsa da insanları bilgilendirici bir blog olacağını ümit ediyorum. Sürekli kendimi anlatacak olursam insanlar beni tanısalar bir şey kazanmazlar ama insanlara teknoloji hakkında bir kaç bilgi öğretebilsem ya da bir probleminin çözümünü blogum sayesinde iletebilmiş bile olsam bu beni oldukça mutlu edecektir.

Neden SystemHack?

Şimdi gelelim kullanıcı adıma… Kullanıcı adım dolayısıyla genelde kendini hacker olarak tanıtmaya çalışan fakat hiçbir şey bilmeyen liseliymişim tepkileri alıyorum o yüzden bunu açıklamak istiyorum. SystemHack kelimesi kendi uydurduğum bir kullanıcı ismi aslında. Bazı arkadaşlarım ve bazı ortaokul öğretmenlerim tarafından “Hacker” lakabı kazandığımdan dolayı ve teknolojiye olan ilgim ile beraber bir kelime uydurup bunu kullanıcı adım olarak kullanmak istedim. Hack faaliyetleriyle ilgim olmasa da bu kullanıcı adının beni yansıttığını düşünüyorum. Birçok sosyal medya hesabımda da SystemHack ismini kullanıyor olmam tanıdıklarım arasında oldukça alışılmış bir durum haline gelmiş olsa bile beni tanımayan insanlar tarafından direk “Lamer” damgası yiyorum (Lamer: Kendisini hacker olarak tanıtan fakat hack konusunda bilgisi olmayan kişiler) Ben hiçbir zaman kendimi hacker olarak tanıtmamış olmama rağmen kullanıcı adım öyle bir algı yaratıyor olmalı ancak şu konu unutuluyor hack faaliyetlerinin suç olduğu ve bu faaliyetlerde yer alan kişi ya da kişilerin kimliğini açık etmesi halinde başına çeşitli işler geleceğinden dolayı bu faaliyetlerde bulunan hiç kimse kendisini açığa çıkarmak istemez. Eğer ben bu faaliyetlerde yer alsaydım kullanıcı adımda bile bunu belli etmem sizce doğru bir davranış olur muydu? Ben her ne kadar durumu anlatmaya çalışsam bile önyargı dolu insanlar karşısında anlattıklarım boşa gideceğinden bu tarz Lamer yakıştırmalarına çok takılmıyorum.

Bu sitenin bana kattıkları
Bu sayfayı en son güncellediğimde siteyi yeni açmış sayılırdım. Bu siteden edindiğim tecrübeleri size de aktarmak istedim. Bu siteden önce sadece forum siteleriyle uğraşıyordum ve hit beklentim daha fazlaydı. Bu sitede ise hit beklentim fazla yok ama gelen hitler beni memnun edecek derecede. En azından kendim yazıp sadece kendim okumuyorum. Yazılarımla ilgilenen yeni yazı paylaştığım anda okuyanlar çok az da olsa var. Onlara buradan da teşekkür ediyorum.

Bu site sayesinde artık daha iyi yazılar yazabildiğimi düşünüyorum. İlk yazılarıma oranla biraz daha iyiyim sanırım. Forum sistemlerinden kurtulup blog sistemleri konusunda da tecrübe edinmiş oldum. Özellikle WordPress’i öğrenmek istiyordum. Ben genelde bir şeyi yapmam gerekmedikçe o konuda deneme yanılma bile olsa bişeyler yapamıyorum. İlla onu hayata geçirmeye karar vermem lazım. WordPress’i de işte tam olarak böyle öğrendim diyebilirim. Site açacağım, blog olacak, WordPress ile açmalıyım. İşte wordpress ile blog maceram da tam buradan başladı. Gün geçtikçe internet siteleri hakkında yeni bilgiler öğrenmeye de bu site sayesinde devam ediyorum.

Artık Google Adsense ve Google Analitytics kullanımına daha hakimim diyebilirim. SEO konusunda mükemmel olmasa da doğruları yanlışları biraz daha ayırt edebiliyorum. Kullanıcıları sitede tutacak çeşitli yöntemler geliştirmeyi de başarırsam çok iyi olacak 🙂
_______________________________________________________________________

Bana ulaşmak için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
Okuduğunuz için teşekkürler.
Batuhan.

Son güncelleme: 18.10.2019
Bu sayfayı aklıma gelen yeni şeyler oldukça güncelleyeceğim.