--

Whatsapp’ın yeni sözleşmesini mutlaka görmüşsünüzdür. Bugün Instagram gizlilik sözleşmesine göz attığımda. Instagramda da farklı bir durumun olmadığını gördüm.

Instagram’da da durum pek farklı değil
İlgili sözleşmeye göre sağladığımız tüm bilgi ve içerikler toplanarak kayıt altına alınıyor. Bu bilgiler paylaştığımız içerikler, mesajlaşmalarımız olmak üzere fotoğrafların çekildiği konum, fotoğraf çekim tarihi gibi bilgiler kayıt altına alınmaktaymış.

Bu bilgilerin yanı sıra Instagram kullanırken görüntülediğiniz fotoğraflar, videolar ve hesaplar ile ilgili hareketlerinizin zamanı, sıklığı gibi veriler de toplanmaktaymış.

Siz hiçbir işlem yapmasanız bile bir başka kullanıcının sizi etiketlemesi ya da sizin fotoğraflarınıza yorum yapması gibi veriler de kayıt altına alınıyor.

Ayrıca yüz tanıma özelliğini açarsanız sizi farklı fotoğraf ve videolarda tanıyabilmek için yüz tanıma teknolojisi çalıştırılacak ve yüzünüzün bir şablonu oluşturulacak. Tabii ki bu ayarı açmak ya da kapatmak sizin elinizde ancak açarsanız bu sistemin çalışabilmesi için tüm fotoğraf ve videolarınıza erişmesi gerekiyor.

Eğer bu uygulama üzerinden bir alışveriş, bağış ya da bir ödeme yaparsanız işlem hakkındaki bilgiler toplanmakta. Bu bilgiler; kredi kartı veya banka kartı numarası, ödeme bilgileri, kimlik doğrulama bilgileri, gönderim ve iletişim bilgileri şeklinde.

Sadece kişisel veri değil cihaz bilgileri de toplanan veriler arasında
Kullandığınız cihazın işletim sistemi, yazılım sürümü, pil seviyesi, sinyal gücü gibi veriler Instagram tarafından kayıt alınan verilerden yalnızca bazıları. Cihazın çevresinde gördüğü bluetooth ve wifi cihazlarının isimleri de erişilebilir durumda. Mobil operatör isminiz, cep telefonu numarası, IP adresi gibi bilgiler de bu bilgilere dahil.

Bu bilgiler ne için kullanılıyor?
Aşağıda linkini verdiğim veri ilkesi sayfasında tıpkı Whatsapp gibi hizmetlerin geliştirilmesi ve kişiselleştirilmiş reklamın daha da iyi seviyeye getirilmesi için kullanıldığı yazıyor.


Bilindiği gibi Instagram, Facebook ve Whatsapp aynı şirkete bağlı uygulamalar. Bu sebepten dolayı benzer veri gizliliği sözleşmelerine sahip olmaları benim için şaşırtıcı olmadı. Bu veriler güvenli bir şekilde saklandığı sürece sorun çıkmayacaktır ancak bir veri sızması durumunda soruna yol açan şeyler olabilir. Örneğin iCloud hesaplarının çalınması durumu olmuştu geçmiş tarihte o tip bir hesap çalınması gibi durumlar olmazsa sorun ortaya çıkacağını sanmıyorum.

Yerli ve yabancı birçok online alışveriş sitesinde kart bilgilerimizi, ev adresimizi hatta tc kimlik numaramızı bile alışveriş esnasında vermekteyiz. Bugüne kadar güvenilir sitelerden hangilerinde kart çalınma sorunu yaşadınız? Bundan dolayı ben sorun çıkacağını düşünmeyenlerdenim. Tek akla takılan durum farklı ülkeler bu sözleşmeyi onaylamak zorunda değilken Türkiye’deki kullanıcıların bunu onaylamak zorunda olması.

Whatsapp’ta bu sözleşme onayı yeni alınacakken anladığım kadarıyla Instagramda uzun süredir bu sözleşme aktif halde ve devam ediyor. Bu sözleşmeyi bu adresten detaylı olarak okuyabilirsiniz: https://help.instagram.com/519522125107875

 


Whatsapp sözleşmesi hakkındaki yazıma ulaşmak için: Whatsapp’ın yeni sözleşmesi kabul edilmeli mi?

Bu yazıda 1 yorum var

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)