--

Çölyak, kabaca Gluten alerjisi. Bu yazımda en çok okuyacağınız kelime “Gluten”

En başta Gluten ve Çölyak hakkında bilgiler vererek yazıma başlamak istiyorum. Bilgi vereceğim cümlelerimi kavram karmaşasına yer vermeden basitçe kurmaya çalışacağım.

Gluten
Gluten, hamurun mayalanması ve esnek bir yapıda olabilmesi için gerekli olan bir protein grubudur. Buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllar gluten içerir. Glutensiz yiyecekler elde etmek için örneğin buğday unu yerine gluten içermeyen glutensiz unlar tercih edilebileceği gibi buğday unu yerine farklı un türlerini de tercih etmek mümkündür.

Çölyak
Basit bir anlatımla ömür boyu süren glutene karşı vücutta oluşan bir alerji rahatsızlığı diyebilirim. Glutenli besinlerin bağırsaklarda oluşturduğu tahrip, sindirim sisteminin çalışma şeklinin bozulmasına yol açar. Çölyak, bağırsakların besin emilimi özelliğinin ciddi şekilde azalması sonucu vücudun yeterli besini alamamasına sebep olan bir rahatsızlıktır. Bu durumu tamamıyla ortadan kaldırabilecek tedavisi bulunmayan bu rahatsızlığın daha da iyi yönde ilerlemesi glutensiz beslenmek ile mümkün.

Bağırsakların Glutene Karşı Gösterdiği Tepki
Aslında bu alerji vücudumuzun yabancı maddelere karşı oluşturduğu savunma sisteminin ortaya çıkarmış olduğu bir durum. Gluten bağırsaklarda yabancı ve zararlı bir madde olarak algılandığında vücudumuzun savunma sistemi devreye geçerek gluteni yok etmeye çalışıyor. Bu durum çok sık tekrarlandığında bağırsaklar bu savunma sisteminin vücutta oluşturduğu değişiklikten dolayı zarar görmeye ve buna bağlı olarak emilimin azalması durumunun başlamasına sebep oluyor.


Çölyak, çocukluk çağında ortaya çıkabileceği gibi orta yaşlarda da ortaya çıkabilecek bir durum. Şu an çevremizdeki birçok insan hatta kendimiz bile Çölyak veya farklı bir rahatsızlığın adayıyız aslında. Hatta belki de birçoğumuz gluten ya da farklı bir maddeye karşı hassasiyet, alerji taşıyoruz ancak farkında bile değiliz.

Gün geçtikçe birçok yiyecek ve içecekte o kadar fazla koruyucu ve katkı maddesi adı altında zararlı maddeler kullanılıyor ki zaman içinde vücudumuzun çalışma yapısı değişerek çeşitli maddelere karşı tuhaf tepkiler vermeye başlıyor. Kısaca günden güne zehirleniyoruz, ben bu şekilde düşünüyorum.


Glutensiz Malzemeler Kullanmak Yetersiz
Gluten konusunda diğer bir yüksek riskli mesele de çapraz bulaşma. Tamamıyla glutensiz olarak hazırlanmış bir yiyeceği glutenli yiyeceklerle aynı kaba, hatta aynı masaya koymak bile riskli bir durum. Çölyak rahatsızlığı bulunan bireyler için gluteni çok az bir miktarda içeren yiyecek bile vücudun tepki vermesine sebep olabilecek potansiyeli taşıyor. O yüzden çapraz bulaşma konusunda da fazlasıyla dikkat edilmesi gerekiyor.

Gün geçtikçe glutensiz menü sunan kafe ve restoranlar artıyor olsa da halen tüm Çölyak’lılara ulaşma konusunda yeterli olmuyor. Birçok paketlenmiş yiyecek konusunda da her markette uygun fiyatlı çeşit bulmak oldukça güç.

Çölyak ve diğer rahatsızlıklara her an yakalanma ihtimalimiz varken hiç kimsenin çeşitli rahatsızlıklara sahip insanlara hassasiyet göstermemesi, hayatı onlar için daha da zor bir hale getirmeleri gerçekten anlam veremediğim bir durum.

Umarım geçen zaman içinde glutensiz ürünler daha da kolay ulaşılabilir hale getirilir ve Çölyak rahatsızlığı bulunan bireyler için dışarıda yemek yemenin bir lüksmüş gibi değil de çok normalmiş gibi olacağı seviyede çalışma yapılır.

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)