--

Herkese merhaba! Bu yazımda bilgisayarlarda harici ve dahili donanım olarak ayrılan donanımları anlatacağım.

Öncelikle harici donanımları anlatarak yazıma başlamak istiyorum.

Harici Donanımlar

Harici donanımlar bilgisayarın bağlantı portları kullanılarak kablo yada kablosuz olarak sisteme bağlanan donanımlardır. Buna örnek olarak usb portlarını verebilirim. Harici donanımlara kısaca örnek vermem gerekirse; monitör, yazıcı, klavye, fare olarak düşünebiliriz. Daha sonradan kasanın kapağı açılmadan usb portları veya kablosuz özellikler kullanılarak sisteme dahil edilen tüm dış donanımlar harici donanımdır. Ancak anakartı satın aldığımızda anakart üzerinde olan çipsetler, güney köprüsü, kuzey köprüsü gibi bileşenler dahili donanımdır.

Harici donanım örnekleri:
– Yazıcı
– Webcam
– Tarayıcı
– Klavye
– Oyun direksiyonu veya oyun kolu gibi örnekler verebilirim.

Dahili Donanımlar

Dahili donanımlar ise harici donanımların aksine kasanın içerisinde bulunan donanımları ifade eder. Bu donanımlar anakart üzerinde sabit ve değiştirilemez şekilde gelebilirken daha sonradan kasanın kapağı açılarak takılıp çıkarılabilir şekilde de olabilir. Kasanın içinde bulunan çoğu donanım dahili donanım olarak söylenebilir. Değiştirilemez donanımlara örnek olarak güney köprüsü, kuzey köprüsü, dahili ses kartı çipseti, dahili yani piyasada onboard ekran kartı olarak bilinen ekran kartı örneği verebilirim. Daha sonradan AGP ve PCI slotu kullanılarak eklenebilen ses kartları, ekran kartları da kasa içerisine takıldığından dolayı dahili donanım olarak geçmektedir. Sistemde aynı anda dahili ve sonradan takılan ekran kartı çalışabilir. Ancak görüntü çıkışı aktif olan kartın üzerindeki görüntü çıkış portundan verilecektir.

Dahili Donanım örnekleri:

– İşlemci
– Ram
– Dahili ekran kartı
– Güney Köprüsü
– Kuzey Köprüsü

Bir önceki paragrafta yer alan değiştirilemez kelimesini yanlış öğrenmeye yol açmamak için açıklamak istiyorum: Bu çipler anakarta lehimli olduğu için basitçe değiştirmek mümkün değil ancak lehim işlemleri ile değiştirilmesi mümkündür. Günümüzde değişim gerektiğinde genellikle işçilikle uğraşmamak için sonradan eklenebilen türde PCI slotu uyumlu yeni bir donanım alınarak sorun çözülür. Örneğin ses çipi bozulmuş bir anakarta PCI kullanılarak takılabilecek bir ses kartı almak gibi. Ses kartı, ekran kartı gibi donanımlar daha sonradan eklenmesi mümkündür ancak güney köprüsü, kuzey köprüsü gibi donanımlar lehim işlemleri ile değiştirilebilir.


Kuzey ve güney köprüsü hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu adresi kullanarak ilgili yazıma ulaşabilirsiniz: Anakartlarda yer alan kuzey ve güney köprüsü nedir?

Konu hakkında merak ettiğiniz noktaları yorum kutusunu kullanarak sorabilirsiniz 🙂

Bu yazıya 8 kişi yorum yapmış

    • SystemHack Bu yorumu yanıtla

      Merhaba Bekir, internet kartı dahili bir donanımdır. Eskiden ek olarak internet kartı takılabiliyordu ama artık bilgisayarlarda internet kartı anakarta dahil olarak gelir. Özetle internet kartı dahili bir donanımdır diyebiliriz 🙂

    • SystemHack Bu yorumu yanıtla

      Bilgisayarımız usb yani flash bellekler olmadan çalışabildiği için ve bilgisayarın içinde yer almadığından dolayı bu cihazlara harici donanım diyebiliriz. Özetle flash bellekler harici bir donanımdır 🙂

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)