--

Kazandıran geri dönüşüm projesi Ekomat Yalova’da!


ekomat geri dönüşüm

Ekomat Nedir?
Ekomat, geri dönüşüme direkt olarak katkı sağlayan ve geri dönüşümü kolaylaştıran bir geri dönüşüm projesidir. Daha da detaylı bir anlatımla, geri dönüştürmeye uygun olan geri dönüştürülebilir atıkları Ekomat ile geri dönüşüme kazandırarak puanlar kazanacağınız ve bu puanlarla hediyeler elde edeceğiniz bir projedir.

Pilot il olarak Yalova seçilmiş olan bu proje ile elde edilecek bilgiler 2023 yılında Türkiye’de başlayacak olan depozito uygulamasında kullanılacaktır ve zamanla Türkiye genelinde yaygınlaşmaya başlayacaktır.

Hangi Atıklar Ekomat ile Geri Dönüştürülebilir?
Bu proje ile birçok içecek ambalajını geri dönüştürebilirsiniz. Bunlar tür olarak cam, plastik ve metal atıklardır. Geri dönüştürmek istediğiniz atıkların barkodunun olması ve şeklinin bozulmamış olması gerekmektedir.

Otomatlara Atılmayacak Atıklar
– Cam kavanozlar
– Konserve kutular
– Deterjan kutuları
– Cam ya da plastik zeytinyağı şişeleri

– Plastik ve kağıt bardaklar
– Plastik çatal, bıçak, tabak gibi tek kullanımlık ürünler
– Temizlik malzemesi ve motor yağı şişeleri
– Elektronik cihazlar
– Plastik poşet ve kağıt torbalar
– Sigara izmariti
– Evsel atıklar

Bu kategorideki atıklar bu otomatlarda geri dönüştürmeye uygun atıklar değildir. Yalnızca cam, plastik ve metal içecek ambalajlarını bu proje yoluyla geri dönüşüme kazandırabilirsiniz 🙂

Ekomat Nasıl Kullanılır?
Akıllı cihazınızın yazılım türüne göre yükleyeceğiniz uygulamayla Ekomat’a kolayca kayıt olduktan sonra geri dönüşüme hazır hale gelmiş olursunuz.

1) Ekomat otomatlarına geldiğinizde uygulama ile karekodu hazır hale getirerek otomata okuttuğunuzda artık atıklarınızı otomata atmaya başlayabilirsiniz. Unutmayın: Plastik atıklarınız için turuncu, cam atıklarınız için ise yeşil otomatı kullanmalısınız 🙂

2) Atıklarınızı otomata atarken barkodun kolayca okunabilmesi için atık ambalajını otomatın atık girişi bölümünde kendi ekseni etrafında çevirebilirsiniz. Böylece otomat daha hızlı bir şekilde atık türünü tanıyabilecektir.

3) Otomattan bip sesi duyduğunuzda ve atık yükleme girişinin üstünde yer alan ışık şeridi yeşil olduğunda atığı bırakarak otomatik bandın atığınızı toplamasını sağlayabilirsiniz.

4) Tüm atıklarınızı otomata attıktan sonra otomat üzerindeki işlemi bitir düğmesine basılı tutarak puanlarınızı hesaba yükleyebilirsiniz. İşte bu kadar kolay! 🙂

Kullanım videosu:
10 saniyede ekomat nasıl kullanılır?


Kaç Puan Kazanırım?
Geri dönüşüme kazandırdığınız atık türüne göre kazandığınız puanlar da değişmektedir.
Cam içecek atıkları: 250 puan
Metal içecek atıkları: 150 puan
Plastik içecek atıkları: 100 puan

Ekomat Ne Kazandırır?
Bu proje daha temiz bir çevre oluşturmanın yanı sıra geri dönüşüme katkı sağlayan kullanıcılarına da puan kazandırarak, bu puanlarla birlikte geri dönüşüme katkı sağlayan kullanıcılarının dilediği hediyeyi almasını sağlar. Hediyeler arasında şu anda çeşitli markaların alışverişlerinde kullanabileceğiniz indirim çekleri bulunuyor.

Uygulamayı indirin:

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)