--

Herkese merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere detay detay kendi Minecraft sunucunuzu nasıl açacağınızı anlatacağım. Bilgisayar ve internet hızınızın gücüne bağlı olarak bu sunucuya 20 kişiye kadar oyuncu alabilirsiniz.

minecraft logo
Neler gerekli?
En az 3gb ram’i olan bir bilgisayar ve yükleme (upload) hızı en az 2 megabit olan bir internet bağlantısına ihtiyacınız var. Sunucunuza davet edeceğiniz kişi sayısı ne kadar artarsa bu gereklilikler de o derecede artacaktır.

Birinci adım olarak Minecraft sunucu dosyalarını bilgisayarımıza indirmeliyiz.
Bu linki kullanarak indirme sayfasını açın: https://www.minecraft.net/tr-tr/download/server/ ardından “minecraft_server.1.14.4.jar ‘i indirin ve aşağıdaki emirle çalıştırın” yazılı cümlede minecraft_server.1.14 kısmına tıklayarak dosyayı bilgisayarınıza indirin ve bir klasör açarak içine yerleştirin. Bu yazıyı yazarken en son sürüm 1.14.4. O yüzden minecraft_server yazısının sonunda bu sürüm numarası yazıyor ancak gelecekte yeni sürümler çıktığında yeni sürümlerin sunucu dosyaları paylaşılacağından bu numara değişebilir bu kafanızı karıştırmasın 🙂

Sunucu kurulum dosyamızı indirdik şimdi çalıştırarak gereken diğer dosyaları hazır hale getirelim
Yeni bir not defteri dosyası oluşturarak içine “java -Xmx1024M -Xms1024M -jar server.jar nogui” bu kodu yazalım ve kaydedelim. Ardından .txt olan dosya uzantısını .bat olarak değiştirelim. Bu işlemi tamamladıktan sonra bu dosyayı çalıştıralım. Şöyle bir ekranla karşılaşacaksınız:

minecraft server

Bu ekranda dosyalar hazırlanacak ve sunucumuz birkaç ayar sonrasında hazır hale gelmiş olacak. Dosyalar hazır hale geldikten sonra dosyayı eklediğiniz klasörde oluşan EULA.txt dosyasını açın ve “eula=false” olan satırı “eula=true” olarak değiştirin ve kaydedin.

Sunucuyu orjinal oyuna sahip olmayan oyuncular için hazır hale getirme

Eğer oyuncularınız orjinal bir Minecraft oyununa sahip değilse “server.properties” isimli dosyayı notepad++ uygulamasıyla veya not defteri uygulaması ile açın ve “online-mode=true” olan satırı “online-mode=false” olarak değiştirin. Böylece oyunu orjinal olmayan kullanıcılar da ip adresinizi yazarak oyuna bağlanabilecektir.

Server.properties dosyasındaki satırlar ne işe yarar?
Şimdi işinize en çok yarayacak satırları kısaca açıklamaya çalışayım.
Gamemode: Bu satırda oyunu hangi modda oynamak istiyorsanız onu yazarak ayarlayabilirsiniz. Survival ya da creative yazarak hayatta kalma veya yaratıcı mod olarak ayarlama yapabilirsiniz.
Difficulty: Bu satırda oyunun zorluğunu ayarlayabilirsiniz.
max-players: Bu satırda sunucuya aynı anda girebilecek maksimum oyuncu sayısını ayarlayabilirsiniz. İlk başta 20 olarak geliyor ancak bunu bilgisayarınızın gücüne göre arttırmanız ya da azaltmanız mümkün.
motd: Bu satır ile sunucunuzun adını değiştirmeniz mümkün.

Ayrıca sunucu açıldıktan sonra açılan konsol ekranında “op <kullanıcı adı>” komutunu kullanırsanız o oyuncuya yöneticilik yetkileri verirsiniz. Oyun içinde gereken komutları kullanarak oyun modunu, zorluğunu, oyun saatini değiştirme, oyuncuları ışınlama gibi işlemleri yapabilirsiniz. Bu listede merak ettiğiniz bir satır olursa yorum olarak ekleyebilirsiniz 🙂

Şimdi sunucu ayarlarımızı tamamladıysak güvenlik duvarından Minecraft sunucusuna izin vermeli ve modemimizden port açmalıyız.
Modemde nasıl port açılır?
Öncelikle modem arayüzüne girmemiz gerekiyor. 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 isimli ip adresi ile modem arayüzüne girebilirsiniz. Bu adresler modem markanıza göre farklılık göstermekle birlikte piyasada bulunan birçok modem bu arayüz adresini kullanır. Arayüze bağlanırken şifre isteyebilir, arties modemlerde bunu daha sonra değiştirmediyseniz genelde boş olur. Hiçbir şifre yazmadan girebilirsiniz. Turk telekom’un verdiği modemlerde ise;
Kullanıcı adı: admin
Şifre: turktelekom
olarak tanımlı gelmektedir.

Modem arayüzüne giriş yaptıysanız
Tp-link modemlerde: İletim > Sanal Sunucu menü yolunu takip edin. Açılan listenin sol altında “yeni ekle” butonuna tıklayın. Burada Servis port kısmına “25565” rakamlarını yazın. Bu minecraft’ın sunucu açarken kullandığı port numarasıdır. IP adresi kısmına ise bilgisayarınızın modemde görünen IP adresini yazın. Bunu aramaya cmd yazarak komut istemini açtıktan sonra ipconfig yazarak öğrenebilirsiniz. Dahili port boş kalsın. Protokol hepsi olsun. Diğerleri ise olduğu şekilde kalsın ve kaydet butonuna basın. Port açma işlemini de tamamlamış olduk. Diğer modemlerde ise bu menüyü Port açma ayarları, sanal sunucu, port ayarları gibi isimlerle bulabilirsiniz.
ipconfig paneli

(İşaretlediğim yer sizin ihtiyacınız olan ip adresidir)

Sunucuya girmek için gereken IP adresleri
Kendi açtığınız bilgisayarda sunucunuza girerken “127.0.0.1” ip adresini kullanın. Arkadaşlarınız sunucuya girerken sizin internete çıkış IP’nizi kullanması gerekiyor. Bu IP adresi için ipsorgu.com’u kullanabilirsiniz. Bu sitede çıkan ip adresini arkadaşlarınıza gönderirseniz sunucunuza bağlanabilirler. Eğer sabit ip tarifesine sahip bir internet bağlantınız yoksa modeminizi her kapatıp açtığınızda bu ip adresinin değişeceğini unutmayın.

Minecraft sunucunuzun kullanacağı ram miktarını ayarlayarak daha yüksek performans elde etmek
Minecraft sunucusu ilk başta 1gb ram kullanacak seviyede ayarlı olarak geliyor ancak gelişen özellikler ve büyüyen sunucularda 1gb ram kullanımı yeterli gelmiyor ve çok fazla lag sorunu ortaya çıkıyor. Bunu çözmek için servar.bat dosyamıza sağ tıklayıp düzenle diyoruz. Dosyada “Xmx1024M -Xms1024M” olan kısma kaç gb boyutunda ram vermek istiyorsak bu boyutun mb karşılığını ekliyoruz. Örneğin 4gb ram kullanmasını istiyorsak kodu “Xmx4096M -Xms4096M” şeklinde değiştirmeli ve kaydetmeliyiz.

Sunucuyu çalıştırmak
Evet her şey hazır hale geldiğine göre sunucumuzu “server.bat” isimli dosyayı çalıştırarak başlatabiliriz. Sunucu tamamen açıldığında konsolunuzda şöyle bir görüntü oluşacak:
minecraft server çalışırken

İyi eğlenceler! Minecraft sunucu açmayla ilgili sorun veya problemlerinizi yorum olarak eklerseniz size yardımcı olmaya çalışacağım. Ek olarak bu işlemler Minecraft java sürümü için geçerlidir. Bu şekilde sunucu açtığınızda Windows10 için çıkmış olan Minecraft da çalışmayacaktır.

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)